Új leggazdagabb magyar

2007.04.25. 07:40
1944-ben született, 1965-ben ment ki Amerikába, 1977-ben kezdett a tőzsdén dolgozni, most pedig ő lehet a világ 73. leggazdagabb embere, egyben a leggazdagabb magyar: Péterffy Tamás profikat kiszolgáló brókercége részvényeinek 10 százalékának tőzsdére vitele után tíz milliárdos vagyonnal bír majd. Ezzel megelőzi Soros Györgyöt is.

A leggazdagabb magyart napokon belül nagy valószínűséggel már Péterffy Tamásnak hívják. Várhatóan május elején az Interactive Brokers (pontosabban annak egyik erre a célra létrehozott holdingcége) a tőzsdére megy, elsődleges kibocsátás keretében (az ún. IPO), és májusban már IBKR kód alatt lehet majd kereskedni vele a Nasdaqon. A siker szinte garantált, hiszen a profi befektetők rajonganak ezért a cégért, így a 25 dolláros kibocsátási árfolyammal valószínűleg nem lesz gond, sőt. Négyszázmillió részvénnyel számolva (amelyből csak húszmillió forog majd a nagyközönség kezén) a tőzsdei árak alapján számolt teljes csoportra vonatkoztatott kapitalizáció minden bizonynyal eléri a tízmilliárd dollárt.

A papírok több mint 90 százaléka, amelynek értéke kb. kilencmilliárd dollár (két áttételen keresztül), Thomas Péterffy (Péterffy Tamás) és közvetlen környezete kezében marad. Ezzel a világ leggazdagabb embereinek listáján a 73. helyen landolhat, a nála 14 évvel idősebb Rupert Murdoch mellett. A vélhetően hamarosan már csak második leggazdagabb magyar, Soros György a 80. az összetett listán.


Thomas Péterffy

Hozzá kell tenni: a kissé bonyolult cégstruktúra, a részvénykibocsátás egyelőre nem biztos (csak nagyon valószínű) sikeressége és egyebek miatt nem lehet megmondani Péterffy Tamás vagyonának pontos nagyságát, de még óvatos becslések szerint is kényelmesen foglalja majd el a dobogós helyet a leggazdagabb magyarok listáján. Az érem másik oldala: arról nincs pontos adat, hogy az elmúlt 30 évben mekkora összeget vett ki a cégcsoportból, de a sikereket elnézve ez is számottevő összeg lehet a dollármilliárdosok klubjában.

Az első millió

Péterffy Tamás a második világháborús bombázások idején, 1944-ben született. 1965-ben elhagyta Magyarországot és mérnökként helyezkedett el az Egyesült Államokban, de figyelme néhány év után a tőzsde felé fordult. 1977-ben kezdett el a "parketten" dolgozni az AMEX-en, és szakmai múltja miatt azonnal érdekelni kezdték az elektronikusan támogatott rendszerek. Ő volt az, aki 1983-ban elsőként bevezette a hordozható kézi számítógépeket a tőzsdén.

Brókercégének első nagy felfutása a nyolcvanas évek közepén volt, amikor a programozott kereskedéssel elképesztő hozamokat produkáltak. A második nagy felfutás a kilencvenes évek végétől napjainkig tart, amikor is az internet elterjedésével magánbefektetőknek is kínálni kezdik szolgáltatásaikat. Ezzel a 15. legnagyobb befektetési szolgáltatóvá lépnek elő hét év alatt, és a világ tőzsdei opciós forgalmának mintegy ötödét ők bonyolítják. A csoport 2006-os adózott eredménye meghaladta a 700 millió dollárt.

Semmi felhajtás

S miben rejlik a társaság sikere? Az Interactive Brokers pontosan azt adta az ügyfeleinek, amire szükségük volt. Nem bombázta őket elemzésekkel, nem indított mohó corporate finance üzletágat, nem célozta meg a nyugdíjasokat unalmas mutual fundokkal. Olcsón és magas technológia mellett szolgálja ki a profi spekulánsokat, akik "keveset kérdeznek és sokat kereskednek". Semmi felesleges sallang, semmi márványlépcsős irodaház, semmi jósolgatás elegáns öltönyben. Helyette hardcore programozás mind mennyiségi, mind minőségi szinten, koncentráció a fő tevékenységre, és letisztult stratégia.