Mediterrán körútra küldi a csődközelbe jutott bank a dolgozóit

2008.10.11. 16:30
Újabb bajba került amerikai pénzintézetről derült ki, hogy miközben arra vár, hogy az elfogadott 700 milliárd dolláros pénzügyi program keretében az állam megvásárolja a bank problémás hiteleit, luxusnyaralásra küldi dolgozóit. A Wachovia vezető brókerei Görögországba utaznak szombaton.

Hetek óta arról szólnak a hírek, hogy az Egyesült Államok negyedik legnagyobb bankját a Citigroup vagy a Wells Fargo vásárolja-e meg, most kiderült, hogy a társaság bezető brókerei szombaton indulnak nyaralni a görög szigetekre. A bank természetesen minden fizet.

A Wachoviáról néhány hete derült ki, hogy szüksége van egy befektetőre ahhoz, hogy garantálni tudja betétesei pénzét. A pénzintézet a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagból is szeretne részesülni, vagyis arra vár, hogy az amerikai állam az adófizetők pénzéből megvásárolja a problémás hiteleit.

Mindeközben kiderült, hogy a bank 75 dolgozóját küldi nyaralni a görög szigetekre. Az egész hetes körúton a tavaly hétmilliárd dollárért felvásárolt A.G. Edwards brókercég legjobban teljesítő dolgozói vesznek részt családostul – idézi a Los Angeles Times Teresa Dougherty, a bank szóvivője.

A magyarázat: ezzel próbálják elismerni a legjobbak teljesítményét.

Néhány napja derült ki, hogy egy másik bajba jutott társaság, az AIG biztosító wellness-hétvégén ünnepelte meg, hogy az állam nem engedte csődbe jutni a céget. Egy kaliforniai luxusszállodában több mint száz kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkatársnak fizettek egy hetes nyaralást 440 ezer dollár értékben.

A Bush-adminisztráció 85 milliárd dollárral mentette meg az AIG biztosítót. A Fehér Ház szóvivője megvetendőnek nevezte, hogy egy héttel azután, hogy kihúzták a csávából a társaságot, luxusszállodában nyaraltatják dolgozóikat.

Hasonló jutalomutak egyébként teljesen megszokottak az amerikai pénzügyi szektorban, általában a legjobban teljesítő munkatársak teljesítményét szokták ezzel honorálni.

A mostani helyzetben azonban etikai kérdéseket vet fel, hogy amikor a pénzintézetek állami segítségből – vagyis az adófizetők pénzéből – próbálják túlélni a válságot, helyénvlaók-e a hasonló utak. Főleg, hogy amerikaiak ezrei kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat – írja a Los Angeles Times.