HR Hírek

Távmunka: bizakodó hangulat, sok akadály

2002. november 14., csütörtök 18:33

Esély és lehetőség: Távmunka Magyarországon címmel rendezett konferenciát a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium november 7-én. A szakmai tanácskozás célja a távmunkában rejlő esélyek feltárása, a fennálló problémák, akadályok megvitatása és a minisztérium távmunka-pályázatának bemutatása volt. A konferencián százötven szakmabeli és a távmunka iránt érdeklődő munkaadó vett részt.

Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban az utóbbi években jelentősen növekedett a munkájukat otthonról, rugalmasan, számítógép és Internet használatával végzők aránya, míg Magyarországon stagnál, fél százalék körül mozog a távmunkában foglalkoztatottak aránya.

Drága internet, rugalmatlan, konzervatív vezetők, munkajogi hiányosságok, kedvezőtlen adózás. Évek óta ilyen és ehhez hasonló magyarázatok kerülnek elő az okokat boncoló elemzésekben.

A mostani kormányzat elődeinél szemmel láthatóan tevékenyebben látott neki a távmunka elterjesztésének, a benne rejlő lehetőségek kiaknázásának. A lendület a második száz nap alatt is tart, ám az igazi áttörést a gazdaság szereplőinek, ezen belül is a munkaadói oldalnak az aktív bekapcsolódása hozná meg.

Hol tart ma a távmunka Magyarországon és a világ fejlett részein? Milyen előnyök és hátrányok mutatkoznak? Milyen munkajogi és adózási korrekciók szükségesek a fejlődéshez? E kérdések is előjöttek a tanácskozáson.

Több távmunkás, magasabb foglalkoztatás

Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter a konferencián elmondta, hogy a távmunka elterjesztésével gyorsabban ki lehet egyenlíteni hátrányunkat Európa fejlett országaival szemben. Emellett a távmunka esélyt teremt a hátrányos helyzetűeknek, és a hátrányos régiókban élőknek. Kiss Péter példaként említette, hogy Magyarországon 400.000 fogyatékkal élő aktív korú ember él, akiknek csupán 16 százaléka dolgozik.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államokban hat évvel ezelőtt 12 millió volt a távmunkások száma, ami mára 31 millióra emelkedett.

"A távmunka esélyt jelent a foglalkoztatottság szintjének emelésére. A külföldi példák azt mutatják, hogy van összefüggés a foglalkoztatási szint és a távmunkások aránya között", jelentette ki Kiss Péter.

A miniszter hozzátette, hogy a közeljövőben kormány-előterjesztés készül a távmunkával kapcsolatos eddigi tanulságok befogadására. "Nem pillanatnyi sikerre törekszünk, hanem hosszabb távra is tervezünk, és szeretnénk, ha a távmunka elterjesztése széles társadalmi mozgalommá válna", mondta Kiss Péter.

Módosítani kell a Munka törvénykönyvét

A konferenciát vezető Benedek András helyettes államtitkár megjegyezte, hogy a kormányprogramban is tételesen szerepel a távmunka elterjesztése, a második száznapos programban pedig ezer új távmunkahely megteremtése áll.

Benedek András elmondta, a teendők között szerepel az atipikus foglalkoztatás munkajogi meghatározása, melyre a Munka törvénykönyvének jövő év eleji tervezett módosítása megoldást hozhat, az infokommunikációs feltételek fejlesztése, a gazdasági ösztönzőrendszer kialakítása, a távmunkával végezhető tevékenységek feltárása valamint a társadalommal való kommunikáció javítása. Ez utóbbi alatt a lehetőségek racionális bemutatását és az ábrándok és az illúziók eloszlatását érti az államtitkár.

Jellemző távmunkás: 39 éves magasan képzett férfi

A nemzetközi trendeket elemző Wesselényi Andrea megemlítette, hogy az utóbbi három évben megduplázódott az Európai Unióban a távmunkások aránya. A távmunka egy nyugat-európai felmérés szerint Hollandiában, az Egyesült Államokban, Dániában és a skandináv országokban a legelterjedtebb, míg az Unión belüli arány a dél-európai tagországokban a legalacsonyabb. Wesselényi Andrea elmondta, hogy az átlagos távmunka-vállaló 39 éves magasan képzett férfi, míg a jellemző munkaadó nagyvállalat.

A távmunka-szakértő szerint a trend azt mutatja, hogy az otthoni irodában dolgozó önfoglalkoztatók - akiket a szakzsargonban 'e-lancer'-ként aposztrofálnak - aránya nőni fog, hasonlóan az irodához nem kötött mobil távmunkásokhoz. Az alkalmazottként otthonról végzett 'klasszikus' távmunka viszont nem lesz uralkodó, véli a szakértő.

Wesselényi Andrea egy esettanulmányra hivatkozva elmondta, hogy a British Telecom távmunkásai elégedettebbek voltak, ám többet is dolgoztak, mint a hagyományos munkahelyen dolgozó kollégáik.

Probléma: adatbiztonság, vezetési stílus

A távmunka előnyéről és hátrányáról beszélt Laczkó Zsuzsanna, az SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány tanácsadója. A munkavállalók oldaláról kedvező tényezőként említette az irodaköltségek csökkenését, a jobb ügyfélkiszolgálást, a munkavállalók szempontjából pedig a munkanélküliség csökkenését, a hátrányos helyzetűek és régiók bekapcsolását a munka világába, a dolgozói készségszint növekedését valamint a stresszmentesebb életet.

A tanácsadó a hátrányok közé sorolta a jelenleg még bizonytalan munkajogi hátteret, a cég iránti elkötelezettség csökkenését, adatbiztonsági kérdéseket, valamint az új típusú vezetési stílusra való átállás nehézségét.

Információs vonal távmunkásokkal

"Konzerven élünk, de gyors izmokat remélünk", kezdte előadását a keserű realitásra emlékeztetve Derera Mihály, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) képviseletében.
A MEOSZ Távmunka Intézetének igazgatója szerint - ellentétben Laczkó Zsuzsannával - nagyobb a cég iránti elkötelezettség a távmunkások körében, melyet vizsgálatok is alátámasztanak. Derera úgy véli, legenda az irodai költségek csökkenését várni a távmunkától. A hangsúlyt a várható profitra, a működő üzleti terv kidolgozására kell helyezni.

A MEOSZ munkatársa a szakmai közönség előtt bejelentette, hogy a minisztérium megbízásából a MEOSZ november 15-től telefonos távmunka-információs szolgáltatást indít. A call centerben a vonal másik végén mozgássérült távmunkások válaszolják meg az érdeklődőknek a távmunkával kapcsolatos kérdéseket.

Derera Mihály szerint a távmunka elsősorban magas szintű értelmiségi munka, így azokat is támogatni kell, akik bizonyos munkafolyamatokat - például egy fordítás kapcsán adatbevitelt - alacsonyabban kvalifikált távmunkásoknak továbbadnak, vagy más szóval a munkát kiszervezik.

Kétszázötven távmunkás a Matávnál

A tanácskozáson a Matáv, Magyarország legnagyobb távmunkaadója is képviseltette magát. A telekommunikációs cégnél hozzávetőleg 250 munkatárs dolgozik távmunkában. Többek között rendszermérnökök, stratégiatervezők, műszaki ellenőrök, hibaelhárítók, értékesítők végzik otthonról vagy mobilan munkájukat, igaz, heti 1-2 napot bejárnak a céghez - tájékoztatott a cég képviseletében Kökényné dr. Ivanics Annamária, aki szerint az Áfa- és az szja-törvény is módosításra szorul, ha a kormányzat vonzóvá kívánja tenni a távmunkát a cégek számára. Az adózási kérdésekben a fő gondot a távmunkás alkalmazottak otthoni Internet- számítógép- és telefonhasználatának elszámolása okozza.

A távmunka nem cél, hanem eszköz

A konferencián szó esett a Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztérium és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium közös pályázatkiírásáról, melyre új távmunkahelyet létrehozni szándékozó munkaadók pályázhatnak 2002. december 15-ig. Az infokommunikációs háttér biztosítására 500.000 Ft szerezhető meg, valamint bér- és betanítási támogatást is kapnak a pályázat nyertesei.

Az eszmecserét a bizakodó hangulat jellemezte, az előadók megpróbáltak reális, illúzióktól mentes képet felrajzolni a távmunkáról, hangsúlyozva, hogy e foglalkoztatási forma nem cél, csupán eszköz a vállalatok, vállalkozások versenyképes működésének javítására, a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatására, az elmaradott régiók fejlesztésére.
hirdetés
hirdetés