Temetéseken folyhat a vér az arab világban
További Külföld cikkek
- Nagy Csaba: A háború árnyékában a gyerekek mosolya ad reményt
- Két ember eltűnt, miután egy orosz teherhajó elsüllyedt a Földközi-tengeren
- Vlagyimir Putyin afrikai hatalma kezd összeomlani
- Elon Musk szerint csak az AfD mentheti meg Németországot
- Az Aszad utáni Közel-Keleten Irán a legnagyobb vesztes, a legnagyobb nyertes pedig Törökország
Gyásznapot tartanak pénteken a tüntetők Bahreinban, folyamatosan temetik a tüntetők és a biztonsági alakulatok összecsapásainak áldozatait. A BBC helyszíni jelentése szerint több ezren vettek részt a Gyöngy téri tüntetések szétverésekor meggyilkolt négy tüntető temetésén. Az áldozatokat a tüntetők mártírként kezelik. A tüntetők nagy része az iszlám síita ágához tartozik, ebben a mártírságnak kiemelt jelentősége van.
A New York Times Bahreinben tartózkodó publicistája, Nick Kristof szerint aggasztó, hogy az országban egyértelműen szektariánus színezete van a tiltakozásoknak, a demokráciát követelő tüntetők a többségi, de elnyomott síita kisebbséghez tartoznak, az ország uralkodó elitjét adó szunniták nem tiltakoznak.
A bahreini helyzet durvulását jelzi, hogy a fővárost tankokkal vette körbe a hadsereg, megakadályozandó, hogy vidékről is csatlakozhassanak a tüntetésekhez. Péntekre mindenki erőszakos összecsapásokat jósolt, de a jelentések szerint eddig viszonylag békésen zajlottak a temetések.
Véres összecsapások voltak csütörtökről péntekre virradóra Líbia két városában, Bengáziban és al-Bajdában is. A Human Rigths Watch nemzetközi jogvédő szervezet adatai szerint legalább 24-en vesztették életüket, a hivatalos adatok öt áldozatról szólnak. A tiltakozások a hírek szerint a fővárosra, Tripolira még nem terjedtek át.
Pénteken újra összecsapások lehetnek, a csütörtöki áldozatok temetése torkollhat erőszakba. Líbiában a rezsim szervezettebbnek tűnik, az országot 1969 óta uraló Kadhafi diktátor hívei már az első ellenzéki tüntetésekre demonstrációkkal reagáltak. Líbia két olyan arab ország, Egyiptom és Tunézia közé ékelődött, ahol az arab világot megrázó forradalmak már elsöpörték az évtizedes diktatúrákat. A líbiai állami tévé ezért propagandájában hazugságnak nyilvánította az egyiptomi forradalomról szóló híreket.
Mindeközben Kairóban győzelmi menetre készül az ellenzék, Mubarak egy héttel ezelőtti bukására emlékeznének újabb egymilliós tüntetéssel. Az ünneplés mellett persze céljuk az is, hogy "megvédjék a forradalom értékeit és követeléseit", azaz emlékeztessék a Mubarak után a hatalmat magához ragadó hadsereget vállalásaira.
Feszültséget okozhat, hogy a bukott elnök hívei is szervezkednek, ellenmenetet terveznek. A mubarakisták és az ellenzékiek február első hetében két napig véres csatákat vívtak Kairó belvárosában, most sem zárható ki, hogy a két oldal összecsapjon, ez pedig akár alapot is teremthet a hadseregnek a beavatkozásra.