Evakuálja iráni követségét Nagy-Britannia

2011.11.30. 09:18 Módosítva: 2011.11.30. 10:52

Egy nappal teheráni követségét ért támadás után Nagy-Britannia evakuálja nagykövetségének munkatársait Iránból, írja a BBC. Nyugati diplomáciai források elmondták, hogy a brit diplomaták első csoportja szerda délelőtt a teheráni repülőtéren felszállt egy Dubajba induló gépre, számolt be az MTI. A képviselet többi alkalmazottja a nap folyamán követi őket.

Az egyelőre nem tisztázott, hogy a két állam felfüggeszti vagy csökkenti diplomáciai kapcsolatait.

Anglia tegnap már bejelentette, hogy a támadásért, amelyben tüntetők rohamozták meg a külképviseletet, az iráni kormányt tartja felelősnek, és komoly válaszlépéseket ígért.

Irán megvédte a tüntetőket

Ali Laridzsáni, az iráni parlament (medzslisz) elnöke egy felszólalásában hangoztatta, hogy a teheráni brit nagykövetség előtt tüntető diákokat a londoni kormány magatartása háborította fel, és ennek során egyesek behatoltak a képviseletre. Dühüket Nagy-Britanniának az Iránban folytatott több évtizedes parancsuralmi politikája váltotta ki.

Hozzátette, hogy miközben az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) sietett elítélni az iráni diákok tettét, hogy elleplezze Nagy-Britannia és az Egyesült Államok múltbeli bűneit, addig az iráni rendőrök kísérletet tettek a rend helyreállítására.

Számon kérte ugyanakkor a BT-n, hogy miért nem ítélte el Nagy-Britanniát, azért, hogy 1980-ban Londonban  "ellenforradalmárok" megtámadták az iráni képviseletet. Az akcióban két iráni diplomata meghalt, a képviseletet pedig részben lerombolták.

Laridzsáni tartózkodott attól, hogy elítélje a diákok akcióját, miközben az iráni külügyminisztérium kedden sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt, a politikus csupán arra szorítkozott, hogy nyugalomra és a törvények tiszteletére intsen.

Megszerezték a királynőt is

Kedden militáns diákokként jellemzett tüntetők rohamozták meg a brit követség épületét, továbbá a britek által lakott lakóövezetet. Letépték és elégették a brit zászlót, és Iránét húzták fel a helyére, dokumentumokat szórtak az utcára, a királynő képét lengették. Az iráni állami tévében élőben közvetítették, amint a tüntetők kövekkel törik be a követség ablakait. A hivatalos iráni hírügynökség szerint közel ötven diáknak sikerült bejutnia az épületbe, a rendőrség pedig vízágyút vetett be, hogy megakadályozza további tüntetők bejutását.

Több tüntetőt a követség kapujáról próbáltak meg leszedni a rendőrök. A biztonsági erők könnygázt is bevetettek, mindkét oldalon lettek sebesültek.

A Reuters szerint a rendőrség szabadon bocsátotta azt a hat brit követségi dolgozót, akiket korábban a tüntetők ejtettek foglyul.

Hatalmi harc

A tüntetők azért háborodtak fel, mert az Egyesült Királyság kincstára a Irán nukleáris programjának finanszírozása vádjával iráni bankok elleni szankciókat vezetett be. Teherán, mely szerint nukleáris programja békés célú, válaszul a diplomáciai kapcsolatok szűkítésével reagált.

A BBC megemlíti, hogy a zavargások hátterében az iráni politikai vezetés legfelsőbb szintjein jelentkező feszültség állhat. A BBC elemzése szerint a keményvonalas Khamenei igyekszik csökkenteni Ahmedinezsád mozgásterét.