A hágai törvényszék bűnösnek találta a volt libériai elnököt
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
A Sierra Leone-i háborús bűnöket tárgyaló különleges hágai törvényszék szerint Charles Taylor volt libériai elnök bűnrészes volt a Sierra Leonéban a polgárháború alatt elkövetett háborús és emberiesség ellenes bűncselekményekben, és elősegítette azok elkövetését. A bíróság ugyanakkor nem találta megalapozottnak, hogy ő rendelte volna el a háborús bűncselekményeket.
Az öt évig húzódó per ítéletét, és a pontos büntetést majd májusban hirdetik ki. A nürnbergi per óta először talált bűnösnek egy volt államfőt a nemzetközi törvényszék. Taylor a per során tagadta az ellene háborús bűnök és emberiesség elleni bűnök miatt felhozott tizenegy vádat.
A 64 éves Taylort azzal vádolták, hogy fegyverekkel támogatta a kegyetlen módszerekről hírhedté vált RUF (Forradalmi Egyesült Front) felkelőit a szomszédos Sierra Leonéban. A bíróság szerint többször is bebizonyosodott, hogy az RUF felkelői gyilkosságokért, nemi erőszakért, emberek megcsonkításáért, és gyerekkatonák bevetéséért feleltek a Sierra Leone-i konfliktus alatt.
1991 és 2002 között több mint 120 ezren vesztették életüket Sierra Leonéban a polgárháborúban, a lakosság fele – mintegy kétmillió ember – kényszerült elhagyni otthonát és ezreket csonkítottak meg a felkelők. A túlélők szerint a leginkább Taylor felelős az erőszakért.
A bíróság csütörtökön megállapította, hogy Taylor pénzügyi segítséget és katonai kiképzést nyújtott az RUF lázadóinak, emellett húsz libériai fegyverest küldött Sierra Leonéba, akik aztán részt vettek háborús bűncselekmények elkövetésében. A bíróság azt is megállapította, hogy rendszeresen érkeztek gyémántszállítmányok az RUF-től Taylornak, legtöbbször fegyverekért és lőszerért cserébe.
A bíróság azt is megállapította, hogy Taylor ugyan segítette az RUF lázadóit, és ugyan nem volt része a lázadók vezetési struktúrájának, de közelebb állt az RUF-hez, mint állította, és tisztában volt az általuk elkövetett háborús bűnökkel. Ugyanakkor az ügyészség szerintük nem bizonyította, hogy Taylor személyesen volt felelős a Sierra Leonéban elkövetett bűncselekmények egy részéért.
A történelminek nevezett perben az évek alatt több mint száz tanút hallgattak meg, köztük Mia Farrow színésznőt, és Naomi Campbell szupermodellt. A legnagyobb sajtóvisszhangot kiváltó esemény az volt, amikor Campbell elismerte, hogy 1997-ben Dél-Afrikában „piszkosnak látszó köveket" kapott ajándékba egy Taylor társaságában elköltött vacsora után, de azt állította, nem tudta, hogy gyémántok voltak a zacskóban, sem azt, hogy azokat Taylor küldte volna neki.
Taylor azért is felelős volt, hogy Libériában polgárháború tört ki az 1980-as években, de ezt nem tárgyalta a bíróság. A libériai exelnök az Egyesült Államokban ült sikkasztásért és onnan szökött haza, ahol 1989-ben líbiai támogatással felkelőcsoportot alapított. 1997-ben az ország elnöki székét is megszerezte, de folyamatosan hadban állt más felkelő csoportokkal.
Hat éven át, 2003-as lemondásáig volt Libéria elnöke. Taylor a libériai polgárháborút lezáró békekötés után menekült Nigériába, miközben Libériában a harcok lezárása után megbékélési bizottságok alakultak a különleges büntetőbíróságok helyett. 2003-ban adtak ki Hágában vádiratot Taylor ellen emberiség ellenes bűntettek elkövetése miatt, miután 2006-ban megtudta, hogy Nigéria kiadja a hágai törvényszéknek, megpróbált elmenekülni, azonban a kameruni határon őrizetbe vették.
Taylor lemondása után a néhány hónappal később tartott választásokig Moses Blah alelnök vette át az átmeneti kormány irányítását, majd az ENSZ által is támogatott Gyude Bryant került hatalomra Libériában. 2005-ben demokratikus választásokat tudtak tartani az országban, amely azonban még nem heverte ki a polgárháborút, a lakosság négyötöde most is szegénységben él.