Eltűntek is szavazhatnak Örményországban

2012.05.04. 16:36
A francia elnöki versenyhez képest kisebb médiafigyelem mellett, de vasárnap tartanak parlamenti választásokat Örményországban. Utoljára 2008-ban volt országos szavazás, épp elnököt választottak, de az eredmények miatti méltatlankodás szükségállapot bevezetéséhez vezetett. Most békésebb végkifejletre számítanak a külföldi megfigyelők.

Lesz kikből válogatniuk az örmény szavazóknak. Az örmény nemzetgyűlésben csak 131, öt évre választott, képviselő van, de mégis öt politikai párt valamint egy hatodik választási szövetség indít jelölteket a helyekért. A győzelemre a legesélyesebbnek a jelenleg is kormányon levő Köztársaság párt látszik, szorosan mögötte követi a közvélemény kutatásokban a Prosperáló Örményország párt.

A két legerősebb kormánypárti politikai alakulat mellett (amik nagyjából a szavazatok 27, illetve 21 százalékát szerezhetik meg) versenyben van még a szintén kormánykoalíciós Jogállamiság párt. Velük szemben kampányol az Örökség párt, az Örmény Forradalmi Föderáció (ARF), valamint a több ellenzéki csoportot összefogó Örmény Nemzeti Kongresszus (ANC), ami a távozó parlamentben még nem képviseltette magát.

Raffi Hovannisszian, az ellenzéki Örökség Párt vezetője egy jereváni kampánygyűlésen.
Raffi Hovannisszian, az ellenzéki Örökség Párt vezetője egy jereváni kampánygyűlésen.
Fotó: Karen Minasyan

Ahogy Magyarországon, úgy Örményországban is éles vonal választja el egymástól az ellenzéket és a kormánypártokat. A 2008-as elnöki választásokat az ellenzék szerint elcsalták és azóta több reformprogram kivitelezése is holtpontra jutott a pártok közit ellenségeskedés miatt. Amiben szokatlan módon mégis sikerült megegyezni az a választási törvény megváltoztatása volt, de egyes pártok szerint még mindig maradt bőven javítani való.

Egy korántsem hibátlan rendszer

Mint sok közép-ázsiai államban, Örményországban se működik tökéletesen a demokrácia. John Heffern amerikai nagykövet szerint panaszok érkeztek be hozzá a politikai pártok gyűlései, a középületek kampánycélra való felhasználásának egyenlőtlen elosztása és a kormányzati erőforrások (például reklámidő az állami televízióban) egyenlőtlen megosztása miatt. Heffern a kritika mellett azonban dicsért is, mivel ebben az évben több ezer helyi és nemzetközi megfigyelő ügyel majd a szavazás tisztaságára.

A megfigyelők fontosságát emelte ki Harutjun Hambardzumjan egy helyi civil szervezet vezetője is, mivel szerinte a szavazói listákra nem lehet majd hagyatkozni. Egy 2005-s rendelet alapján korlátlan számú ember jelentkezhet be egy lakhelyre, ami mára lehetetlen helyzetek kialakulásához vezetett: „Az emberek benzinkutakba, garázsokba, templomkertekbe, repterekbe vannak bejelentve” – mondta Hambardzumjan.

Gagik Carukian, a Prosperáló Örményország párt vezetője vidéki kampánykörúton.
Gagik Carukian, a Prosperáló Örményország párt vezetője vidéki kampánykörúton.
Fotó: Karen Minasyan

A szavazói névsor más szempontból sincs rendben, sok rajta az ellenőrizhetetlen név. A CEPPS kutatóintézet szerint 2,485 millió regisztrált választó van, míg az összlakosság 2,871 milliós. Ezek alapján a tizennyolc évnél fiatalabbak (tehát a választásra nem jogosultak) száma 400 ezer főre tehető, ami elképzelhetetlenül kevés gyereket jelentene az országban és ezért teljesen hiteltelen a névsor.

A választások utáni esetleges feszültséget előrevetíti, hogy az Örökség párt és az ANC előre jelezték, hogy utcai tüntetésekbe kezdenek majd a voksolás után, ha úgy ítélik meg, hogy a kormánypártok elcsalták a szavazást. A Gallup felmérése szerint egyébként 76 százalékos részvételi arány várható, de a megkérdezettek 42 százaléka szerint semmi változás nem lesz az országban a szavazás után se.

Előre tekintve

A politikai elit nem osztja a szavazók apátiáját. Szerzs Szargszjan az ország elnöke nemrég kijelentette, hogy a 2012-es választás egy „új Örményország” történetének a kezdete lesz. Levon Ter-Petroszian az ország korábbi elnöke szintén azt hangoztatta, hogy az otthoni közállapotok megváltozása és a nagyobb nemzetközi figyelem segíti a posztszovjet ország demokratikus átalakítását.

Tigran Szarkiszian, örmény miniszterelnök (Köztársaság párt ).
Tigran Szarkiszian, örmény miniszterelnök (Köztársaság párt ).
Fotó: Karen Minasyan

A demokratikus átalakulás mellett egyéb kihívások is vannak. Az egy főre eső GDP alapján Örményország csak a 145. leggazdagabb állam a világon és ebben az értékben lemarad az összes szomszédjától (bár van ahol nem olyan sokkal, mert Grúzia csak a 144.) A gazdasági világválságot Jereván is megszenvedte, 2009-ben 14 százalékkal zsugorodott a  gazdasági összteljesítmény és csak az előző évben indult be újra erősebben a növekedés.

Örményországnak számos megoldatlan diplomáciája gondja is van szomszédjaival. Törökország máig nem ismeri el az első világháború végén elkövetett örmény népirtást, így érthetően fagyosak a viszonyok. Azerbajdzsánnal pedig területi vitája van, ami miatt a kilencvenes években még háborút is vívtak egymással. Ma béke van, de örmény énekes nem fog részt venni a Bakuban megrendezésre kerülő Eurovíziós Dalfesztiválon, mert az örmény állami televízió szerint felesleges énekeseket küldeni egy országba, ahol ellenségként kezelnék őket.

Kampányaktivisták Jerevánban.
Kampányaktivisták Jerevánban.
Fotó: Karen Minasyan

Bárki is nyerje meg a választásokat, illetve a következő évi elnöki szavazást, hosszútávon megoldást kell majd találnia ezekre a problémákra, mert csak így biztosítható, hogy Örményország tartósan stabil és békés demokratikus állammá váljon.