Török nagykövetség: Nincs nagy probléma
További Külföld cikkek
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
Nincs nagy probléma Törökországban, bárki nyugodtan utazhat akár Isztambulba is, közölte Törökország budapesti nagykövetségének konzuli osztálya az Indexszel. Hozzátették, hogy szerintük a tüntetések már vasárnap lecsengenek, és azok különben sem hasonlíthatók az arab tavasz történéseihez. A tüntetőkkel szembeni rendőri fellépést, a sok sebesültelt, és az események politikai hátterét nem akarták kommentálni.
Közel ezer embert vett őrizetbe Törökországban a rendőrség azok közül, akik az utóbbi napokban az ország különböző városaiban a kormány ellen tüntettek, adta hírül vasárnap internetes kiadásában a Hürriyet című török lap. Az újságnak Muammer Güler belügyminisztert azt mondta, hogy 939 embert vettek őrizetbe 48 városban az utóbbi napok több mint 90 tüntetésének a résztvevői közül. A lap Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök egyik tanácsadójának Twitter-bejegyzésére hivatkozva arról számolt be, hogy Isztambul polgármestere vasárnap találkozni akar a napok óta tartó tüntetések szervezőivel, valamint az építészeti kamarának a képviselőivel, hogy megoldást találjanak a kialakult helyzetre.
A hatóságok azt állítják, hogy 79-en kerültek kórházba különféle sérülésekkel a tüntetők közül a rendőrség beavatkozása miatt, míg az orvosok szakszervezete szerint csak Ankarában 414-en sebesültek meg. Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet viszont azt közölte, hogy a befutott jelentések alapján legalább ketten meghaltak, és több mint ezren megsérültek. Az AI szerint főleg a könnygázgránátok "nem megfelelő" rendőrségi alkalmazása járt súlyos következményekkel. Az AI a tüntetőkkel szembeni bánásmódot is szégyenteljesnek nevezte. Több beszámoló szerint ugyanis a rendőrségen gyakran 12 órán át tartottak fogva embereket túlzsúfolt, forró rendőrségi járművekben, étel, víz és mellékhelyiség használatának lehetősége nélkül.
Bár a Facebookon és a Twitteren vasárnapra is tüntetést hirdettek Isztambulba, kora délutánig csak néhány százan voltak a Taksim téren, hogy a kormány ellen demonstráljanak.
A megmozdulások azután robbantak ki és terjedtek tovább Törökország-szerte, hogy a rendőrség erőszakosan felszámolt egy tüntetőkből álló tábort, amelynek létrehozói így akarták megakadályozni egy beruházás megkezdését az isztambuli Taksim tér melletti Gazi parknál. A rendőrség szombaton estére elhagyta a Taksim teret, ahol éjszaka ezrek ünnepelték a biztonsági erők visszavonását. A téren tartózkodók - akik között ellenzéki politikusok is megjelentek - a kormány lemondását követelték.
Erdogan miniszterelnök szombati nyilatkozatában hibának nevezte, hogy a biztonsági erők könnygázt vetettek be a tüntetők ellen, és elrendelte, hogy a belügyminisztérium vizsgálja ki a történteket. Megerősítette ugyanakkor, hogy a rendőrség folytatni fogja akcióit. Úgy fogalmazott, hogy a megválasztott kormány nem fog meghajolni egy kisebbség előtt. Abdullah Gül köztársasági elnök nyugalomra és párbeszédre szólította fel a konfliktusban érintett feleket.
Cikkünket a tüntetések hátteréről és a korábbi napok eseményeiről itt olvashatják.