Recseg-ropog az ukrán komp
További Külföld cikkek
-
Hogy kerültek az ujgurok Szíriába?
- Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
- Ferenc pápa folytatja munkáját, ő írta a nagypénteki Via Crucis meditációkat
- Az utolsó északmacedón sérült is hazatért a Honvédkórházból
- Oroszország így toborozza a kínai zsoldosokat az ukrajnai háborúba
Majdnem lehetetlennek tűnik, de még mindig nem kizárt, hogy Ukrajna alá fogja írni az EU-val a társulási szerződést a Keleti Partnerség szerdán kezdődő vilniusi csúcsán.
A találkozóra ugyanis elutazik Viktor Janukovics, így az ukrán elnöknek az utolsó pillanatig meg van a lehetősége, hogy az EU-tagság távoli előszobájának tekintett dokumentumot aláírja, amit most láthatóan jobban sürget az EU, mint Ukrajna. Igaz, az ukrán vezetés továbbra is hangsúlyozza EU-integrációs elkötelezettségét, és ebbe az irányba hajtják az ötödik napja folyó ellenzéki tüntetések is.

Megint elővették a narancsot
Első pillantásra az ukrán fővárosban megindult tüntetési hullám a 2004-es narancsos forradalomra emlékeztet: az ellenzék százezer embert vitt az utcára a hétvégén, hogy végleg „Európa felé fordítsa" Ukrajnát. Akkor az elcsalt elnökválasztás – amelyen a „moszkovita” Viktor Janukovicsot hozták ki győztesnek az „európai” Viktor Juscsenkóval szemben, ám a tüntetések nyomán megismételt választással végül Juscsenko lett az államfő – most a társulási szerződés aláírásának elodázása vezetett tüntetéshez.
A bebörtönzött exkormányfő, Julija Timosenko mögött álló Batykivscsina (Haza) párt ügyvezetője, Arszenyij Jacenyjuk szerint Janukovics Moszkva kezére játssza Ukrajnát, a maga számára biztosítva a bábállam vezetői posztját. Jacenyjuk már most a 2015-ös választások elcsalásáról szólt, majd közölte: a Batykivscsina aláírásgyűjtésbe kezdett, Janukovics elmozdításának érdekében.
Jön Klicsko
A hétvégi tüntetések után hétfő éjszakára ezer ember maradt a Függetlenség téren és az Európa téren, ahol a rendőrség kisebb összeütközésbe is keveredett a tüntetőkkel. A beszámolók szerint azonban a tereken inkább fesztiválhangulat uralkodik: az ellenzéki sátortáborok mellett hangos zene szól, a támogatók ételeket osztanak, bár a a hétvégihez hasonló tömeg nem gyűlt össze.

Utcára vonultak az egyik kijevi egyetem diákjai, bízva abban, hogy más hallgatók is csatlakoznak. Szerdára két órás általános sztrájkot szerveznek a diákok. Eközben Ternopolban is több ezer diák tüntetett az EU mellett.
Jacenyjuk mellett aktívan szerepel a tüntetéseken az ultranacionalista, de szintén EU-párti Szvobodát vezető Oleg Tyahnibok – pártja a tavalyi választáson már 37 képviselőt juttatott a 450 fős Radába –, és az UDAR – a mozaikszó ütést jelent –, amelyet Vitalij Klicsko vezet. A nehézsúlyú profi bokszvilágbajnok kedden is felszólalt a tüntetők előtt, az EU-integráció mellett érvelve. „Ukrajna Európa! Aki nem képes az integrációra, az csak veszíthet” – mondta a korábban Kijev polgármesterségéért is ringbe szállt, ám alulmaradt sportoló, aki azonban egyre komolyabb tényező, miután pártja bejutva a parlamentbe 42 mandátumot szerzett.

„Csakhogy most az az ellenzék és a kormány ugyanazt akarja: EU-integrációt, így Janukovics az esti beszédében akár meg is köszönheti a támogatást” – mondta Dmitrij Vidrin. Az ellenzéki képviselőségtől az államfői tanácsadóig tartó utat bejárt politológus szerint tehát nincs elvi különbség a két oldal között, csupán arról van szó, hogy a kormány rosszul kommunikált, amikor az ország hosszabb távú érdekeinek védelmében lelassította a közeledést.
A magát is EU-pártinak valló Vidrin úgy véli valóban alaposan meg kell vizsgálni a várható gazdasági következményeket. Időre van szükség, hogy az európai előírások érvényesüljenek, például a nehéziparban, hogy alkalmazkodni tudjanak a szabadkereskedelmi zóna megvalósulásával még jobban megnyíló európai piac követelményeihez.
Esély öt és 50 százalék között
Vidrin szerint a szerződés aláíráshoz a tüntetések nyomán egy új kijevi feltétel is bejöhet: a vízummentesség megvalósítása. Ukrajnába az EU-ból vízum nélkül lehet bejutni, míg az ukrán állampolgárok könnyebbsége csak annyi, hogy vízumuk ingyenes. „Többször kint voltam a tüntetéseken, nem hallottam, hogy a tömeg a szabadkereskedelmi zóna létrehozását követelte volna. Azt viszont annál inkább, hogy szabadon utazhasson Európába” – mondta a politológus, aki egyébként „valamivel ötven százalék alatt” becsüli annak esélyét, hogy a csütörtöki vilniusi csúcson aláírják a felek a dokumentumot.

„Nagyon furcsa lenne, ha végül erre sor kerülne, de hát soha ne mondd, hogy soha. Az esélye legfeljebb öt százalék” – öntötte jóval pesszimistább számokba a maga előrejelzését Mihail Pogrebenszkij. A kijevi politológus szerint persze nem azért, mert nem sikerült rendezni Julija Timosenko sorsát. A tavaly hét évre elítélt kormányfő az ítélet szerint hatáskörét túllépve írta alá 2009-ben Vlagyimir Putyinnal az ukrán bíróság szerint kárt okozó gázszerződést, Brüsszel azonban inkább Janukovics politikai bosszújának tartotta, hogy börtönbe került az elnökválasztáson alulmaradt ellenzéki politikus. Korábban az EU a szerződés aláírásának előfeltételének tekintette Timosenko szabadon engedését, vagy legalább elengedését külföldi gyógykezelésre, Németországba.
Moszkvával kéne egyezkedni
„Eleve nem ez volt a fő kérdés, és most pedig már úgy tűnik, formálisan sem követeli Brüsszel Timosenko kiengedését” – vélte a politológus, aki szerint az is csak a felszínen látszik fontos kérdésnek, hogy ad-e az EU kompenzációt Ukrajnának azért, mert a szerződés aláírásával veszteséget kell elszenvednie Oroszországban, ahonnan kiszorulhatnak az ukrán élelmiszerek és fémipari termékek..

Az ukrán kormány ugyanis arra hivatkozva függesztette fel az aláírás előkészítését, hogy nem sikerült megállapodni az összegben (az ukrán sajtó szerint 20 milliárd dollárról volna szó). Az EU bővítési biztosa azonban a Kommerszantnak elmondta: nem is folytak ilyen tárgyalások. Stefan Füle csak két – történetesen egy acélipari és egy élelmiszeripari – cégre vonatkozó kompenzációs kérdésről tudott.
„Na és, ha kapna Ukrajna 20 milliárd dollárt? Az fél év alatt elfolyna, és az ország ott volna, ahol eddig, csak ürügy, hogy a tárgyalás emiatt akadt volna meg. A fő ok az, hogy nem lehet Moszkva érdekeit figyelmen kívül hagyni Ukrajna európai integrációs törekvéseikor” – összegzett Pogrebinszkij. A politológus úgy látja, Oroszországnak bőven van eszköze az irány befolyásolására: végső soron még a Timosenkóval aláírt gázszerződés felülvizsgálata is szóba kerülhet, amit Kijev régóta szorgalmaz, eddig hasztalanul. Kevésbé vonzó, de elvi lehetőségként ott van az orosz-kazah-belarusz Vámszövetséghez (TSZ) való csatlakozás lehetősége is.
Timosenko már nem téma
„A TSZ-be való belépés lehetőségét nem is vizsgálja a kormány. Mi továbbra is az EU-hoz való közeledést részesítjük előnyben” – tudatta azonban Alekszej Plotnyikov. A kormánytöbbséget adó Régiók Pártja (PR) korábbi parlameni képviselője elmondta, hogy jelenleg nem is zajlanak közvetlen tárgyalások Oroszországgal. Nem vetődött fel a gázszerződés felülvizsgálata sem. „Az EU képviselőivel tárgyalunk, csütörtökig. Ha péntek reggelig sikerül megegyeznünk, akkor lesz aláírás Vilniusban – mondta a nemzetközi közgazdaságtannal foglalkozó szakember. Plotnyikov megerősítette, hogy kompenzációról tárgyalnak az EU-val, méghozzá és az összeg nem csekély: az ukrán termelés átalakítása az európai sztenderdeknek megfelelően kilenc év alatt 160 milliárd eurót emésztenek fel, állítja Plotnyikov.
Ez évi csaknem 18 milliárd euró azaz a nominálisan számított éves ukrán GDP 15 százaléka. „Ehhez nyilván segítségre van szükségünk az EU-tól is” – mondta az ukrán parlament gazdasági bizottságának korábbi elnökhelyettese. Felhívta a figyelmet a már most érzékelhető orosz szankciók miatti veszteségekre is: ez szerint augusztustól mostanáig hárommilliárd euróra rúg, amit Plotnyikov szerint szintén kompenzálni kellene. (Tavaly Ukrajna teljes exportja Oroszországba 17 milliárd euró volt, míg onnan 20 milliárd euró értékben importált.)
A politikus megerősítette, hogy az elmúlt héten már nem vetették fel az EU diplomatái Timosenko mielőbbi szabadon engedését.
Hogy az aláírásra azért mégsem lehet számítani, azt jelezte Janukovics kedd esti nyilatkozata: eszerint az elnök a Keleti Partnerség vilniusi találkozóján szorgalmazni fogja, hogy a szerződés végleges kidolgozásához vonják be Oroszországot is. A háromoldalú tárgyalással Janukovics szerint el lehetne elkerülni, hogy a társulási szerződés miatt feszültség keletkezzen Moszkva és Kijev között.
Ketté szakadt kompország
A 47 milliós, egyharmadrészt orosz anyanyevűek lakta Ukrajnát több, mint egy évtizede feszíti látványos ellentét, ami jól kitapintható különbséget jelez az ország keleti, oroszajkúak lakta része és a Nyugati, illetve a középső régiók között: az Unian hírügynökség által közölt felmérés szerint a lakosság 39 százaléka támogatná az EU-val való szerződést, 37 százalék a TSZ-t, 24 százalék bizonytalan. Ám az ország nyugati részén – amely egyúttal a Batykivscsina és kisebb részben a vele szövetséges, ultranacionalista Szvoboda hátországa – az EU támogatottsága 69 százalék, keleten viszont csak 15. Fordítottan ugyanez igaz a TSZ-re is. A középső rész a fővárossal együtt kiegyenlítettebb, csekély EU-párti túlsúllyal. A társulási szerződést az EU és Oroszország között ingó Ukrajnában előszeretettel tekintik az EU-tagság felé vezető út első evezőcsapásának. Igaz, a dokumentum nem tesz utalást a csatlakozásra, így se távlati menetrendet, sem erre vonatkozó politikai ígéretet nem tartalmaz.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Itt a recept, hogyan lehet tönkretenni egy ország külpolitikáját
A Foreign Policy szerint az elnök aláássa Amerika hatalmának alapjait.
április 9., 16:53
- Külföld
Változik a német migrációs politika, megállapodás született a nagykoalíció tagjai között
Ötödször jön CDU–SPD-kormány Németországban.
április 9., 17:36
- Külföld
Átlépte a 120-at a halálos áldozatok száma a dominikai diszkótragédiában
A mentőcsapatok túlélők után kutatnak.
április 9., 15:43
- Külföld
Őrizetbe vettek egy férfit, aki halálosan megfenyegette a Marine Le Pent elítélő testület elnökét
Egy 76 éves férfi az elkövető.
április 9., 15:27
- Külföld
Az élelmiszersegélyek visszaállítása mellett döntött több ország esetében az Egyesült Államok
Afganisztán és Jemen az intézkedés vesztesei.
április 9., 16:38
- Címlapon
Összevesztek a tüntetők, vita Hadházy Ákos és Szabó Bálint között
A helyszínről jelentkezünk.
3 órája
- Mindeközben
Dobó Kata: Nem szeretnék 60 éves koromra szétoperált és platinaszőke lenni, akik így próbálnak fiatalabbnak látszani
2 órája
- Címlapon
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.
2 órája
- Külföld
Ne vásároljanak fejetlenül, és ne verjék magukat adósságba! – üzenik a közgazdászok a pánikba esett amerikaiaknak
A szakértők is elismerik, hogy az amerikai elnök által bejelentett vámok drágítják a hétköznapi termékeket.
április 9., 16:28
- Külföld
Donald Trump: Irán nagy veszélyben lesz
Szombaton ülhet tárgyalóasztalhoz Teherán és Washington.
április 9., 07:53
- Mindeközben
Fekete Linda nagy felismerésre jutott a Farm VIP-ben, ezért nem szokott visszaszólni az embereknek
3 órája
- Mindeközben
Idegőrlő játék után megvannak a Farm VIP finalistái: „Ilyen rideg ember nem nyerheti meg a Farmot!”
tegnap, 21:42
- Külföld
Keményen odaszólt az Egyesült Államoknak és partnereinek Kim Dzsongun húga
Észak-Korea nem enged nukleáris arzenáljából.
április 9., 14:50
- Külföld
Tarjányi Péter: A gazdasági háborúk után nagy az esélye, hogy valódi háborúk következzenek be
A szakértő szerint az amerikai elnök vámháborúja szinte minden piacra drasztikusan hat. Ennek pedig komoly hatásai lesznek.
április 9., 18:57
- Külföld
Politikusok, hírességek és sportolók az áldozatok között – már legalább 79 halottja van a dominikai diszkótragédiának
Mintegy 150 sérültről lehet tudni.
április 9., 07:02
- Külföld
Egy Dublinból induló repülőgép felszállását leállították, mert részeg volt a pilóta
Jóval meghaladta a megengedett szintet a véralkoholszintje.
április 9., 19:08
- Címlapon
Washington közölte, ez az a drasztikus lépés, amire mindenképp rászánná magát a béke esetén
3 órája
- Mindeközben
Hároméves lett Rácz Jenőék kislánya, olyan születésnapi ajándékot kapott, amit egyhamar nem felejt el
tegnap, 20:30
- Külföld
Donald Trump meghátrál, 90 napra felfüggeszti a vámokat
De 125 százalékos vámmal bünteti Kínát.
április 9., 19:39
- Külföld
Donald Trump a vámháborúról: A seggemet csókolják, meghalnak azért, hogy alkut köthessenek
Az Egyesült Államok elnöke beszédében még egy külföldi vezető könyörgését is imitálta.
április 9., 13:21
- Mindeközben
Molnár Ferenc Caramel nem engedné meg a lányának, hogy egy 10 évvel idősebb férfit vigyen haza: „Rettegek ettől, ha csak belegondolok”
tegnap, 17:32
- Címlapon
Vitézy Dávid: Lázár János a saját maga által leállított fejlesztéseket kéri másokon számon
„Arrogáns stílust” emleget a frakcióvezető.
3 órája
- Címlapon
Huszonheten meghaltak, miközben a La Manche csatornán próbáltak átkelni
Kihirdették a Nemzetközi Booker-díj rövidlistáját.
35 perce
- Külföld
Donald Trump teljesen komolyan gondolja, ha kell, megtámadja saját szövetségesét
Megkezdődött a művelet tervezése.
április 9., 10:38
- Külföld
Madárinfluenza áldozata lett egy hatéves kislány Mexikóban
Ez az első regisztrált emberi megbetegedés az országban.
április 9., 09:31
- Külföld
Döntött a bíróság: az AP hírügynökséget vissza kell engedni a Fehér Ház sajtóeseményeire
A hírügynökséget még februárban tiltották ki.
április 9., 10:44
- Külföld
Korszakváltás Németországban, megvan az új német kormány
Választási győzelme ellenére nehéz helyzetből indul a leendő kancellár.
április 9., 13:11
- Külföld
Új irányt vehet a magyar kormány Oroszország-politikája
Szijjártó Péter meglepő kijelentést tett.
április 9., 09:08
- Külföld
Amerika támadásba lendült: bombáztak a lopakodók
A B–2-es bombázók feltehetően egy föld alatti bunkert támadtak.
április 9., 12:25
- Külföld
Kína megakadályozná, hogy a Shein áthelyezze a gyártósorát külföldre Trump vámjai után
Kína és exportőrei között nem új keletű ez a „harc”.
április 9., 12:43
- Címlapon
Holttesteket találtak egy családi ház kertjében
Az Eltemetett igazságnál semmi sem fájdalmasabb.
46 perce
- Külföld
Leomlott egy diszkó teteje Dominika fővárosában, több mint 120-an meghaltak
április 9., 19:25
- Külföld
Több halálos áldozatot követelő tűzvész volt egy kínai idősotthonban
A hatóságok őrizetbe vették az idősotthon vezetőjét.
április 9., 10:11