Újabb rakétákat lőtt ki Kim Dzsongun
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Hiába tiltotta el Észak-Koreát az ENSZ Biztonsági Tanácsa több határozatban a ballisztikusrakéta-kísérletektől, a zárt kommunista rezsimben élő ország újabb kísérletet hajtott végre szerdán.
Hogy az ENSZ BT korábban mennyi mindent megpróbált már Kim Dzsongun országának visszatartására, arról itt olvashat bővebben.
Dél-Korea hadseregének vezérkarára hivatkozva az MTI úgy tudja, hogy a rakétát az ország délnyugati részéből, Hvanghe tartományból lőtték a Japán-tengerbe.
A Rodong típusú közép hatótávolságú rakéta ezer kilométernyi repülés után a tengerbe zuhant, Japán kizárólagos gazdasági övezetében, 250 kilométerre nyugatra Oga-félszigettől.
Két héte Phenjan három Scud típusú ballisztikus rakétát indított, amelyek 500-600 kilométer megtétele után csapódtak a tengerbe, nem messze Észak-Korea keleti partvidékétől. K
Április óta Észak-Korea több alkalommal tesztelt ballisztikus rakétát, ezek a Japán-tengerbe csapódtak be. Phenjan nemrégiben közelebbről meg nem határozott megtorló intézkedésekkel fenyegetőzött arra az esetre, ha Dél-Koreába amerikai THAAD típusú rakétaelhárító rendszert telepítenek az év végén.
Tokió tanácskozik
Japán tiltakozott szerdán az észak-koreai rakétakísérlet miatt, Washington közölte, kész megvédeni szövetségeseit. Tokióban összehívták a nemzetbiztonsági tanácsot.
Nakatani Gen japán védelmi miniszter kijelentette, hogy a rakétakísérlet "komoly fenyegetés" országa biztonságára. A rakéta becsapódása ugyanakkor az első értesülések szerint nem okozott kárt.
Japán diplomáciai csatornákon keresztül a kínai fővárosban, Pekingben jegyzéket intézett Észak-Koreához, amelyben határozottan tiltakozott a történtek miatt.
Nakatani Gen elrendelte, hogy a japán védelmi erők maradjanak riadókészültségben és gyűjtsenek további adatokat.
Az Egyesült Államok kész megvédeni szövetségeseit - jelentették be Washingtonban. Anna Richey-Allen külügyi szóvivő kijelentette: "Szövetségeseinkkel és partnereinkkel világszerte készen állunk arra, hogy együttműködve választ adjunk a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság provokációjára, megvédjük magunkat és szövetségeseinket minden támadástól és provokációtól".
Szakértők szerint az atombombával már rendelkező Észak-Korea olyan nukleáris robbanófej kidolgozásán munkálkodik, amely elég kicsi ahhoz, hogy nagy hatótávolságú rakétára szereljék, amellyel elérhető lenne az Egyesült Államok szárazföldi területe.
Dél-koreai védelmi tisztségviselők úgy vélik, hogy északi szomszédjuk egyelőre nem rendelkezik ilyen robbanófejjel.