További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Az energiaellátás nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés
- Egy szálloda felrobbantásával köszönti majd az újévet az egyik amerikai város
- Argentín elnök Elon Musknak: Csak vágj bele, soha ne add fel!
- Angela Merkel megfejtette, mi lehetett Putyinnál az ukrajnai orosz támadás valódi indítéka
- Evakuálják London egyik legforgalmasabb repülőterének terminálját
Kevés frusztrálóbb meló lehet 2016 végén az amerikai külügyminiszterénél. John Kerry ugyanis lépten-nyomon azt tapasztalja, senki nem veszi őt miniszterszámba:
- régi szövetségese, Törökország inkább Iránnal meg Oroszországgal tárgyal Szíriáról, Amerikát igyekeznek távol tartani a tárgyalóasztaltól
- a nemzetközi politika inkább Donald Trump twitterére tapad, aki az évszázados hagyományokat felrúgva már beiktatása előtt beleszól az amerikai külpolitika alakításába
- és három héttel távozása előtt még Izraellel is diplomáciai háborúba keveredett, mivel az Egyesült Államok nem vétózta meg az ENSZ-ben a ciszjordániai telepítéseket megtiltó határozatot. A háborúban ráadásul a leendő elnök sem saját kormánya, hanem Netanjáhú pártját fogta.
John Kerry a szürke napok és keserű hetek után szerdán nagyívű beszédben állt ki az Obama-kormány Izrael-politikája mellett. De még mielőtt a beszédet ismertetném, talán nem haszontalan legalább vázolni, mi is a feszültség forrása:
- Izraelből a Hatnapos Háborúban elfoglalt ciszjordániai területekre folyamatosan áramlanak a telepesek, akik a nemzetközi jog szerint palesztin földeken egyre több kolóniát alakítanak ki. 2015-ben már legalább 400 ezer telepes élt a Jordántól nyugatra és Kelet-Jeruzsálemben.
- A vallásos és világi szélsőjobboldallal koalícióban kormányzó Benjámin Netanjáhú kormánya a katonailag nehezebben védhető helyeken felbukkanó telepeket hébe-hóba felszámolja, de törvényi és katonai eszközökkel is támogatja a folyamatot.
- A Jordán nyugati partját behálózó telepeket a palesztinok és a nemzetközi közvélemény jelentős része egyfajta etnikai kiszorítósdi részének tartja, és úgy véli, a folyamat ellehetetleníti a kétállami megoldás-ként ismert rendezési tervet, mely egy önálló palesztin államban látja a tartós megoldás kulcsát. Ez az álláspont az ENSZ közgyűlésében jelentő többséget élvez – részben a befolyásos arab lobbinak köszönhetően –, de a határozatokat eddig mindig lekaszálta az USA.
- Az izraeli kormány azt sérelmezi, hogy az ENSZ kettős mércét alkalmaz, mivel nem ítéli el a palesztin radikalizmust. Izraelben a palesztinokat amúgy is sokan amolyan róka fogta csukának tartják, mivel egy alapvetően életképtelen, de ellenséges államot kell pesztrálniuk, melyet ha teljes mértékben elengednének, akkor az egyszerre válna rémálommá a palesztinok és a zsidók számára (erre rendszerint a Gáza-övezetet hozzák fel példának, melyet 2005-ben teljesen kiürítettek, egy évre rá a Hamasz terrorszervezet át is vette a hatalmat). Hogy egy mérsékeltebb izraeli likudista hogyan látja a kérdést, arra jó példa Móse Jaalon volt védelmi miniszter elemzése/programja a Foreign Affairs decemberi számában.
- Barack Obama mindig is a kétállami megoldás mellett tette le a voksát, alelnöke pedig nem rejtette véka alá azt – a sok izraeli zsidó által is osztott – aggodalmat, hogy a vallási és nacionalista szélsőségeket kiszolgáló politika mellett elsikkad az ország demokratikus jellege. Persze a retorikai tűzijátékok mellett az USA és Izrael együttműködésének alapjai – például katonai területen - az elmúlt nyolc évben sem változtak. Obama azonban a palesztin kérdésen túl az iráni atommegállapodással is kihúzta a gyufát Izraelben (és ezzel nem csak a jobboldalon), mivel a zsidó államban sokan gondolják úgy, hogy Irán végső soron csak időt akart nyerni a nukleáris fegyver kifejlesztéséhez.
- Nem csoda, ha Netanjahu évek óta aktívan támogatja – akár titkosszolgálati módszerekkel is - az amerikai republikánusok Obama-ellenes törekvéseit. Trumpnak meg különösképp örült, hiszen az elnök csak úgy szórja az Izrael-rajongó tweeteket.
Nem is reménykedem abban, hogy a fenti pontok teljesen le tudják fedni az izraeli-, palesztin és amerikai belpolitikában, valamint a közel-keleti válságban egyaránt mélyen gyökeredző problémahalmazt, de talán érzékelhető, milyen bravúros kötéltáncot kell bemutatnia az amerikai diplomáciának, ha valami előrelépést akar kieszközölni.
Egy megoldás van: a két állam
Márpedig John Kerry egy utolsó retorikai rohamot indított azért, hogy megvédje az Obama-kormányzat politikai örökségét, és meggyőzze utódait arról, hogy érdemes ezt az örökséget legalább részben felvállalni. Beszédében hitet tett a kétállami megoldás megőrzése mellett, mely
az egyetlen út, hogy igazságos és tartós béke jöjjön létre az izraeliek és palesztínok között.
Kerry figyelmeztetett arra, hogy a kétállami megoldás súlyos veszélyben van, és mindkét félnek lépéseket kell tennie azért, hogy bizonyítsa elkötelezettségét a megoldás iránt. Kerry ezért hatpontos javaslatcsomaggal állt elő, melynek fontos elemei:
- biztonságos határok garantálása Izraelnek és Palesztinának egyaránt
- méltányos és realisztikus megoldás kidolgozása a palesztin menekültek számára (akik gyakran több generáció óta tengődnek Jordániában, Libanonban és Szíriában is)
- Jeruzsálemet mindkét ország közös fővárosává kell tenni
Kerry kizárta annak lehetőségét, hogy az USA hozzájárulna egy, az érdekeltek feje felett megszavazott ENSZ-határozathoz, vagy akár egy palesztin állam egyoldalú kikiáltásához. A gyorselemzések által mértéktartónak, realisztikusnak tartott javaslatokkal csak az a baj, hogy az izraeli kormány és a hivatalba lépő új elnök is magasról tesz rá. Netanjáhú rögtön a beszéd után közleményben utasította vissza Kerry állításait, mondván, a telepesprobléma egy "rögeszme", és a külügyminiszter éppen csak érintette a konfliktus gyökerét - ami szerinte nem más, mint hogy a palesztinok a zsidó állam létét ellenzik, nem a határait vitatják. A közlemény azt is megemlítette, hogy majd Trumppal és a republikánus többségű Kongresszussal közösen orvosolják majd az Obama-kormányzat által okozott károkat.
Javaslatai súlytalanságára maga a külügyminiszter is utalt:
A hivatalba lépő kormányzat jelezte, hogy más úton akar elindulni, sőt, akár szakítana is az USA régóta elfoglalt álláspontjával, már ami a telepeseket, Jeruzsálem státuszát, és talán a kétállami megoldást illeti.
Trump Izraelben is borítja a bilit
Ebben Kerrynek tökéletesen igaza van. Trump ugyanis ebben a konfliktusban is szakít az egyensúlypolitikával:
- Nem fogja tovább blokkolni azt a szenátusi határozatot, mely Jeruzsálemet „Izrael oszthatatlan fővárosának” ismeri el. Izrael kormányzata eddig is Jeruzsálemben működött, azonban a város kérdéses státuszát a legtöbb ország nem akarta bolygatni.
- Új amerikai nagykövete egy bizonyos David Friedman lesz. A semmilyen diplomáciai előélettel nem rendelkező 57 éves csődügyi jogász hírnevét az alapozta meg, hogy a ciszjordániai telepesmozgalmat kritizáló liberális zsidókat rosszabbnak tartja a nácikkal a haláltáborokban kollaboráló kápóknál. Friedmann ráadásul – több leendő Trump-kormánytaghoz hasonlóan – erősen Putyin-párti, és az orosz csapatok jelenlétét nélkülözhetetlennek tartja az ISIS legyőzéséhez.
Nem csoda, ha az izraeli szélsőjobboldal novemberben messiásként ( de tényleg!)ünnepelte Donald Trumpot, a múlt héten meg az is kiderült, hogy a Knesszetben a kormánytöbbség Benjamin Netanjahu kérésére tudatosan Trump beiktatásáig, január 20-ig napolta el az előtte fekvő két kényes törvénytervezet tárgyalását:
- a müezzintörvényt, mely szabályozná a mecsetekből napi ötször sztereóban szóló ima hangerejét, és azt is, hogy milyen hosszan szólhat a müezzin éneke.
- és azt az engedélyt, ami visszamenőlegesen tenné törvényessé 4000 ház felépítését a Palesztinához tartozó Ciszjordániában – arra a legfelsőbb bírósági döntésre hivatkozva, mely magánterületnek ismerte el azokat a telkeket, ahol ezeket a házakat felhúzták
A mézeshetek után azonban nem kizárt, hogy a biztonságpolitikában ügyesen manőverező Netanjahu is visszasírja majd Obamát. Főleg, ha Trump ígéretéhez híven elengedi a szíriai polgárháborút meg úgy általában a zűrös Közel-Keletet, Irán pedig ezt kihasználva megszilárdítja az évek óta polírozgatott síita félholdat, és az eddiginél biztonságosabb útvonalakat tud majd kiépíteni a Hezbollahnak szánt rakéták számára - ami azért a késsekkel hadonászó palesztinoknál egy csöppet nagyobb fenyegetést jelent majd.