Vadászgépek bombázták a pénteki egyiptomi merénylet elkövetőit
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Az egyiptomi hadsereg vadászrepülői lebombázták a legfrissebb információk szerint legalább 305 ember életét követelő, brutális pénteki terrortámadás elkövetőinek autóit és rejtekhelyeit, legalábbis ezt állítja az egyiptomi kormány. Mindez nem sokkal azután történt, hogy Abdel-Fatáh esz-Szíszi egyiptomi elnök bejelentette, a hadsereg és a rendőrség nyers erőszakkal válaszol majd a Sínai-félszigeten, Bir al-Abed városában elkövetett terrortámadásra és meg fogja bosszulni a merénylet mártírjait.
Az Egyiptom észak-keleti részében található Bir al-Abed városában fegyveresek a pénteki ima ideje alatt támadtak egy mecsetre, bombákat robbantottak az épületnél, felrobbantották a környéken parkoló autókat, majd a mecsetből menekülőket lemészárolták. A támadásnak eddig legalább 300 halálos áldozata és száznál több sebesültje van, ezzel ez volt a a legvéresebb merénylet, amelyet Egyiptomban civilek ellen elkövettek.
Bár hivatalosan még mindig nem vállalta magára a merényletet egyik ismert terrorszervezet sem, az elkövetők legnagyobb valószínűséggel az Iszlám Állam helyi szervezete, a Sínai Vilajet tagjai lehettek, és ezt a szervezetet is támadta a merénylet után az egyiptomi hadsereg. Az egyiptomi hatóságok szerint túlélők arról számoltak be, hogy az Iszlám Állam zászlaját látták a támadóknál. A Sínai Vilajet már évek óta aktív a félszigeten, ahol egy nagyjából Somogy-megye méretű területet ellenőriz, amely fölött az egyiptomi hadsereg a túlereje és Izrael és az Egyesült Államok katonai támogatása ellenére sem tudja visszanyerni az irányítást. Az iszlám fundamentalista, vahabita irányzatához tartozó terrorszervezet vélhetően azért támadta meg a bir al-abedi mecsetet, mert az az iszlám szúfi ágához tartozik, amelyet a szentek kultusza és ezoterikus tanításai miatt a vahabiták eretneknek tartanak.
A pénteki terrortámadás kapcsán már több állam- és kormányfő is megszólalt. Donald Trump amerikai elnök Twitteren reagált még pénteken, azt írta, nemsokára egyeztet Egyiptom elnökével a tragikus terrortámadásról, majd azzal zárta az üzenetét, hogy szükség van a mexikói határra tervezett falra és a beutazási tilalomra, két bevándorlásellenes lépésre, amelyet még a kampányában ígért.
Will be calling the President of Egypt in a short while to discuss the tragic terrorist attack, with so much loss of life. We have to get TOUGHER AND SMARTER than ever before, and we will. Need the WALL, need the BAN! God bless the people of Egypt.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. november 24.
Boris Johnson brit külügyminiszter barbarizmusnak, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter aljas támadásnak, António Guterres, az ENSZ biztonsági tanácsának főtitkára szörnyű és gyáva támadásnak nevezte a merényletet hivatalos közleményében. Ahmed Abul Geit, a kairói székhelyű Arab Liga vezetője azt nyilatkozta, hogy egy a rémisztő támadás is azt bizonyítja, hogy az iszlámnak nincs köze a terroristák szélsőséges ideológiájához, a kairói al-Azhar mecset imámja pedig azt mondta a támadásról, hogy azzal a terroristák káoszt akarnak okozni, az egyiptomiak viszont kitartanak, a terroristák pedig veszíteni fognak.
Magyarország nevében Szijjártó Péter külügyminiszter fejezte ki részvétét a terrortámadás miatt. A külügyminiszter közleményében azt írja, a magyar kormány a leghatározottabban elítéli a pénteki terrortámadást, osztozik az egyiptomi nép gyászában, együtt érez az áldozatok családtagjaival és bízik a sérültek mihamarabbi felépülésében. Azt is írja, hogy a kormány nagyra értékeli az egyiptomi biztonsági erők harcát a terrorizmus ellen, ami nagyban elősegíti a béke és a stabilitás fenntartását nemcsak Egyiptomban, de az egész régióban.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.