A kárpátaljai székhelyű intézet vezetője szerint Szijjártó Péter mérgezővé vált
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
„Ez egy taktikai lépés, nem pedig stratégiai terv, amelynek célja Budapest és Kijev kapcsolatainak újrarendezése” – mondja Vagyim Trjuhan diplomata, az Európai Ukrajnáért Mozgalom elnöke.
Novák Ukrajna területi integritásának támogatásáról szóló protokolláris biztosítékokra szorítkozott, mondván, hogy a Krím Ukrajna (része - a szerk.). Arról azonban nem esett szó, hogy Magyarország változtatna Ukrajna katonai támogatásának politikáján, különösen a katonai felszerelések Magyarországon keresztül történő tranzitjáról. Ugyanakkor Novák Katalin elnök asszony látogatása, aki a kormányzó Fidesz párt képviselője, azt mutatja, hogy a magyar politikai berendezkedés igyekszik egyensúlyozni a Nyugat és Oroszország között
– fogalmazott. (A Novák Katalinnal készített interjúnkat ide kattintva tudják elolvasni.)
A Közép-európai Stratégiai Intézet igazgatója, Dmitro Tuzsanszkij is megszólalt, aki szerint „Magyarország tipikus parlamentáris köztársaság, ahol minden hatalom a miniszterelnök kezében van”. Úgy véli ugyanakkor, hogy
a 2014 óta hivatalban lévő magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter rendkívül mérgezővé vált.
Az intézet vezetője úgy gondolja, hogy a magyar köztársasági elnök a miniszterelnök embere. „Orbán megérti, hogy nem lehet újraindítani a kapcsolatokat bizonyos szövetségesekkel, például Lengyelországgal, anélkül, hogy újraindítanánk a kapcsolatokat Ukrajnával” – tette hozzá.
„A végén majd meglátjuk, hogy lehetséges lesz-e újraindítani a kapcsolatokat Budapest és Kijev között. De egy kísérlet már megtörtént. Különösen azóta, hogy a két ország nagykövetei kicserélődtek. Az Orbán-kormánynak is lesz egy nagykövete, aki az Ukrajnával való kapcsolatokért felel” – emlékeztetett Tuzsanszkij.
Mi a Közép-európai Stratégiai Intézet?
A Közép-európai Stratégiai Intézet (ICES) egy 2019-ben Ungváron (Kárpátalja területi székhelye) alapított, agytrösztként működő civil szervezet.
A szervezet célja – honlapjuk szerint – hogy új stratégiát dolgozzon ki Ukrajna számára Közép-Európában, valamint hogy integrálja Ukrajnát a transzatlanti közösségbe.
Trjuhan úgy véli, Orbán Viktornak „rövid a történelmi memóriája”. Meglátása szerint a magyar miniszterelnök teljesen figyelmen kívül hagy egy olyan történelmi tényt, mint Magyarország 1956-os szovjet megszállása. „De az orosz hadsereg kapitulációja esetén Orbán Viktor megpróbál majd felugrani a vonat utolsó kocsijára, ahogy mondani szokták, és lehet, hogy még mindig Ukrajnát támogatja” – fogalmazott.
Tuzsanszkij azonban máshogy látja, és nem tartja valószínűnek, hogy a magyar–ukrán kapcsolatok javulni fognak. Szerinte a magyar kormány „továbbra is Oroszország játékát játssza Ukrajna ellen”.
Például a Kremllel összejátszik abban, hogy ukrán hadifoglyokat szállít át Magyarországra Kijev tudta nélkül. Ukrajna viszont olyan lépéseket tett, amelyek arra utalnak, hogy szeretné helyreállítani a kapcsolatokat Budapesttel. Így például beleegyezett egy magyar nagykövet kinevezésébe és egy évvel elhalasztotta az oktatási törvény 7. cikkelyének részleges végrehajtását
– vélekedett Tuzsanszkij. Kitért azonban arra is, hogy sok magyar ember ért egyet a kormánnyal. „Azonban időbe telik, amíg a magyar miniszterelnök Ukrajnáról alkotott véleménye megváltozik. Orbánt már most meglepi, hogy Ukrajna megmaradt” – zárta gondolatait a szakember az Expres Online szerint.