Összecsapások Bécsben
További Külföld hírek cikkek
- Parancsnoki hiba és pénzhiány miatt süllyedt el az argentin tengeralattjáró
- Bagdadban robbantott az Iszlám Állam, tizenketten meghaltak
- Füst miatt kiürítettek egy gépet Houstonban
- 600 bevándorlóval borult fel egy hajó Egyiptomnál, legalább 29 halott
- Véletlenül felrobbantotta magát 24 tálib iszlamista Afganisztánban
Huszonegy tüntetőt őrizetbe vettek péntek éjjel Bécs belvárosában egy, a szélsőjobboldalhoz közel állónak tartott egyesület rendezvénye elleni tüntetésen a rendőrség közlése szerint. A szervezők szerint nyolcezren, a rendőrség becslése szerint mintegy kétezer-ötszázan tüntettek az Ausztriában minden évben heves vitákat kiváltó bál ellen.
Az osztrák Kurier szerint az alapvetően békés tüntetésen 9 óra körül tört ki konfliktus a tüntetők egy csoportja és a WKR diákszövetség által szervezett bálra igyekvők között, akik rendőri kísérettel közelítettek a bejárathoz. A bál három vendége és három rendőr könnyebben megsebesült. Az őrizetbe vett tüntetőket rongálás és gyújtogatás kísérlete miatt állították elő.
Korábban a nap folyamán az Anonymus hackercsoport is támadást indított: feltörte a szervező WKR diákcsoport honlapját, és egy kék pónit, valamint egy szovjet címert helyezett el rajta, miközben a látogatókat a szovjet himnusz zenéje fogadta. Az oldal szombat délelőtt elérhetetlen volt.
A bírálók szerint a WKR-bálon a nemzetközi szélsőjobboldal tart összejövetelt minden évben. A felháborodás idén különösen nagy volt azért, mert a bált a holokauszt nemzetközi emléknapján rendezték meg. A tüntetésre szóló felhíváshoz számos egyesület csatlakozott, civil szervezetek, baloldali pártok, osztrák szélsőbaloldali mozgalmak, keresztény egyházi egyletek és az Izraelita Hitközség.
Osztrák sajtóértesülések szerint a szervező egyesülethez közel álló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) meghívására több európai szélsőjobboldali-populista párt képviselői is hivatalosak voltak a bálra, köztük Marine Le Pen, a francia Nemzeti Front elnöke és államfőjelöltje.
Az FPÖ visszautasította a bírálatokat és azt is, hogy szélsőjobboldali bálról van szó. Heinz-Christian Strache pártelnök szerint "szélsőbaloldali uszítás" céltáblájává vált a rendezvény. A politikus ezért feljelentéssel fenyegette meg a tüntetés szervezőit.
A rendező szervezet a nagynémet gondolatkört ápoló és ezért Ausztriában vitatott megítélésű WKR bécsi diákszövetség. A WKR egyes tagszervezeteit az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívuma (DÖW) - egy részben állami, illetve önkormányzati fenntartású alapítvány - szélsőjobboldaliként tartja számon. Egy héttel a rendezvény előtt az ENSZ (UNESCO) törölte a szellemi világörökségi listáról a "bécsi bál" gyűjtőfogalma alatt beterjesztett rendezvényeket, miután kiderült, hogy a vitatott WKR-bál is szerepel a példaként felsorolt bálok között.