A macedón fővárost fenyegeti az UCK
Szkopje lövetésével fenyegetőznek az albán szélsőségesek
Az utóbbi helyen a macedóniai albán lázadókat tömörítő Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) egységei olyan ivóvízkészleteket foglaltak el, amelyektől mintegy százezer ember vízellátása függ. A macedóniai albán gerillacsoport ultimátumot intézett a macedón miniszterelnökhöz, azzal fenyegetőzve, hogy támadást intéz Szkopje ellen, ha hétfő reggelre nem szűnik meg az északi országrészben fekvő falvak lövetése.
"Üzenetet küldünk Georgievszkinek, hogy hétfő reggelig állítsa le az albán házak földig rombolását. Ellenkező esetben elkezdjük támadni Szkopjét, különösen a repülőteret, az olajfinomítót, a kormányhivatalokat, a rendőrségeket és általában mindent, amelyet eltalálhatunk a szomszédos hegyekből" - mondta Hoxha parancsnok az AFP-nek.
Ezrével menekül a lakosság
A környék lakói közben ezrével menekülnek a térségből - közölte a CNN. A Reuters szerint a macedón határrendőrség sok albánt megakadályoz abban, hogy átkeljenek a határon Koszovóba, többeket pedig megvádoltak, hogy együttműködnek a szélsőségesekkel. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint több mint húszezren menekültek el az országból február óta. A Vöröskereszt úgy tudja, hogy csak szombaton 3500-an keltek át a macedón-koszovói határon.
A Human Right Watch amerikai jogvédő szervezet a héten közzétett jelentése arról számolt be, hogy macedón katonák több albán férfit is megkínoztak vagy megvertek.
Bizonytalan a béketerv támogatása
Szombaton a fővárosba látogatott Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, hogy meggyőzze a szláv és macedón pártokat tömörítő egységkormányt a macedón elnök által előterjesztett béketerv támogatásáról. Bár Solana úgy nyilatkozott, hogy a pártok egy emberként felsorakoztak az elképzelés mögött, az albán mérsékeltek legbefolyásosabb képviselője, Arben Xhaferi röviddel később "túl általánosnak" minősítette az elnöki béketervet.