Milosevics a Hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében
További Jugó cikkek
|
A hivatalos megerősítés előtt a kormányzó Szerb Demokratikus Ellenzék egyik politikusa kijelentette, hogy a döntést a korábbi kormányrendelettel és a az alkotmánnyal összhangban hozták meg. Belgrádban már korábban elterjedt a hír, hogy Milosevicset elszállították cellájából. Szemtanúk arról számoltak be, hogy egy hosszú kocsisor hajtott ki az exdiktátor börtönéből, de nem fedezték fel benne a exdiktátort.
Az MTI belgrádi diplomáciai forrásból származó értesülése szerint a Milosevicset szállító repülőgép este hét óra körül szállt fel a jugoszláv főváros repülőteréről. Ezzel szemben a B92 arról számol be, hogy az exdiktátor gépe délután ötkor szállt fel. A volt diktátor péntek hajnalban, helyi idő szerint 1 óra 20 perckor megérkezett a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönébe - közölte az AFP-vel Christian Chartier, a törvényszék egyik szóvivője.
A kormány szóvivője közölte, a kabinet döntése értelmében közvetlenül alkalmazzák a hágai törvényszék alapszabályát - jelentette az MTI. A kormányülésen a kabinet minden minisztere emellett szavazott, egyedül a Vojislav Kostunica jugoszláv elnök vezette Szerbiai Demokrata Párt képviselői tartózkodtak - tette hozzá a szóvivő a B92 rádió jelentése szerint.
Belgrádi vélemények szerint az elnök elszigetelődött, mivel egyedül maradt azon véleményével, hogy eleget kell tenni az alkotmánybíróság csütörtöki döntésének. Kostunicát nem is értesítették a szerb kormánynak döntéséről, az elnöki hivatal illetékese szerint az elnök az elektronikus médiából értesült a hírről - számolt be az MTI.
|
Milosevicset a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló ENSZ-törvényszék koszovói háborús bűnökkel vádolja. Carla del Ponte, a törvényszék főügyésze korábban több alkalommal a jugoszláv fővárosban járt, hogy elérje az exdiktátor átadását. A nemzetközi közösség ugyanis világossá tette: csak akkor hajlandó a reformokat ígérő új belgrádi hatalmat pénzügyileg is támogatni, ha lehetővé teszi Milosevics felelősségre vonását a balkáni háborúk alatt elkövetett bűnök miatt. Pénteken Brüsszelben rendeznek meg egy adományozó konferenciát, amelytől Belgrád 1,25 milliárd dollárt vár.
A Világbank becslése szerint a következő három-négy év során 3,9 milliárd dollárra lesz szükség a jugoszláv gazdaság talpra állításához.
Montenegróban ismét az önállóságot emlegetik
Gyorsan reagáltak a nyugati világ vezetői Milosevics kiadásának hírére. Közlemények és nyilatkozatok üdvözlik a lépést, bátornak nevezik azt és jelzik: hajlandók Jugoszlávia megsegítésére. A kisebbik jugoszláv tagköztársaság, Montenegró kormányzó pártjának egyik vezetője azonban kijelentette: az exdiktátor Hágába szállításával végérvényesen vége Jugoszláviának, elérkezett az önálló államiság ideje.
A balkáni stabilitási egyezmény főkoordinátora, Bodo Hombach szerint Szlobodan Milosevics volt jugoszláv államfő kiadatását a nemzetközi közösség részéről gyors és jelentős támogatási műveletnek kell követnie. Úgy vélte, azzal lezárul egy történelmi fejezet Jugoszlávia történetében, mégpedig olyan fejezet, amely erkölcsileg és gazdaságilag is elszigetelte az országot.
Az Egyesült Államok készen áll Jugoszlávia segítésére a gazdasági és demokratikus reformokban - szögezi le George Bush amerikai elnök közleménye. "Bátor és bölcs döntésükért" elismerését fejezte ki a belgrádi hatóságoknak Lord Robertson. A NATO főtitkára sorsdöntő reméli, hogy a per szakítást jelent majd a múlttal.
Javier Solana, az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájának főképviselője az igazság történelmi jelentőségű napjaként méltatta a kiadást, és üdvözölte "a szerb nép és kormány bátor lépését Európa és az európai értékek tisztelete felé". Tony Blair brit kormányfő is melegen üdvözölte a döntést, emlékeztetve arra, hogy az egybeesett London törekvéseivel. Jacques Chirac francia elnök a jog és igazság nemzetközi érvényesüléséhez tett fontos hozzájárulásnak nevezte a belgrádi lépést, míg Hubert Védrine külügyminiszter Belgrád bátorságát emelte ki.
Éles kirohanások
Az alkotmányos rend végével és a jugoszláv kormány felbomlásával riogattak csütörtök este Szlobodan Milosevics hívei vezérük kiadására. Az ügyvédek, akik délután a jognak a politika feletti győzelmeként ünnepelték az alkotmánybírósági döntést, közölték, hogy kora estig nem kaptak hivatalos értesítést a kiadatásról. Veszelin Cerovics ügyvéd a jugoszláv alkotmány súlyos lábbal tiprásának és Milosevics rabsorba vetésének mondta a történteket. Zoran Andjelkovics, Milosevics pártjának főtitkára alkotmányellenesnek nevezte a kiadatást, amely szerinte a jugoszláv kormánykoalíció szétesését jelenti majd, ami a szövetségi állam fennmaradását is megkérdőjelezheti. Predrag Bulatovics, a kisebbik jugoszláv kormánypárt, a montenegrói Szocialista Néppárt (SNP) elnöke szintén a szövetségi kormány felbomlásával fenyegetett. Az SNP, amely Milosevics tavalyi bukásáig az akkori belgrádi kormányzat fő montenegrói szövetségese volt, ellenezte a kiadatást és a hágai együttműködésről tervezett törvényt is.