Fegyvernyugvás Szkopje határában
Tűzszünetben állapodtak meg a macedón kormányhadsereg és az albán Nemzeti Felszabadító Hadsereg (UCK) képviselői, ennek nyomán lenyugodtak a fegyverek az elmúlt napok heves harcainak színhelyén, a Szkopje melletti Aracsinovóban. A tűzszünet remélhetőleg kiterjed Macedónia teljes területére - jelentette ki az egyezségről beszámoló Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.
A macedón elnökkel folytatott tárgyalásai után Solana felszólított a politikai tárgyalások megújítására a szkopjei kormány és az albán fegyveresek között. Borisz Trajkovszki államfő mindeddig azonban elzárkózott a tárgyalások elől.
A macedón kormány egy illetékese is bejelentést tett a tűzszünetről, de lényegesen más megfogalmazásban. Az MTI arról adott hírt, hogy egy névtelenül nyilatkozó, magas rangú tisztségviselő úgy nyilatkozott, az Aracsinovóba befészkelődött lázadók kitűzték a fehér zászlót, és tárgyalásokat kezdtek a megadásról. A BBC is arról számolt be, hogy a tűzszünet egy megállapodás része lehet, miszerint az albánok kivonulnak a Szkopjétól tíz kilométerre található településről.
Az albán fegyveresek egyik vezetője, Hoxha parancsnok cáfolta az aracsinovói osztagok megadásáról szóló szkopjei állítást. Szerinte mindössze annyi történt, hogy a harcosok visszavonultak a közeli Matajce faluba, és "ott várják be a NATO-csapatok Macedóniába érkezését".
A szkopjei vezetők és a macedón hadsereg irányítói a napokban még úgy nyilatkoztak a pénteken megindított offenzíváról, hogy addig folytatják, amíg ki nem szorítják az albánokat a településről.
A NATO ígéretet tett arra, hogy háromezer fős békefenntartó erőt kész a térségbe küldeni csak abban az esetben, ha megállapodás születik a kormány és az UCK között. Az albánok februárban kezdődött lázadásának állítólagos célja a macedón lakosság közel egyharmadát kitevő kisebbség jogainak biztosítása, megfigyelők szerint a háttérben a Nagy-Albánia kialakítása áll.