További Külföld cikkek
- Több mint ötvenen meghaltak Izrael légicsapásaiban
- Megtalálták a Naprendszer legdrágább kisbolygóját, arany is van rajta
- Egyre biztosabb, hogy ez az ország lehet az EU következő tagállama
- Minden eddiginél keményebb üzenetet küldött a Pentagon Putyinnak
- Nem finomkodtak az osztrák politikusok Orbán Viktor bécsi látogatásával kapcsolatban
Az UPA alapításának 63. évfordulójáról emlékeztek meg - szociális kedvezményeket is követelve - az ukrán fővárosban a nácik oldalán harcolt veteránok és az őket támogató szervezetek, így az Ukrán Nemzetgyűlés-Ukrán Nemzeti Önvédelem (UNA-UNSZO) radikális nacionalista párt, de az ellentüntetést szervező egykori szovjet veteránok és a baloldali szervezetek aktivistái áttörték a felvonulókat védő rendőrkordont.
Az összetűzésekben sokan megsebesültek, előzőleg a felvonulók és az ellentüntetők üvegekkel, festékkel, tojással, paradicsommal, zacskós kefirrel és más alkalmatos tárgyakkal dobálták meg kölcsönösen egymást, egyáltalában nem válogatott sértéseket vágva ugyancsak kölcsönösen egymáshoz.
A rohamrendőrség, csaknem félezer rendőr bevetése nyomán sikerült szétválasztani a szemben álló feleket, s a mintegy háromezer fős UPA-felvonulás résztvevői kiszorultak a Függetlenség teréről, amelyet a csaknem nyolcezernyi ellentüntető foglalt el. A vitatkozó felek hármas rendőrkordonon keresztül néztek egymással farkasszemet szombat estére.
Viktor Juscsenko elnök még májusban arra szólította fel a hosszú évek óta ellenségeskedő két tábort, hogy az évtizedek óta tartó kölcsönös harag eloszlatása érdekében május 9-én, a győzelem napján írjanak alá egyetértési nyilatkozatot. "Könyörögve kérem, arra bátorítom Önöket, találják meg a megértés útját" - jelentette ki az elnök, akinek édesapja a Vörös Hadsereg katonája és az auschwitzi láger foglya volt. Felhívása azonban süket fülekre talált már akkor is.
A XX. század 20-as és 30-as éveiben Nyugat-Ukrajna Lengyelországhoz tartozott, amely keményen elnyomta az ukrán nacionalistákat. 1939-ben a szovjet csapatok vették át a lengyelek helyét, véres megtorló akciókat hajtva végre a helyi lakosság ellen, míg a nácik két évvel később visszavonulásra nem kényszerítették őket.
Az UPA az első időkben üdvözölte a németeket, abban bízva, hogy támogatják Ukrajna függetlenségét, majd háborút hirdetett ellenük. Az ötvenes évek elejéig fennmaradt felkelő hadseregnek fénykorában 40 ezer katonája volt, harcolt a szovjetek és a lengyel ellenálló Honi Hadsereg ellen is.
A helyzetet bonyolítja, hogy a két csoportnak különböző jogállása van Ukrajnában. A volt szovjet katonákat "háborús veteránokként" kezelik egy 1993-ban elfogadott törvény alapján, így bizonyos szociális kedvezményekben részesülnek.
n Az UPA tagjai közül viszont, akik közül számosan megjárták a szovjet börtönöket, ez a jogállás és a vele járó kedvezmények csak azokat illetik meg, akiket hivatalosan rehabilitáltak.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!