Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem bírta a kritikát a magyar delegáció a svéd könyvvásáron
További Kultúr cikkek
- Egy parkolóházban lőtték agyon a híres rappert
- Kétmilliárd forintot csengettek ki egy kődarabért, amit egykor útburkolatként használtak
- Csonka András: Pár éve kussoltam volna, de ez most fáj
- Galkó Balázs súlyos baleseteket szenvedett, közösségi oldalán osztotta meg kálváriáját
- Addig halogatsz, amíg egy kórteremben találod magad, és elmúlik feletted az élet
Masha Gessen, orosz-amerikai származású író a göteborgi könyvvásár megnyitó beszédében kirohant Magyarország menekültpolitikája ellen, többek között szóvá tette a határon épített kerítést, illetve kifejtette, hogy mennyire elkeseríti az, hogy a magyar állam képviselőivel kell megosztania a színpadot. Amikor az utóbbi elhagyta a száját, a közönség soraiban felállt Makkay Lilla nagykövet, Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója, és Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára.
Ő később azt mondta a svéd SVT televíziónak, hogy szerinte nem ez volt a megfelelő fórum arra, hogy kritizálják a magyar államot. Szerinte egyáltalán nem volt olyan vicces ezt hallani a megnyitó beszédben, de elismerte, hogy Gessen azt mond, amit akar. Hozzátette, hogy nekik is megvan a joguk, hogy úgy reagáljanak, ahogy szeretnének. Ebben az esetben úgy, hogy kivonultak.
Itt látható a tévé riportja az esetről:
Gessen azt mondta az SVT-nek, hogy a megnyitó beszéde előtt magyar író ismerőseivel csetelt, és ők elmondták neki, hogy szégyellik és elnyomva érzik magukat. Szerinte a beszéd ez az ő hangjuk is volt. Gessen szerint Magyarországnak semmi helye nincsen a könyvvásáron. Nem ő volt az egyetlen, aki kritikus hangot ütött meg, Sven-Eric Liedman svéd író az AP szerint feltartott egy táblát azzal a felirattal, hogy
hátat fordítunk Magyarország menekültpolitikájának.
Az MTI csütörtöki közleménye azt írja, hogy Messen a beszédében azt is elmondta, gyermekkorában a Szovjetunióban Magyarországot tartották "a szocializmus legvidámabb barakkjának", most azonban szerinte olyan Oroszországhoz hasonló jelenségek figyelhetők meg, mint a "maffiaállam, az erősödő kormányzati korrupció", miközben véleménye szerint például a zsidók és a romák zaklatásoknak vannak kitéve. Két dolog abszolút halálos a szólásszabadságra: ha állandó zaklatások közepette és állandó szégyenben kell élni - vélekedett a jogvédő, aki szerint a magyar irodalom virágzott az utóbbi években, de ez rövid távú csoda lehet, mert "ez a légkör halálos".