Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMIrtózatos huzavona végére kerül pont, de nem ihatunk előre a medve bőrére
További Kultúr cikkek
„Max Original filmként érkezik Stephen King 1975-ös regénye, a Borzalmak városa (Salem’s Lot) adaptációja, amelyet a The Conjouring és az Az filmeket gyártó produkciós csapat készített. Premier októberben a Maxon” – jelentette be a Warner Bros. Discovery Hungary.
A bejelentéssel irtózatos huzavona végére került pont, de a produkció bemutatásával koránt sincs lezárva a történet, hiszen a klasszikus horrorregényt már kétszer is vászonra vitték, meglehetősen felemás végeredménnyel, így King és a műfaj rajongói azért imádkoznak, hogy végre egy méltó feldolgozást is láthassanak.
A horror királyának korai remekművéből készült adaptációnak elvileg 2022. szeptember 9-én kellett volna a mozikba kerülnie, de sajnos nem így történt. A premier dátumát 2023 áprilisára módosították, azonban a filmet ekkor sem mutatták be, pedig a 2021 szeptemberétől 2022 júniusáig forgatott produkció munkálatai már rég befejeződtek. Ezt követően – a horrorfilmek rajongóinak nagy bánatára – semmit sem lehetett tudni a Borzalmak városa további sorsáról.
A mester kiakad
Az adaptáció hírétől izgatott rajongóknál már régen, de Stephen Kingnél csak idén februárban szakadt el a cérna a film hányatott sorsa miatt. A horror mestere az X-en fakadt ki, amiért már az is bizonytalanná vált, hogy valaha bemutatják a Borzalmak városa című filmet.
Kettőnk között maradjon, Twitter, de láttam az új Borzalmak városát, és elég jó lett! Régi vágású horrorról van szó: lassan építkezik, aztán nagyot üt. Nem igazán értem, miért tartja vissza a WB. Nem ciki vagy ilyesmi. Szóval ki tudja! Én csak írom a saját kib*szott dolgaimat
– fogalmazott a véleményét szinte sosem titkoló író. Nehéz kérdés, hogy mennyire bízhatunk a filmet érintő ítéletében, hiszen elég, ha csak arra gondolunk, mennyire lehúzta, milyen keresetlen szavakkal illette Stanley Kubrick 1980-ban bemutatott legendás Ragyogás-adaptációját, amelyben Jack Nicholson a filmtörténet egyik legrémisztőbb alakítását nyújtotta, nem beszélve Shelley Duval szintén emlékezetes játékáról.
Szinte közhely, hogy King műveiből készültek szenzációs adaptációk, mint például a Remény rabjai, a Halálsoron vagy az Állj mellém, de felsorolásra sem érdemes förmedvények sokaságát is láthatta a nagy várakozásokkal vászon vagy képernyő elé ülő közönség. Ezért is nagy kérdés, hogy idén októberben milyen végeredményt láthatunk a streamingplatformon.
A rendező személye bizakodásra adhat okot. A mozit az a Gary Daubner dirigálta, aki a nagy sikerű szintén King-adaptáció Az című film első és második részének megalkotásában is közreműködött mint forgatókönyvíró. Reméljük, a Borzalmak városa című regényhez is hasonló érzékenységgel nyúlt hozzá.
A megtestesült gonosz
A film alapjául szolgáló regény története a következő: Ben Mears, a sikeres író visszatér a Jerusalem’s Lot nevű képzeletbeli, isten háta mögötti kisvárosba, hogy „kiírja” magából ott szerzett gyermekkori traumáit. A településen nem várt természetfeletti eseményeknek, megmagyarázhatatlan haláleseteknek lesz szemtanúja, mert egy vámpír alakjában felüti fejét a megtestesült gonosz. Az író és maroknyi csapata szembeszáll a várost uralma alá hajtó vérszívóval.
King számos interjúban kifejtette, hogy a regénnyel Bram Stoker klasszikus Drakula-történetét akarta modern körülmények közé átültetni. Kifejezetten jól sikerült neki: a jövőre 50 éves regény igazi horror klasszikussá vált, a vámpírtörténet kereteit túlfeszítve remekül bemutatja a hetvenes évek vidéki Amerikájának viszonyait és problémáit.
Az elődök
A regényt először 1979-ben vitték vászonra, a filmet pedig nem más, mint Tobe Hooper, A texasi láncfűrészes mészárlás rendezője jegyezte. Ha a végeredményt nem is nevezhetjük mesterműnek, az biztos, hogy a maga korában és műfajában megállta a helyét. A zsáner ínyenceinek pedig ma is sok örömet okozhat.
Sokak bánatára 2005-ben nyúltak újra a regényhez, az adaptációban olyan sztárok játszották a főbb szerepeket, mint Rutger Hauer, Rob Lowe és Donald Sutherland. A végeredmény ennek ellenére szédületesen pocsék, szinte teljesen nézhetetlen lett, ahogyan sok más, hál' istennek a történelem homályába vesző King-adaptáció.
Most, hogy kiderült, mikor láthatjuk az újabb próbálkozást, már tényleg csak egyetlen kérdés maradt. Vajon milyen lett a végeredmény? Hamarosan kiderül.