Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Titanic cikkek
Március végén van egy lélegzetvételnyi szünet az egész éves fesztiválhajtásban. Ilyenkor a gyártók és forgalmazók is szívesebben adnak filmet, arról nem is beszélve, hogy a program összeállításakor a legfrissebb Rotterdami (januári) illetve Berlini (februári) mustrákról is tudunk elhalászni filmeket. Mindkét fesztivál sajátos a maga nemében. A Rotterdami főleg az ázsiai kuriózumokban erős, a berlini pedig hagyományosan az útkereső, kísérletező nagyjátékfilmek egyetlen A kategóriás bemutatkozási terepe.
Több pénzt kapott most tavasszal a fesztivál?
Igen. Amellett, hogy az elhalasztás bejelentése után megmaradtak a fesztivál korábbi stabil támogatói (MMK, NKA, Fővárosi Önkormányzat), idén - először - pénzt kaptunk az előkészítésre is, ami nagy segítséget jelentett a program összeállítása során.
Az időpont eltolása azonban leginkább elvi és tartalmi okokra vezethető vissza. A magyar filmforgalmazás szerintünk felnőtt ahhoz a feladathoz, hogy az igényes, különleges külföldi filmeket eljuttassa a magyar nézőkhöz - azonban még mindig igen sok a felfedezetlen terület, és a nemzetközi filmtengerben megbúvó érték. A Titanic ezeket az alkotásokat mutatja be, továbbra is.
Hány filmet vásároltak már meg az idei felhozatalból magyar forgalmazók?
Több mint hatvan filmünk lesz a fesztiválon, és ebből ötnek van magyar forgalmazója.
A 12. Titanic mennyivel lesz exkluzívabb, mint a 11.?
Tartalmi többletben sokkal. A fesztivál tizenkét éves története során most van a legtöbb filmünk, és a legtöbb kuriózumunk. A választék a skandináv művészfilmektől az ázsiai horrorig ível. Idén először mutatunk be olyan filmet, ami "régen" készült: ez Oshima Nagisa japán kultuszrendező (Az érzékek birodalma, Tabu) egyetlen, 1967-ben készült animéje, a Nindzsák bandája.
Ön két éve azzal fenyegette meg a rajongókat, hogy idén "tengernyi ázsiai és latin-amerikai filmmel" térnek vissza. De ahogy nézem a mai beharangozó sajtóközleményüket (keretes, jobbra - a szerk.), a latin-amerikai szekció hiányzik.
Megint lesz Francia zátonyok szekció. Az előző fesztivál nagyszámú borzalmas francia elsőfilmjeiből ugye idén kevesebbet válogattak be?
Van idén is francia elsőfilmünk, de nem ez jellemzi az idei fesztivál tartalmi arculatát.
Akkor a francia kulturális évad miatt volt erre szükség, idén is várható valamilyen kultúrpolitikai lobbizás?
Nem kultúrpolitikai lobbizás eredménye, de a Holland IDFA alapítvány és a Titanic válogatásában lesz egy dokumentumfilm blokkunk, a Filmdokk - izgalmas, erős politikai töltetű munkákkal.
Lesznek végre magyar filmek is?
Ha a Gauder Áron (Nyócker!) által készített befutófilmet is annak vesszük, akkor kettő is lesz. A másik Forgács Péter remek dokumentumfilmjének premierje, amelynek díszbemutatóján a rendező is részt vesz.
A részletes program március 24-ig nem publikus, de elárulna legalább egy-két rendezőt Gauderen és Forgácson kívül, akiknek a filmjeit a 12. Titanicon láthatjuk?
Oshima Nagisa japán kultuszrendezőt már mondtam, és új filmekkel jelentkezik például Hal Hartley, Katsuhiro Otomo és Johnny To.