Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMMindenki ki akarja szabadítani Polanskit
További Cikkek cikkek
A lengyel származású Polanski, akire liliomtiprás miatt súlyos börtönbüntetés várt volna, 1978-ban szökött az Egyesült Államokból Franciaországba, és ott telepedett le. Több mint harminc éve nem tette be a lábát amerikai területre, mert azonnal letartóztatták volna. Azokat az országokat is elkerülte, amelyeknek kiadatási egyezményük van az USA-val.
"Feleségét és gyermekeit nagyon megrázta a letartóztatás híre. Kérvényezni fogjuk a szabadon bocsátását. Aztán a kiadatása ellen vesszük fel a harcot" - mondta Hervé Termine, a rendező ügyvédje a Le Figaro című napilapnak. Hozzátette: Polanski keresztbe-kasul utazgatott a világban, tudomása szerint csak "az Egyesült Államokba nem látogatott el". Svájcban is volt egy faháza, és nem volt titok, hogy rendszeresen időzik ott.
"Tűrhetetlennek tartom emberileg, hogy több mint 30 évvel a történtek után egy 76 éves ember, aki nyilván semmiféle veszélyt nem jelent a társadalomra, és akinek művészi és emberi reputációja egyértelműen megalapozott, akár egy napra is börtönbe kerülhet" - jelentette ki az ügyvéd.
A rendezőt szombat este fogták el, amikor Zürichbe érkezett, hogy átvegye filmes életműdíját a filmfesztiválon. Svájcnak van kiadatási egyezménye az Egyesült Államokkal.
Tüntettek a moziban
A filmfesztivál moziján "Szabaságot Polanskinak" és "Ne adják ki" feliratú plakátok jelentek meg a rendezővel való szolidaritás jegyében. Bár a díj átadását elhalasztották, a műveiből összeállított retrospektív vetítéssorozatot megtartják - közölték a szervezők.
A svájci igazságügyi minisztérium szóvivője elmondta: 2005 óta volt érvényben Polanski ellen a nemzetközi elfogatóparancs, s eddig azért nem foganatosították, mert sohasem tudták, hogy a rendező mikor tartózkodik az országban.
Sandi Gibbons, a Los Angeles megyei kerületi ügyész irodájának szóvivője megerősítette, a múlt héten kezdeményezték Polanski letartóztatását Svájcban. "Nem volt titok, hogy Zürichbe megy. Az interneten jelentették be" - közölte Gibbons.
A franciák is kiakadtak
A francia kulturális élet is felbolydult. "Elfogadhatatlannak tűnik, hogy egy nemzetközi kulturális eseményt, amely az egyik legnagyobb kortárs rendező előtt tiszteleg, arra használjanak fel, hogy a rendőrség elfogja őt" - fogalmaztak a filmrendezők és színészek petíciójukban.
A francia kulturális miniszter bejelentette, Nicolas Sarkozy elnök figyelemmel kíséri az ügyet, és szintén azon van, hogy Polanski mihamarabb kiszabaduljon.
A rendezőknek sem tetszik
Világhírű filmrendezők és színészek írták alá azt a petíciót, amely Roman Polanski "azonnali szabadon bocsátását" követeli, és elítéli a lengyel-francia filmrendezőnek állított "rendőrségi kelepcét".
A filmesvilágot egységesen megdöbbentette a 76 éves alkotó őrizetbe vételének a híre. A párizsi Cinématheque igazgatójának, Serge Toubianának a kezdeményezésére elindított tiltakozási akció aláírói között szerepel többek között Costa Gavras, Vong Kar Vai (Wong Kar Wai), Fanny Ardant, Ettore Scola, Marco Bellocchio, Giuseppe Tornatore, Monica Bellucci, Abderrahmane Sissako, Tony Gatlif, Pierre Jolivet, Jean-Jacques Beineix, Paolo Sorrentino, Barbet Schroeder, Gilles Jacob, Bertrand Tavernier, valamint a Francia Cinématheque, a cannes-i filmfesztivál és több, francia filmeseket tömörítő szervezet.