Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMA Főpolgármesteri Hivatal által kiírt budapesti építészeti nívódíj nyertesei szerdán vették át az elismeréseket a Városházán. Budapest építészeti nívódíját idén a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai oktatási központja, a Reményi Ede utcai Krüll-Ung irodaház, a Richter Gedeon kémiai kutató- és irodaépület, valamint a Kopaszi-gát beépítésének tervezői nyerték el. Elismerő oklevelet kapott a budafoki víztorony, amely Demszky Gábor főpolgármester szavai szerint a jövőben akár kilátóként is működhetne.
"A nyilvános pályázat feltételei híven tükrözik, milyenné kívánjuk formálni Budapestet" - érzékeltette a nívódíj jelentőségét az elismerések átadása előtt Demszky Gábor. A pályázat öt kategóriájában idén is olyan új, valamint értéknövelő módon felújított épületek terveit várták, amelyek 2006. június 1. után kiadott használatbavételi engedéllyel rendelkeznek.
A bíráló bizottság idén a lakóház és a műemléki rehabilitáció kategóriákban nem osztott ki díjat, ugyanakkor az elismerést két irodaház is elnyerte - közölte a főpolgármester. "Egyik szemem sír, a másik nevet" - értékelte az eredményeket Demszky Gábor. Hozzátette: sajnálja, hogy a zsűri 2008-ban nem talált nívódíjra érdemes épület-rehabilitációt, ugyanakkor a főváros építészeti arculatát karakteresen meghatározó irodaházak között kettő is méltónak bizonyult az elismerésre.
A zsűrit vezető Beleznay Éva, Budapest főépítésze elmondta: szeretnék folytatni az elődje, Schneller István által elindított hagyományt és a nívódíjjal jutalmazott épületeket kiadványokban is megismertetik. A pályázaton nyertes épületekbe a tervek szerint bejárásokat is szerveznek. A nívódíj idei kiírására benyújtott tizennyolc pályaműből szerda délután kiállítás nyílik a Hajós utcai N&n Galériában.