Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMemberi(es)ség elleni
További Ortográf Cirkusz cikkek
Emberiesség vagy emberiség? – dúlt a vita, nemcsak a szerkesztőségben, hanem rádióadásokban és fórumokon is. Nyelvérzékeny emberek egy csoportja szerint ui. emberiesség elleni bűntett, bűncselekmény egyszerűen nem létezik. Sőt, egyes még nyelvérzékenyebbek szerint még az emberiesség szó is abszurdum, nincs. Utóbbiaknak figyelmükbe kell ajánlanom az értelmező kéziszótár szócikkét, sajnos, ez a szó annyira vitte a vanásban, hogy rendesen lexikalizálódott is (a történeti korpusz 71 találatát Bajzától Illyésig ne is említsük):
Ami azt illeti, hogy emberiesség elleni bűntett mint jogi fogalom létezik-e, hát jó régen. 1947. évi XVIII. törvény a Párizsban 1947. évi február hó 10. napján kelt békeszerződés becikkelyezése tárgyában, 6. cikk:
a) a háborús bűnök, valamint a béke vagy az emberiesség ellen elkövetett bűnök elkövetésével, elrendelésével, avagy az ilyenekben való részességgel vádolt személyek;”
Felhívnám a figyelmet a háborús bűnök, a béke ellen elkövetett bűnök és az emberiesség ellen elkövetett bűnök azonos fogalmi szintjére (vö.: népirtás, háborús és emberiesség elleni bűncselekmények). Jelentősége van. Úgy tűnik ugyanis, hogy az emberiség elleni bűncselekmények fogalom – legalábbis a jogi nyelvben – nem ez a szint, általánosabb.
Kedvenc kalandhorgász és tuktukguru jogászunkkal kikerestettem a jogtárból a büntető törvénykönyv (1978. évi IV. törvény, Btk.) XI. fejezetét. Az emberiség elleni bűncselekmények címet viseli, és megállapíthatjuk belőle, hogy az emberiség elleni bűncselekmények kifejezés két nagy bűncselekménykört összefoglaló gyűjtőfogalom. Ezek a béke elleni bűncselekmények (háborús uszítás, tiltott toborzás, népirtás, apartheid) és a háborús bűncselekmények (polgári lakosság elleni erőszak, háborús fosztogatás, bűnös hadviselés, harctéri fosztogatás, hadikövet elleni erőszak, visszaélés a vöröskereszttel, egyéb háborús bűntettek).
Namost, mik azok az emberiesség elleni bűncselekmények? Annyi biztos, hogy a crimes against humanity magyar megfelelőjéhez van szerencsénk. Találtam egy 126 oldalas dokumentumot az IM webjén: A nemzetközi büntetőbíróság római statútuma. Angolul és magyarul. Az 5. cikk szerint a bíróság joghatósága négy bűntett-típusra terjed ki: (a) a népirtás bűntettére (the crime of genocide), (b) az emberiesség elleni bűntettekre (crimes against humanity), (c) a háborús bűntettekre (war crimes) és (d) az agresszió bűntettére (the crime of aggression).
Az (a)-t és a (d)-t kilőhetjük: a bíróság "joghatóságát az agresszió tekintetében akkor gyakorolja", ha a fogalom meghatározása "elfogadásra került"; a népirtás meghatározása pontosan megegyezik a Btk. XI. fejezetében olvasható népirtás nevű (155. §) béke elleni bűncselekménnyel. A háborús bűncselekményeket a statútum hosszú oldalakon át taglalja, most nincs kedvem idebogarászni, miben és mennyiben bővebb és részletesebb, mint a Btk. megfelelő passzusai.
Szándékos emberölés, kiirtás, rabszolgaságba taszítás, erőszakos elhurcolás, bebörtönzés, kínzás, erőszakos közösülés, csoport üldözése, apartheid stb. – ezek tartoznak az emberiesség elleni bűntettek (b) kategóriájába. Megfelelőiket a Btk.-ban nagyjából az apartheid (155. §) béke elleni, és a polgári lakosság elleni erőszak (158. §) háborús bűncselekményei között találjuk. Vagyis az emberiesség elleni bűntettek az emberiség elleni bűntettek részhalmazát képezik.
Más szóval az a gyanúm, ha azt írnánk, Szaddámot népirtással, háborús és emberiség elleni bűncselekményekkel vádolják, valami olyasmit írnánk, gyümölcsöt és almát meg körtét evett. Szexuális életet éltek, valamint pettingeltek és közösültek. Valójában Szaddámot emberiség elleni bűncselekményekkel vádolják: népirtással, háborús és emberiesség elleni bűncselekményekkel. Vagyis a nemzetközi bíróság joghatálya alá tartozó mindhárom bűntettel. Nyilván lehetne agresszióval is.
Még elmerenghetünk azon, hogy miért pont az emberiesség a humanity fordítása a crimes against humanity magyar megfelelőjében. Az Országh szerint (amit az Országh rosszul tud, egy ország tudja rosszul) a humanity jelentései: „az emberiség, az emberi nem, az emberek; emberi természet, emberi tulajdonságok; ember(ies)ség, jóság”. Mivel az emberiség-et a tágabb jelentésű jogi fogalom kigolyózta, az adott szerkezetbe illőnek marad az emberség és az emberiesség. Hirtelen esztétikai felindulásból az előbbire szavaznék, rövidebb, szebb. De ha megnézzük az ÉKsz-ben:
és összevetjük az emberiesség négyszavas szócikkével, talán beláthatjuk, az emberiesség kevesebb jelentésű lévén valószínűleg alkalmatosabb jogi fogalomnak. Ha joginyelv-tervező lennék, én is inkább őt választanám. Na, mostanra meggyőztem magam, amikor a sajtómunkás emberiesség elleni bűntett-et ír, nem hülye, csak szabatos.