“A Life egy dologra nagyon megtanított minket: mindig azt mondták, a film olcsó, használd, kattints, kattints, kattints!” – emlékezett vissza a magazinnál töltött éveire Martha Holmes, aki öt éven keresztül volt a Life fotósa, és szabadúszóként még három évtizeden keresztül dolgozott nekik.
Először a Louisville Courier-Journalnál, illetve a Louisville Timesnál fotózott, majd amíg férfi kollégái a második világháborúban szolgáltak, ő közben teljes munkaidős munkatárssá lépett elő. A háború után költözött Washingtonba, innen dolgozott a Life-nak, de végül továbbállt New Yorkba, 83 évesen itt is halt meg.
Pályájának leghíresebb portréit Jackson Pollockról, Humphrey Bogartról és Lauren Bacall színésznőről készítette. Mindegy volt, hogy sportolókat, állatokat, színészeket vagy épp az Amerika-ellenes Tevékenységet Vizsgáló Bizottságot fotózta, képei olyan jellegzetesek és egyediek, hogy rögtön fel lehet ismerni őket.
Hatvan évvel ezelőtt, 1954 márciusában a Life például az Egyesül Államok egyik máig legfőbb egészségügyi problémájával, az elhízással foglalkozott. “Mintegy ötmillió amerikai tekinthető orvosi értelemben elhízottnak, azaz nyomnak legalább húsz százalékkal többet az ideális testsúlyuknál, és ennek eredményeként a halandósági arányuk is a másfélszeres. További húsz millió amerikait soroltak túlsúlyosnak (tíz százalékkal az átlagérték felett), akik így kiemelkedően hajlamosak a cukorbajra, az epekőre, a sérvre, a vese- és hólyagmegbetegedésekre, valamint a terhességi és a sebészeti beavatkozások során fellépő komplikációkra” – kezdte cikkét akkor a magazin, ismertetve a világháború után jólétből fakadó amerikai viszonyokat.
A Life 1954-es cikke egyetlen nőre, a falánksággal küzdő Dorothy Bradley-re fókuszált, aki 1940-ben, amikor befejezte a középiskolát, 93 kilót nyomott, az elhízás a kamaszkorra jellemző érzelmi viharokkal együtt jelent meg az életében. Martha Holmes végigkövette Bradley fogyási kísérleteit, a sikereket és kudarcokat. Először majdnem 30 kilónyi súlyfölöslegtől szabadult meg, ám rövidesen mindet vissza is hízta, tovább is hízott, mint ahonnan nekivágott a fogyókúrának. A fotós ott volt vele amikor strandolt, amikor ruhát próbált, amikor tornázott, amikor a beléptetőkapun próbálta átpréselni magát. A happy end sem maradt el: a súlyát megtartva főnővérként helyezkedett el Kentucky egyik kórházában, egy tengerészbálon egy fess fiatalemberrel kapták lencsevégre.
Holmes maga 1952-ben ment férjhez az NBC munkatársaként dolgozó Arthur Waxmanhez, aki színházvezetéssel is foglalkozott és az Actors Studio vezérigazgatója is volt. Egy forgatáson ismerkedtek meg, az esküvőjüket pedig a legendás Alfred Eisenstaedt örökítette meg. Házasságkötésük az egyik legtöbbet fényképezett esküvő volt.
Érkeznek a nézők az amerikai autósmoziba. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
A Bop City-ben adott koncertje után Billy Eckstine vállára egy rajongó borul, miközben a háttérben más női csodálói várnak a sorukra. A swingénekes 1948-ban kiadott, I Apologize című dala ötvenegy évvel később, 1999-ben Grammy-díjat kapott. Ez volt Martha Holmes egyik kedvenc képe. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Két táncos – egyikőjük tigrisjelmezben – a húszas évekből származó, jellegzetes Charleston-táncot járja. A műfaj a dél-karolinai Charleston kikötővárosról kapta a nevét, a zenét pedig mindenekelőtt a fekete zongorista-dalszerző, James P. Johnson "The Charleston" című szerzeménye szolgáltatta hozzá. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
1948 augusztusában fura ötlete támadt Milton Hood Wardnak. Alapított egy szektát, azaz "szektát" Cape Codban Aktivizmus néven. Meggyőzött egy csomó embert arról , hogy ne fogja vissza az érzéseit, tombolja ki magát. Méghozzá azért, mert korábban tanulmányozott egy csomó törzsi táncot, és úgy gondolta, jót tehet a modern amerikaiaknak is, ha vidáman végigrohannak a tengerparton. A mozgalom nem volt hosszú életű, de a tengerparton tombolás szerencsére nem ment ki a divatból. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
A Life elhízásról szóló cikke egy Dorothy Bradley nevu lányt állított a középpontba, akit végtelenül frusztrált a saját, nem túl elonyös külseje. Holmes zavarbaejtoen közelrol követte végig Bradley fogyókúráját, edzéseit és küzdelmét, hogy lefogyjon, munkát találjon, és normális élete legyen. A képre kattintva további képeket nézhet meg a sorozatból!
A Life elhízásról szóló cikke egy Dorothy Bradley nevű lányt állított a középpontba, akit végtelenül frusztrált a saját, nem túl előnyös külseje. Holmes zavarbaejtően közelről követte végig Bradley fogyókúráját, edzéseit és küzdelmét, hogy lefogyjon, munkát találjon, és normális élete legyen. A képre kattintva további képeket nézhet meg a sorozatból! (Fotó: Martha Holmes / Europress / Getty)
A Firenzében született amerikai színésznő, Buff Cobb egy ugródeszkán áll. Alatta üres medence és egy játékfóka. Buff Cobb akkori férje, Mike Wallace oldalán az egyik legelső tévés talk show házigazdája is volt. (Fotó:
Martha Holmes. / Europress / Getty)
A szépségért meg kell szenvedni: ennek a nőnek a haját 113 csavaróval a fején próbálják bebodorítani. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Jackson Pollock cigarettával a szájában törölgeti azokat a tányérokat és edényeket, amelyeket felesége, a szintén festő Lee Krasner már elmosogatott. A felvétel 1949 áprilisában, a művészpár vidéki otthonában készült, akárcsak Holmes egyik leghíresebb képe Pollockról, amelyből 50 évvel a készítése után még bélyeg is lett. A bélyeg változatról kiszedték a művész szájában folyamatosan fityegő cigarettát. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Morris Dixon sikeresen veszi a gátat egy tréfás akadályversenyen. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Jókedvűen iszogat és rádiózik az Ariel Sextet énekegyüttes. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Megérkezik a Metropolitan Opera megnyitójára az egyik leggazdagabb amerikai üzletember, Cornelius Vanderbilt özvegye. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Patrice Munsel operaénekesnő az öltözőszobájában, a Metropolitan Operaház színfalai mögött. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
A Washington Post golfversenyén egy bohóc orráról ütik el a labdát. A fotósok által ellepett eseményen Dwight D. Eisenhower, az Amerikai Egyesült Államok tábornoka és harmincnegyedik elnöke is részt vett. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Fiatal fiúk baseballoznak a New York-i Central Parkban. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Lillie Rosa Minoka Hill, mohawk indián törzsből származó doktornő a konyhájába beszűrődő fénynél varr. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Elszámolóházi gyerekek alusszák át a buszutat. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Egy kislány a télapóval telefonál. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Közlekedésbiztonsági előadások az iskolában, kifejezetten kisgyerekekre szabva. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Az okosóra sem új találmány, a képen éppen egy amerikai rendőr teszteli egy korai változatát, amint a gyakorlat során a frissen fejlesztett kommunikációs eszközén kér erősítést. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
A Brooklyn Dodgers baseball-csapat szurkolói a csapatuk hihetetlen World Series-győzelmét ünneplik – még az utakon is. (Fotó:
Martha Holmes / Europress / Getty)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon