Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMNem közli többet a CNN a Charlie Hebdo karikatúráit
További Média cikkek
- Puzsér Róbert és a Fókuszcsoport is nekiment Dancsó Péternek
- Ahol egy démon simán elmegy gyorsétterembe dolgozni
- Az Apatigris inkább házimacska, de kandúrkodni vágyik
- Meghalt Joe Ruby, a Scooby-Doo rajzfilmsorozat egyik alkotója
- Van olyan fajtája a szexuális erőszaknak, amiről én is most hallottam először
A 12 emberáldozatot követelő párizsi támadás után a CNN és más szájtok is a cenzúra mellett döntöttek, és nem közlik többet a vitatott karikatúrákat. Ennek értelmében például amikor a CNN beszámolt Stephane Charbonnier, a Charlie Hebdo magazin főszerkesztőjének haláláról, kitakarták a vitatott, az iszlámra nézve sértőnek tartott rajzokat. Egy belső, szerkesztőségi utasítás szerint direktben nem lehet mutatni a képeket, csak hátsó vágóképekben megengedett. A CNN munkatársai azt az utasítást kapták, hogy bár vizuálisan nem mutathatják a prófétát ábrázoló karikatúrákat, verbálisan minél részletesebben írják körül a rajzokat.
A lépés nagy felháborodást keltett az interneten, sok hozzászóló hangsúlyozta, ezzel győzött az iszlám terror, és pont a CNN-nek kellene legjobban támogatnia a szólásszabadságot. A felháborodásra a hírportál csütörtök hajnalban közleményben reagált, amiben hangsúlyozták, tovább tárgyalnak arról, mi lenne a legmegfelelőbb reakció ebben a kiélezett helyzetben. Más angol nyelvű oldalak is követték egyébként a CNN példáját, a New York Daily News, a Telegraph és az Associated Press is úgy döntött, nem mutatja többet a vitatott karikatúrákat. Az Index a szabad véleménynyilvánításra hivatkozva nem ért egyet ezzel a gyakorlattal, továbbra sem takarjuk ki karikatúrákat, bemutatjuk a Charlie Hebdo rajzait.
Más orgánumok éppen ellenkezőleg reagáltak a támadásra: sokan karikatúrákkal emlékeznek a Charlie Hebdo szerkesztőségében meggyilkolt áldozatokra. A Canberra Times című ausztrál napilap rajzolója, David Pope a Twitteren tette közzé friss képét, amely egy élettelen karikaturistát ábrázol, valamint mellette egy csuklyás fegyverest, akinek kezében még füstöl a puska, és azt mondja: „Ő használta előbb a fegyverét.”
Az indiai Mandzsul egy, az Eiffel-tornyon felrobbanó repülőgépet rajzolt, a torony csúcsát egy töltőtoll hegyeként tüntette fel.
A Daily Telegraph című brit napilap karikaturistája, Christian Adams egy üres képet közölt, azzal a felirattal, hogy „Szélsőségesek által jóváhagyott karikatúra”. A Telegraph másik rajzán két fegyveres látható, akik közül az egyik azt mondja a másiknak: „Vigyázz, lehet, hogy toll van nála!"
A francia lap szerkesztőségét két fegyveres terrorista támadta meg szerdán délután. Csütörtök hajnali közlések szerint mindhármukat azonosították, és egyikük időközben fel is adta magát a rendőrségen. A még menekülőben lévő támadók egyike a hatóságok számára már ismert dzsihadista.