További Pol cikkek
Tasnádi Péternek nagy lehetősége volt, hogy megmentse Pécset, és bizonyítsa az embereknek, a politika nem ugat bele mindenbe, és az EKF lehet egy olyan projekt az életükben, amelyre mindig büszkék lesznek. Ez nem sikerült neki, mivel rosszabbnál rosszabb döntéseket hozott, bizonytalanságával sokszor hátráltatta a folyamatokat. Az EKF-nél hozott döntésein is mindvégig meglátszott, nem a szakmai és közösségi siker, hanem a kapcsolati tőke megtartása fontos számára, így lehetett jelölt előbb a szemétszállítással foglalkozó Kiss Tibor, majd az igazi botrányt kiváltó Mészáros András is, aki a kormány dohányipari lobbistája volt. (Kronológia itt>>)
Tisztogatás?
A polgármester után hatalmas, több milliárdos városi tartozás marad, így nehéz lesz bármit megvalósítani az öt kiemelt projektből. Az eredetileg 2010-re tervezett projektek legfontosabbjaihoz még pályázatot sem sikerült kiírni. A Pécs 2010 Menedzsmentközpont felelőssége mellett fontos tudni, hogy ők csak előkészítő szerv, a döntéseket a polgármesternek, illetve a városházának kell hoznia. A bizonytalanságban a folyamatok nem haladtak, Ruzsa Csaba igazgatói kinevezésével sikerült racionalizálni a folyamatokat, például az előzetes hírek után nem nyert a Puch László érdekeltségébe tartozó cég, a Vass Consulting többmilliós megrendelést, illetve sikerült elérni, hogy nyílt közbeszerzési pályázatot írnak ki az építkezésekre, nem lesz előre eldöntve, ki építhet.
Ezt mondjuk árnyalja az a tény, hogy két erős MSZP-közeli ember kapott kiemelten fontos szerepet az EKF körül: beruházási biztosként Suchman Tamás, valamint az MSZMP agitprop osztályának egykori helyettes vezetője, Barabás János, aki a Szerencsejáték Zrt. felügyelőbizottságának irányítása mellett a tárcaközi EKF-bizottság vezetőjének feladatát is ellátja.
Az utóbbi hónapok tisztogatásával előrébb nem haladtak: márciusban várható egy jövő évre tervezett programcsomag, amit a Művészeti Tanács állított össze. Az előzetes híreink szerint szóba került az EKF és a Sziget Kft. valamilyen szintű együttműködése egy Szigethez hasonló fesztivál formájában, de ez nem a Lovasi András által tavaly létrehozott orfűi Fishing On Orfű fesztivál lenne, hanem egy újabb produkció. Felmerült az éves T-mobil-koncert Pécsre helyezése, amivel a város kaphatna egy nagszabású koncertet, turistákat és egy nemzetközileg is ismert fellépőt.
Szili Katalin mindig kavar
A polgármester 2008 tavaszán jelentette be, hogy súlyos, daganatos beteg, de posztjáról nem mondott le, egyszerre próbálta legyőzni betegségét, illetve megoldani Pécs rendkívül nehéz helyzetét. Egyik sem szolgálta a másik sikerét. Betegsége miatt az ügyeket jelentős részben leosztották az alpolgármesterek között, így az erős kezű vezetőt követelő projekt végleg kicsúszott a kezéből. Az utolsó félévben a polgármester eleve többet utazott, Kanadában, Zágrábban és Párizsban is próbált segíteni Pécsnek céljai elérésében (pl. a Vasarely-gyűjtemény megszerzésében). Tasnádi éppen Kanadában volt akkor, amikor saját emberét, Mészáros András EKF-főigazgatót puccsal megfúrták, és így a polgármester már csak a döntés meghozatalára érkezett meg. Ekkor kezdődött el látványosabban az újrarendeződés a pécsi MSZP-sek között. A fiatal szocialistákat vezető Tóth Bertalan megszerezte magának a legnagyobb EU-s pénzeket mozgató beruházásokat, Gonda Tibor a kulturális programokért felel, míg Meixner Andrásé lettek a regionális és nemzetközi kapcsolatok.
Tasnádi Pétert a Toller balesete után képződő űrben Szili Katalin tolta a polgármesteri székbe, hogy az alapból erős pécsi MSZP élén a saját embere álljon. Az Országgyűlés elnöke állítólag a szavazás előtt zárt körben, a pártegységre hivatkozva azt kérte Gonda Tibortól és Juhász Istvántól, hogy lépjenek vissza Tasnádi javára. Tasnádi akkori jelöltté válását meglepetésnak tartották, de az mindenki számára látszott, hogy Szili Katalin erős ember a városban. Még így sem volt azonban meggyőző ereje Tasnádinak a pécsi MSZP-választmányban. Akkor Puch László erősen támogatta Szilit a poszt betöltésére, most Szili neve újra felmerült, mint az egyetlen lehetőség, hogy az MSZP megtartsa a várost. Az ő politikai erejével talán még megmenthető valami az EKF-projektből, bár sok már nem. A legfontosabb, hogy a pécsiek ne kudarcélményként nézzenek szembe 2010-zel, amikor várhatóan alig lesz látszata annak, hogy 36 milliárd forintot költöttek el a kulturális évre.
Mi lesz?
Csak álmainkban létezik, hogy 2010 tavaszára vagy nyarára bármi is elkészül a négy kulcsprojektből, mondta nem régen Hegyi Zsuzsa, a Magyar Turizmus Zrt. Dél-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóságának vezetője. A koncertterem, a tudásközpont, a Zsolnay kulturális negyed és a közterek felújítása mind-mind a pályázatok kiírására várakozik még.
A kulcsprojektek elmaradása mellett várhatóan a magánberuházásokban tervezett négy négycsillagos szálloda sem készül el, legfeljebb egy, pedig egy korábbi felmérés szerint 1 millió embert várnak, és legalább 20 százalékkal növekszik a vendégéjszakák száma.
A hangversenyteremre kiírt pályázatra senki nem jelenkezett, ahogy a közterekre beadott pályázat 20 százalékkal drágábban vállalná a beruházást a tervezettnél, vagyis újra ki kell írni a közbeszerzéseket. A hangversenyterem esetében ráadásul a közgyűlés úgy határozott, hogy áprilisban kell szerződést kötni a kivitelezővel, akinek 18 hónapja van átadni az épületet. Vagyis a tárgyév októberénél hamarabb semmiképp sem lehet kész. A hangversenyterem fel nem épülésével a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara járhat jól, ők néhány tízmillió forintért felújítanák az aula akusztikáját, így ott megrendezhetnének hangversenyeket. Február 13-ig lehet jelentkezni az EKF kommunikációjára szóló 700 milliós tenderre.
A Tudásközpontnál is nagy bajok vannak, mert a korábban kiírt pályázatra jelentős különbséggel adtak be pályázatokat: az egyik cég 1,3, a másik 1,7 milliárddal többért építkezne, mint ami rendelkezésre áll. Ez újabb kéthónapos csúszást jelent, pedig eredetileg is 2010 őszére adták volna át. Egy megoldás lehetséges, a 34,6 milliárd forintos büdzsé átalakítása.
A beborulni látszó pécsi EKF-projektnek válságmegoldásokra van szüksége, mert nincsenek kész az épületek, még egyetlen nagyon várt programról sem hallottunk. Tasnádi utolsó napjaiban még megállapodott a Magyar Postával, hogy 2010-ben Pécsen rendeznék meg a bélyeggyűjtők világtalálkozóját.