A pártok sem értenek egyet abortusz-ügyben
További Belföld cikkek
- Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait, több mint egymilliárd forint volt a tét
- „Fekália”, „Trafikcsaló Rozsdaminiszter” – Hadházy Ákos újra nekiment Lázár Jánosnak
- Újabb fejlemény Lakatos Márk ügyében: kiderült, miért nyomoznak a stylist ellen
- Tűz ütött ki egy budapesti lakóházban szombat délután
- Előkerült egy videó a Budapesten megölt amerikai nőről és feltételezett gyilkosáról
,,A kormány által a parlament elé terjesztett törvénymódosításnak (..) két fő tényezője van: tiszteletben tartani a nő önrendelkezési jogát, vagyis meghagyni számára azt a döntést, amit a valóságban úgyis ő maga fog meghozni, ugyanakkor támogatni abban, hogy ezt a döntést mindenféle külső kényszertől mentesen, minden lehetséges támogatást megkapva hozhassa meg" - tudatja a Miniszterelnöki Hivatal honlapján a kormány szándékát
| |
|
Lelkiismereti szavazást lesz vagy koalíciós pártfegyelem?
Az előterjesztés expozéjában Pusztai Erzsébet, az Egészségügyi Minisztérium politikai államtitkára elmondta: a törvényjavaslat alapelve az, hogy csak a legvégső, és a valóban indokolt esetekre szóló, korlátozott eszköz legyen a terhesség-megszakítás. Az államtitkár utalt arra is, hogy a törvényjavaslat a súlyos válsághelyzet alapján elvégzett abortusz anyagi feltételeinek reálisabbá tételére törekszik. A terhesség-megszakításért fizetendő fix összegű díjazás helyébe a társadalombiztosítási finanszírozás mindenkori mértékéhez igazodó, változó összegű díjazás lépne.
A MeH szerint a kormány által benyújtott törvénymódosítási javaslat általános vitájában kiderült, hogy a ,,törésvonalak" nem elsősorban a pártok, kormánypártok és ellenzék között húzódnak. ,,A frakciók a kérdésben valószínűleg "lelkiismereti szavazást" fognak engedni tagjaiknak" - állítja a MeH. Ugyanakkor szerintük megvan az esélye annak, hogy ebben a kérdésben konszenzussal szülessen törvény.
Hogy mire alapozzák optimizmusukat, egyelőre nem tudni. Az azonban biztos, hogy a pártok nyilatkozatai nem ezt mutatják. Az MDF kijelentette: jelen formájában nem szavazza meg az előterjesztést, az FGKP pedig - bár nem írt elő szavazási kényszert, de - nem fogadja el a terhesség-megszakítást a ,,családtervezés brutális formájaként".
A MIÉP egyáltalán nem tudja elfogadni az előterjesztést. Olyannyira ragaszkodik a súlyos válsághelyzet törvényi kitételének hatályon kívül helyezéséhez, hogy álláspontjukat az interneten is közzétették. Az MSZP csak akkor fogadja el, ha a törvényjavaslat szellemisége szigorodik, illetve a képviselők befogadják a szocialisták módosító javaslatait.
Mikortól számít a magzat élőnek?
Az abortusztörvény módosításának vitáját nehezíti, hogy nem csak az abortusz engedélyezéséről van szó, hanem (tkp. ennek kapcsán) a magzat jogi státuszáról (mikortól számít a magzat élőnek?) folyik a vita. Az AB döntései (lásd keretes írásunkat) nem segítették tisztázni az ügyet. Mivel a magzat jogi státuszát az Alkotmánybíróság döntéseiből nem lehet egyértelműen levezetni, a Parlamen nehéz helyzetbe került.
Egy nemrég végzett (és a kormány által propagált) felmérés szerint a kérdésre válaszolók 53 százaléka a fogantatástól számítja élőnek a magzatot. 23 százalék 90 nap után, 13 százalék a megmozdulásától, 7 százalák a szüléstől, 4 százalék pedig attól a pillanattól, amikor életképessége kiderül.
| |
|
Módosító indítványok
A módosításokat illetően vita újjáélesztése előtt a pártokon belül nem létezett egységes elképzelés. Az FGKP és MDF elfogadhatatlannak tartják a tervezetet, az MDF a kormánytervezettől eltérő, önálló indítványt tervez. A MIÉP honlapján található anyaga szerint ,,1992 óta a parlament által szentesített törvény alapján magzat-tömeggyilkosság folyik", szerintük ,,az élet szándékos kioltása annak bármilyen stádiumában gyilkosság, az abortusz tehát bűn". A kormány előterjesztését ,,népirtást legalizálónak" tartják.
Az MSZP-től a parlamenti vita elkezdése előtt dr. Kökény Mihály (1994-1998 között népjóléti miniszter), Szabó Sándorné, dr. Vojnik Mária és dr. Schwartz Tibor nyújtottak be önálló indítványt. Ezen indítványok lényege: emelni kell a minden anyához és gyermekhez eljutó legfontosabb támogatások összegét. Az SZDSZ-es Mécs Imre tervezete kevesli az abortusz előtti ,,gondolkodási időt". Szerintük az önálló jövedelem nélkülinek továbbra sem kellene fizetnie a beavatkozásért.