További Belföld cikkek
- Akár 15 évet is várna férjére Till Tamás feltételezett gyilkosának felesége
- A Nézőpont Intézet szerint a magyarok kétharmada helyteleníti Kollár Kinga kijelentését
- Két baleset történt szerda reggel az M0-s autóúton
- Őzet gázolt egy rendőrautó Pécsen
- Több szakellátást is szüneteltetnek a vidéki kórházakban
Nem jogerős ítéletében közszereplőnek mondta ki a Fővárosi Bíróság a magyarországi egyházak vezetőit. A Fővárosi Bíróság arra hivatkozva hozta meg ítéletét, hogy közszereplőnek minősül a törvény szerint az, aki a politikai közvéleményt feladatszerűen alakítja vagy alakította a múltban. E szerint hat alperes közszereplőnek minősül, mondta Pataki Árpád bíró. A harmadrendű alperes (Frenkl Róbert) ráadásul pártlistán - a Köztársaság Párt színeiben - is indult. A bíróság döntése nem érinti az egyházak hitéletét, hangsúlyozta a bíró.
Az Origo akkori munkatársa, Kozák Dániel hét egyházi vezető adatait kérte az Állambiztonsági Történeti Levéltártól. Az újságíró azt akarta megtudni, vajon ügynök volt-e az a három katolikus püspök, aki a püspöki konferencia élén állt 2002 márciusában. Ekkor ugyanis olyan körlevelet olvastak fel a templomokban, amely Kozák szerint a választások előtt a közvéleményt befolyásolhatta, és amelynek szerzője nem volt feltüntetve.
"Mindennek helyt adott a bíróság a keresetünket illetően. Elégedett vagyok, végülis ezért indítottam a pert" - mondta Kozák az ítélethirdetés után az Indexnek. Az újságíró 2005-ben kérte a vitatott adatokat, ha a mostani ítélet jogerőre emelkedik, akkor hosszú évek után végre ki kell adja a levéltár az érintettek - a katolikus, az evangélikus és a zsidó egyházi vezetők - aktáit. "Sikerült ebben a perben bebizonyítanunk, hogy az erkölcsi és politikai kérdések nem választhatók úgy szét, mint ahogy azt az egyházi vezetők állították" - tette hozzá Kozák.
Egy érdekes körlevél
Az ominózus körlevél így végződött: "Ha egy párt ugyanis nem éri el az öt százalékot, nem jut be a parlamentbe, szavazatunkat más pártok kapják meg. Így esetleg olyan pártot juttatunk előnyhöz, amely akaratunkkal ellenkező nézeteket képvisel." A mostani perben érintett három püspök: Seregély István, Bosák Nándor és Veres András, ők töltötték be 2002-ben a püspöki kar elnöki, alelnöki és titkári posztjait. Kozák azért róluk kért adatokat, mert úgy gondolja, hogy ők reprezentálták 2002 tavaszán a katolikus püspöki kart, amikor abban az évben, március 17-én kötelező volt a templomokban felolvasni a körlevelet.

Kozák Dániel az ítélethirdetés után
Szintén kíváncsi volt az újságíró a református püspöknek, Bölcskei Gusztávnak, továbbá Szebik Imrének, az Evangélikus Egyház nyugalmazott elnök-püspökének múltjára. Frenkl Róbert, a Magyarországi Evangélikus Egyház nyugalmazott országos felügyelője és Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója adatait szintén kikérte Kozák.
Csak egy tartotta magát közszereplőnek, ő nem volt ügynök
A hét érintett egyházi vezető közül csak a református Bölcskei Gusztáv járult hozzá adatai kiszolgáltatásához, ő vallotta ugyanis kizárólag közszereplőnek magát. (A törvény szerint csak a közszereplőket lehet átvilágítani.) Róla egyébként hamar ki is derült: nem volt ügynök a rendszerváltás előtt.
A három katolikus főpap viszont azt állította, ők nem tekinthetők közszereplőknek, így a levéltár nem adhatta ki a róluk szóló adatokat. Kozák ezért pert indított, amely 2006. március hetedikén kezdődött meg a Fővárosi Bíróságon. A per célja az, hogy a bíróság mondja ki az érintettekről: igenis közszereplők.
A katolikus püspökök nem tartották magukat közszereplőnek
A perben a három katolikus vezető megismételte álláspontját, jogilag pedig azzal indokolták a közszereplőség elutasítását, hogy Seregély, Bosák és Veres nem feladatszerűen alakítják a politikai közvéleményt. A politikai közvélemény fogalma egyébként sem kellőképpen definiált az alperesek jogászai szerint, ezért felvetődött korábban, hogy alkotmánybírósági értelmezést kellene kérni az ügyben, ami rendkívüli módon lelassítaná a döntéshozatalt a perben.
Eljárási hiba
A három katolikus püspök álláspontja egyértelmű tehát, a két evangélikus és a zsidó vallási vezető helyzete viszont bonyolultabb. Ők egy eljárási, adminisztratív hiba miatt nem kaptak szabályszerű idézést, ezért az első érdemi tárgyaláson nem tudtak részt venni - erről Kozák később az Élet és Irodalom című lapban számolt be. Ugyanakkor Kozák szerint az evangélikusok és a zsidó egyház vezetője is elutasították korábban, hogy közszereplők lennének.
Zoltai Gusztáv várhatóan fellebbez
Várhatóan fellebbez a Fővárosi Bíróság csütörtökön hozott elsőfokú, hat egyházfőt közszereplőnek minősítő ítélete ellen Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) ügyvezető igazgatója - közölte Egri Oszkár, a Mazsihisz jogi képviselője az MTI-vel. Egri szerint vitatják, hogy a bíróság ítélete értelmében Zoltai Gusztáv "feladatszerűen befolyásolná" a politikai közvéleményt.
Zoltai Gusztáv évekkel korábban már átvilágíttatta magát, s az a vizsgálat akkor számára kedvező eredményt hozott. Nem az átvilágítás ellen tiltakoznak tehát, hanem a per tárgya ellen, nevezetesen az ellen, hogy Zoltai Gusztáv a politikai közéletet feladatszerűen befolyásolná - hangsúlyozta Egri. A jogász szerint az ítélet perek sorozatát indíthatja el. Várhatóan a többi érintett egyházzal is konzultálnak majd egy közös álláspont kialakítása érdekében - jelezte.
Ungváry már korábban is publikált neveket
Ungváry Krisztián történész, az ügynökkérdés egyik kutatója az Élet és Irodalom március 3-ai számában öt katolikus főpapról, köztük Seregély István egri érsekről állította, hogy a Kádár-korszakban beszervezték, februárban pedig Paskai László bíborosról, volt esztergom-budapesti érsekről írta, hogy egy évtizeden át ügynök volt, és jelentett paptársairól.
Az Indexnek a mostani ítéletről elmondta, az ő kutatási feltételein a döntés nem változtat, hiszen tudományos publikációkban már korábban is leírhatták az esetleg érintett ügynökök nevét. A mostani ítélet az összes magyar állampolgár szempontjából jelentős, hiszen bárki bemehet a levéltárba, és kikérheti püspökéről az információkat. Ungváry szerint ezek után most a katolikus egyháznak, illetve a püspöki konferenciának új stratégiát kell kidolgoznia: miként reagál arra, ha újabb adatok derülnek ki az ügynökkérdésben.
A katolikus egyház is kutatja az 1945 utáni történelmet
A magyar katolikus egyház az elmúlt években egyre többet foglalkozik az 1945 utáni történelemmel. Tavaly tavasszal fogadta el a püspöki konferencia a Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány statútumát. Ez az alapítvány hivatott megszervezni és összehangolni azokat a kutatásokat, amelyek többek között a kommunizmus idején történtekkel foglalkoznak.
Az alapítvány kuratóriumát a püspöki konferencia kérte fel, a kuratórium elnöke Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát. A főapát titkára, Rábai László az Indexnek elmondta, az elmúlt egy évben a szervezet megkezdte a munkáját, így történészeket kértek fel kutatási együttműködésre, meglévő történeti kutatások integrálására is törekednek, és előkészítik a levéltári további kutatásokat is.
Időignyes kutatások és egy hős
A levéltári kutatások nagyon időigényesek - tudtuk meg Rábai Lászlótól -, így nem várható gyors eredmény.
Az alapítvány nem elsősorban az ügynökkérdést vizsgálja, hanem a katolikus egyház történetét átfogóan. Ennek eredményeként tavaly ősszel az 1956-os forradalom és a katolikus egyház témájában konferenciát tartottak. Az alapítvány nem kerüli el az egyes személyekkel kapcsolatos ügyeket sem. Így a hősökre ugyanúgy odafigyelnek, mint a kommunista titkosszolgálatokkal esetleg együttműködő személyekre.
A pozitív példák közé tartozik Lénárd Ödön, aki a leghosszabb ideig raboskodott papként Rákosi és Kádár börtöneiben. 1977-ben szabadult ki. Előzőleg Kádár János azzal dicsekedett a Vatikánban VI. Pál pápának, hogy Magyarországon már egyetlen pap sincs börtönben. A pápa ekkor közölte vele, hogy Lénárd Ödön immár csaknem húsz éve ül, összesen harmadik büntetését tölti. Kádár hazatértekor kiengedték a papot, aki 2003-ban hunyt el Kismaroson.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
A hétvégén is érdemes lesz a fővárosba látogatni
Építészeti séták és kiállítások várják az érdeklődőket.
április 9., 15:42
- Belföld
Célegyenesben a trolik kiszabadítása a Dohány utcában
Megváltozik az erzsébetvárosi forgalmi rend.
április 9., 12:52
- Belföld
A Nézőpont Intézet szerint a magyarok kétharmada helyteleníti Kollár Kinga kijelentését
Ugyanakkor a válaszadók negyede támogatta, hogy felfüggesszék az uniós pénzek utalását.
2 perce
- Mindeközben
Dobó Kata: Nem szeretnék 60 éves koromra szétoperált és platinaszőke lenni, akik így próbálnak fiatalabbnak látszani
46 perce
- Mindeközben
Fekete Linda nagy felismerésre jutott a Farm VIP-ben, ezért nem szokott visszaszólni az embereknek
2 órája
- Címlapon
Szerda reggel is kitartanak a tüntetők Orbán Viktor munkahelyénél
A helyszínről jelentkezünk.
2 órája
- Mindeközben
Idegőrlő játék után megvannak a Farm VIP finalistái: „Ilyen rideg ember nem nyerheti meg a Farmot!”
tegnap, 21:42
- Belföld
Orbán Viktor kormányülést tartott, hamarosan jönnek a bejelentések
Egyelőre nem tudni, mire készül a kormány.
április 9., 12:15
- Belföld
Botokkal felfegyverkezve tört be két fiatal egy nyugdíjashoz
Nem jártak sikerrel, mivel a férfi akkor még nem kapta meg a nyugdíját.
április 9., 11:37
- Belföld
Magáncégekkel kötött szerződéssel kerülhető meg az Uzsoki Utcai Kórház várólistája
Az ügyre a kórház és a Belügyminisztérium is reagált.
április 9., 14:50
- Belföld
Elindult az Erősödő diaszpóra program
A részleteket az egyik államtitkár ismertette.
április 9., 15:46
- Belföld
Már fél tonnánál is több kábítószert semmisített meg a rendőrség 2025-ben
Az elmúlt években folyamatosan nőtt a lefoglalt drog mennyisége.
április 9., 16:20
- Mindeközben
Hároméves lett Rácz Jenőék kislánya, olyan születésnapi ajándékot kapott, amit egyhamar nem felejt el
tegnap, 20:30
- Címlapon
Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról
Még soha senki nem került le erről a listáról ilyen rövid idő alatt.
tegnap, 20:52
- Címlapon
Az amerikai külügyminiszter szóvivője elárulta, miért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
A két tárcavezető személyesen egyeztetett egymással.
38 perce
- Belföld
Továbbra sem jár teljes vonalon a 2-es metró
A hiba elhárítása folyamatban van.
április 9., 06:13
- Belföld
Éles vita a Parlamentben az új drogtörvényről
Egyvalamiben azért egyetértettek a kormánypárti és ellenzéki képviselők.
április 9., 16:16
- Belföld
Alkotmányossági aggályok is felmerültek a Nemzetközi Büntetőbírósággal szemben
A kilépés legfőbb indoka szerint a testület az eredeti céljától eltérve politikai szervezetté vált.
április 9., 15:56
- Belföld
Negyvenezer forinttal vesztegette volna meg a rendőröket egy kambodzsai férfi
Most őrizetben várja a további sorsát.
április 9., 16:48
- Mindeközben
Molnár Ferenc Caramel nem engedné meg a lányának, hogy egy 10 évvel idősebb férfit vigyen haza: „Rettegek ettől, ha csak belegondolok”
tegnap, 17:32
- Belföld
A Nitrogénművek hitelezőinek pénzéből támogathatta Magyar Péteréket Bige László
Milliárdokat vonhattak ki a cégből, feljelentést tettek a milliárdos vagyonkimentési ügyében.
április 9., 10:48
- Belföld
Különös eljárásrenddel szűkítik egyes ferencvárosi ügyek átláthatóságát
A kormányhivatal több észrevételt is tett a kerületi SZMSZ-szel kapcsolatban.
április 9., 09:10
- Belföld
Megrekedt a Jókai utcai házomlás ügye, megszólalt a balerina és az építtető is
Közben a lakók molinók sorát függesztették az épületre.
április 9., 09:19
- Címlapon
Washington közölte, ez az a drasztikus lépés, amire mindenképp rászánná magát a béke esetén
2 órája
- Belföld
Megosztja a közvéleményt, hogy büntetőjogi szigorral csökkenthető-e a drogfogyasztás
A kormány zéró toleranciát hirdet a kábítószerek ellen.
április 9., 09:59
- Belföld
Negyedszer is hídfoglalás: „Üzenem a budapestieknek: ha máshogy nem megy, muszáj fennakadást okoznunk”
A tüntetőket és a közlekedőket kérdeztük a demonstráció hatékonyságáról, a lezárások forgalomra gyakorolt hatásáról.
április 9., 08:14
- Belföld
Három embert vettek őrizetbe gyermekpornográfia és prostitúció miatt Békésben
A rendőrség több rendben is eljárást indított ellenük.
április 9., 15:48
- Címlapon
Oroszország így toborozza a kínai zsoldosokat az ukrajnai háborúba
Minden viszonylatban kiemelkedő keresetre számíthatnak.
2 órája
- Belföld
Vasrúddal verte fejbe a miskolci házaspárt egy tolvaj
Végül egy mobiltelefonnal és egy biciklivel távozott.
április 9., 11:27
- Belföld
Nadrágszíjjal verte meg ötéves unokáját széklettartási problémái miatt egy 74 éves hőgyészi férfi
A kislányon 3-5 centiméteres vérömlenyeket találtak.
április 9., 06:32
- Belföld
Eszméletlenre vertek egy férfit az Arénában, eldurvult a technóparti
Börtönbüntetés kiszabását kérik egy 25 éves férfira.
április 9., 11:15
- Címlapon
Tomka Béla: A brüsszelezés nyomában, avagy miért nem birodalom az EU?
Ez az értelmezés elhomályosítja történelmi újdonságát.
2 órája
- Mindeközben
Berki Mazsi elárulta, miből tudja finanszírozni luxusutazásait: „Lehet, hogy meglepő lesz, amit mondok, de…”
tegnap, 12:20