Csehák: Csak egy évre vállaltam
További Belföld cikkek
- Kisbusz ütközött kamionnal az M1-es autópályán, heten megsérültek
- Lázár Jánosék teljesen központosították a kommunikációt, tömegesen mondtak fel a munkatársak
- Meghalt Strasser Tibor sztárügyvéd
- Látogatási korlátozást vezetnek be a szabolcsi kórházcsoport tagintézményeiben
- Áprilisig meghosszabbították a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatását
Gál J. Zoltán kormányszóvivő tájékoztatóján jelezte, hogy más miniszter-, vagy szóvivőcsere nem szerepel napirenden. A szóvivő ezzel a nyilatkozatával arra utalt, hogy vita ugyan volt a a párt keddi elnökségi ülésén egyes szocialista miniszterek tevékenységéről, illetve kommunikációs hibákról, de ennek állítása szerint nem lesznek személyi konzekvenciái.
A leköszönő miniszter nem indokolta, miért távozik, de megemlítette, hogy a családjával abban állapodott meg: csak egy évre vállalja. Korábbi lapértesülések szerint azzal indokolta lépését a miniszter, hogy "nem lát esélyt a szociális fordulatra". Csehák Judit a Népszabadság szerint sérelmezte, hogy a tárca büdzséje a minisztériumban készült számításhoz képest 50-70 milliárd forinttal lesz alacsonyabb, ami már nem ad lehetőséget a tervezett reform végrehajtására.
Csehák a jövőben egy állami finanszírozású betegjogi alapítvány kuratóriumi elnöki tisztét tölti be. Véleménye szerint a kormányfő a jövő hétfőtől, vagy szeptember 15-től menti fel, de valószínűbb az utóbbi dátum, hogy utódjának a jövő héten legyen alkalma a bizottságok előtt nyilatkoznia elképzeléseiről.
A Népszabadság értesülései szerint most sem kizárt, hogy SZDSZ-es miniszter kerül a tárca élére, Csehák utódjelöltjei között van Vojnik Mária, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke és Molnár Lajos, a testület SZDSZ-es delegáltja is. Vojnik Mária az Indexnek szerdán cáfolta, hogy miniszteri ambíciói lennének. Ugyanakkor a hírek szerint Kökény Mihály jelenlegi politikai államtitkár a legesélyesebb utódjelölt. Kökény szerdán elérhetetlennek bizonyult a sajtó számára, munkatársai szerint "ma nem adhatják" az államtitkárt.
Csehák távozását több konfliktus előzte meg. Az idén tavasszal a kórháztörvény kapcsán keveredett vitába a köztársasági elnökkel. Mádl Ferenc nem írta alá a parlament által megszavazott jogszabályt, amelyet az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, valamint számos szakmai szervezet is bírált. Csehák még aznap, Mádl döntésének napján újra a Ház elé terjesztette a javaslatot, amit az MSZP frakció ismét megszavazott. Vitába keveredett az egészségügyi miniszter a nyáron az Orvosi Kamarával, a gyógyszerészek képviselőivel is.
|