Siket jelölt a Fidesz EP-listáján
További Belföld cikkek
- „Kicsit ideges volt a bácsi” – egy üvöltöző férfi zavarta meg Lázár János Kökin tett látogatását
- Földrengést észleltek Pest vármegye több településén, de szó sincs természetes jelenségről
- Navracsics Tibor: párthovatartozástól függetlenül támogatjuk az önkormányzatokat
- Forgalomba állhat egy új, magyar elektromos busz
- Vadmacskát engedtek vissza a természetbe Budakeszin
Magyarországnak 22 képviselője lesz 2009 nyarától az Európai Parlamentben, közülük a népszerűségi felmérések szerint legalább tucatnyian lehetnek fideszesek. A Fidesz a pártok közül elsőként, szombaton véglegesítette az indulók listáján.
Az első helyen Schmitt Pál, a párt korábbi alelnöke és főpolgármester-jelöltje, a Magyar Olimpiai Bizottság nemrég újraválasztott elnöke áll. Őt Szájer József, a párt veteránja, európai ügyekben első számú politikusa követi. Harmadik Gál Kinga, aki az előtte lévőkhöz hasonlóan eddig is EP-képviselő volt, és elsősorban emberjogi területtel foglalkozott. Ő vitte az EP elé a 2006-os budapesti tüntetések szétverésének ügyét.
A negyedik helyen van az első új szereplő, Áder János. A párt volt frakcióvezetője, jelenleg a magyar parlament alelnöke már jó előre jelezte, hogy Brüsszelbe készül, és kiszállt a Fidesz irányításából. Ötödik Surján László, egykori KDNP-elnök, az Antall-kormány népjóléti minisztere, szintén újrázó. Utána Deutsch Tamás egykori sportminiszter jön, róla is már rég eldöntötték, hogy belföldi karrierjét európaira cseréli. A hetedik-tizenegyedik helyen öt újra induló van: Járóka Lívia, az EP első cigány képviselője; Schöpflin György, Londonban élő professzor; Gyürk András, egykori Fidelitas vezető, Őry Csaba volt államtitkár és Glattfelder Béla, aki egykor a magyar parlament legfiatalabb képviselője volt.
Tizenkettedik egy új ember, Kósa Ádám, aki nem pártpolitikus, hanem civil megbízatásaival hívhatta fel magára a figyelmet. Ő a Fogyatékos Emberek Szövetségeinek Tanácsa elnöke, és az Európai Siketek Szövetségében is tisztségviselő. Hankiss Ágnes pszichológus is új lehet, ő eddig a Duna TV és a Magyar Rádió kuratóriumaiban képviselte a Fideszt.
Győri Enikő a 14., ő korábban nagykövet volt Rómában és négy éve EU-ügyekben szakértőként segíti a Fideszt. Őt követi Bagó Zoltán, aki 2003-04-ben már tagja volt az EP-nek, 2006-ig országgyűlési képviselő volt, most a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke.
A további jelöltek csak meglepően nagy arányú Fidesz-győzelem esetén reménykedhetnek. Ilyen Hölvényi György, a Schmuan Alapítvány főtitkár-helyettese; és Szemerkényi Réka, aki Orbán Viktor kormányzása idején külügyi főtanácsadó volt. 19. Ékes József, a Fidesz egyik frakcióvezető-helyettese, volt MDF-es; 20. Frivaldszky Gábor, a KDNP külügyi titkára.
Az utolsók indulása már tényleg csak jelképes lehet. 21. Gulyás Gergely, a Fidesz választmányának tagja, 22. pedig Tóth Edina, korábbi Fidelitas-alelnök, aki már most is tanácsadóként dolgozik az EP-ben.
Nincs a listán Pelczné Gáll Ildikó, akiről korábban elterjedt, hogy szintén befutó helyet kaphat. Lemaradt az eddigi képviselők közül Barsiné Pataky Etelka, az Antall-kormány expo-biztosa, aki űrkutatási ügyekben volt aktív Brüsszelben. Nem indulhat újra Becsey Zsolt, aki már 1996 óta képviselte Magyarországot különböző magas rangú tisztségben EU-s ügyekben, és itthon marad De Blasio Antonio is, aki az elhunyt Pálfi Istvánt váltotta 2006-ban.