Gyárfást akarták megszívatni Schmitt miatt

2007.03.06. 13:18
Nem csak úgy általában hirdetett bojkottot Semjén Zsolt októberben a Napkelte ellen, amikor a "lakájmédia" bűnrészességéről beszélt a Kossuth téren. A Fidesz és a kereszténydemokraták valójában az olimpiai bizottságban lezajlott sikertelen Schmitt Pál-buktatási akció miatt próbáltak bosszút állni Gyárfás Tamáson, a műsor producerén.

Lassan öt hónapja nem járt sem fideszes, sem KDNP-s politikus a Magyar Televízió reggeli műsorában. A két ellenzéki párt még októberben hirdetett a Napkelte ellen bojkottot, amit azóta sem oldottak fel.

Agitprop nélkülük

Semjén Zsolt Kossuth téri bejelentésében azzal érvelt, hogy a kormányoldalt támogató "lakájmédia" bűnrészes a helyzet kialakulásában, mert "elleplezi a hazugságokat". A sajtó elleni kirohanásnak azonban végül csak a Napkelte esett áldozatul. A kereszténydemokrata pártelnök akkor a műsor két kérdezőjét okolta, és azt mondta, hogy a jövőben nem akarják akadályozni Orosz József és Aczél Endre "agitprop tevékenységét".

Válogathattak volna

A tartósnak bizonyult bojkott beleillett ugyan a Fidesz és a KDNP őszi kommunikációs stratégiájába, csak az magyarázható nehezen, hogy a két pártnak miért pont akkor lett baja a kiegyensúlyozotlansággal, és a műsorban régóta közreműködő Orosszal és Aczéllal. A Napkelte ugyanis az utóbbi években megpróbált jóban lenni a Fidesz vezetőivel, különösen miután a párt képviselői az előző ciklusban többször is rövidebb-hosszabb időre távol maradtak a programtól. (Az ellentétek nem újkeletűek, az Orbán-kormány idején az MTV például száműzte a Nap tv-t, a műsor emiatt 2002-ig az ATV-n működött.)


Schmitt Pál és Gyárfás Tamás

Gyárfásék a békesség kedvéért már a 2006-os választási kampány alatt felajánlották a fideszes politikusoknak, hogy maguk választhatják ki azokat az újságírókat, műsorvezetőket, akik majd az élő közvetítésekben a kérdéseket felteszik nekik, sőt a kormányoldali szereplések figyelembevételével az interjú-időpontokat is megszabhatták. A bizalmatlanság ugyan megmaradt az MTV-s műsor iránt, de az őszi demonstrációk idején nem volt semmi olyan látványos botrány vagy ellentét, ami egyértelműen indokolná a radikális döntést.

Elnök maradt az alelnök

Úgy tudjuk, most nem is a műsor, hanem Gyárfás Tamás nyár végi kavarása vágta ki a Fidesznél a biztosítékot. A Napkelte bojkottjával lényegében a Schmitt Pál Fidesz-alelnök elleni akcióért vettek revansot. Gyárfás ugyanis meg akarta buktatni Schmittet a Magyar Olimpiai Bizottságban. Még augusztusban ultimátumot tett közzé a saját lapjában, a Sport pluszban, és egy decemberi időpontot jelölt meg a fideszes politikus távozására, de már szeptember 8-án, a MOB rendkívüli ülésén megpróbálták leváltatni az elnököt.

Schmitt a szavazási hercehurcában először alulmaradt, de végül többszöri ismétlés után megmenekült a bukástól. A Schmitt-ellenes akció előkészítésébe bekapcsolódott néhány MOB-tisztséget viselő kormánytag, és támogatták - a MOB-alelnöki tisztét is betöltő - Gyárfás kezdeményezését a koalíció polgármesterei is. Gyárfás egyik nyilatkozatában saját MOB-os karrierjét is feltette a buktatás sikerére, Schmitt talpon maradása után azoban mégsem mondott le posztjáról.

Második lett

A nevető harmadiknak nyolc
A Fidesz és a KNDP a bojkottja alatt a parlament kisebbik ellenzéki pártjának népszerűsége folyamatosan emelkedett, az utóbbi hetekben több közvélemény-kutató cég szerint is évtizedes csúcsra ért az MDF. Nem tudni, hogy a szereplési lehetőség mennyiben járult hozzá az MDF támogatottságának növekedéséhez, de kétségtelen, hogy a kifejezetten politikai érdeklődésű reggeli tévénézők az MTV-n az utóbbi hónapokban kizárólag a Fórum véleményével vethetik össze a kormányoldali megnyilvánulásokat. A Napkeltében a párt aktuális témáitól szinte függetlenül hetente egyszer-kétszer megjelennek az MDF vezető politkusai, főként Dávid Ibolya, Herényi Károly és Boross Péter a fő produkciónak számító Kereszttűzben vagy valamelyik másik műsorrészben. Az MDF ezzel elérte, sőt le is hagyta az SZDSZ közszolgálati szerepléseinek számát.

Nevük elhallgatását kérő forrásaink szerint az ellenzéki pártok abban a reményben döntöttek a Napkelte semmibevétele mellett, hogy az ellenzéki politikusok nélkül maradó politikai műsor népszerűsége megsínyli majd a döntést, és ez üzletileg is érzékenyen érinti majd a producert. Az AGB Nielsen mérései szerint az m1 reggeli műsorának nézettsége az ősszel egy ideig valóban csökkent, de a legutóbbi mérések megint a régi nézettségi szintet jelzik. A tavaly augusztusi átlagos nézőszám napi 280 ezer fölötti volt, és az utóbbi hetek mérései is 270 ezer fölötti nézőt regisztráltak.

Az AGB adatai szerint azonban a konkurens Mokka tavaly a 42-44. héten, azaz pont a Kossuth téri bejelentés utáni időszakban stabilan átvette a vezetést a reggeli műsorok versenyében a Napkeltétől, és az utóbbi időszakban is, szoros küzdelemben ugyan, de megtartotta első helyét. A sorrend azonban továbbra is a Napkeltének kedvez, ha az m1 mellé a párhuzamosan ugyanazt a műsort sugárzó m2 adatait is beszámítják, az ugyanis néhány tízezerrel rendszeresen megnöveli a nézettséget, A nézőszám természetesen nem fordítható le egyértelműen a műsor pénzügyi eredményeire, arról nincs adat, hogy a hirdetőkre milyen hatással volt a bojkott.

Független a politikától

Gyárfás Tamás cáfolta, hogy mérhető veszteséget okozott volna műsorának az ellenzék távolmaradása. Szerinte egyébként "képtelenség", hogy a Fidesz Schmitt Pál miatt akart volna kitolni vele, hiszen Schmitt többször is megmondta, hogy a MOB elnökének a politikától függetlenül kell tevékenykednie. "Ha ez igaz, akkor egy párt nem állhat bosszút az őt ért sérelmekért" - ironizált Gyárfás.

Ma sincs változás a kiegyensúlyozatlanság terén, értékelte Semjén Zsolt az öthónapos büntetés után a Napkeltét, folytatódik az "agitprop", ezért a Fidesz és a KDNP vezetésében egyáltalán nincs napirenden, hogy megváltoztassák az októberi döntést. Semjén szerint ahogy most is, az ősszel is ez az egyetlen ok késztette arra az ellenzékieket, hogy ne legyenek partnerek a "kormánypárti műsor" ténykedésében.