Orbánt bírálta a fideszes, visszahívták
További Belföld cikkek
- Rétvári Bence: Januártól átlagosan 21,2 százalékkal nő a tanárok és az óvónők bére
- Sulyok Tamás karácsonyi üzenete: Sose tekintsünk a másik magyarra ellenségként!
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
Visszahívta a főváros kulturális bizottságából Hont András erzsébetvárosi fideszes képviselőt a Fővárosi Közgyűlés. A visszahívás okait nem akarta a fővárosi Fidesz-frakcióból senki sem föltárni, információink szerint a cserét Deutsch Tamás VII. kerületi Fidesz-elnök kezdeményezte. Több egymástól független forrásunk azt állította, a legutóbbi frakcióülésen is szóba került az ügy, ahol világosan elhangzott: Deutsch szeretné a cserét. Úgy tudjuk kifogásként az merült fel, hogy a Heti Válaszban megjelent Hont-nyilatkozat burkoltan Orbán Viktor Fidesz-elnök vezetési gyakorlatát kritizálta. Deutsch cikkünk megjelenése után tagadta, hogy köze volna a váltáshoz (Lásd, keretes írásunkat!).
Az SZDSZ és a MIÉP is sajnálja
Hont András
A cserét a tizenöt éves gyakorlat szerint vita nélkül hagyja jóvá ilyen esetben a közgyűlés, ám ez most nem így történt. A Hont Andrást Tóth Andreára lecserélő határozat elfogadása előtt Hont érdekében felszólalt Körmendi Ferenc, a kulturális bizottság szabad demokrata elnöke és Erkel Tibor MIÉP-es alelnök is. Körmendi azt hangoztatta, hogy a fideszes politikus az utóbbi öt évben sokat tett a főváros kulturális fejlődéséért, így megfontolásra ajánlotta az ellenzéki pártnak, hogy ne cseréje le szakemberét egy tapasztalatlanabb személyre.
Erkel Tibor pedig azt mondta a szavazás előtt, hogy sokat veszít a főváros kulturális élete, ha Hont Andrást visszahívják, mivel szerinte is sokat tett hozzá az ülések szakmai vitáihoz a kegyvesztett szakember. A Fidesz jelenlévő képviselői nem kommentálták a felszólalásokat, hanem azt kérték, vita nélkül döntsenek.
Gy. Németh is tartózkodott
A testület 40 igen szavazattal és öt tartrózkodás mellett jóváhagyta a cserét. A tartózkodók között volt Gy. Németh Erzsébet szocialista frakcióvezető is, aki az Index megkeresésére azzal indokolta voksát, hogy tudomása szerint nem szakmai, hanem politikai okokból hívták vissza a fideszes politikust. Gy. Németh is Hont érdemeit méltatta, leszögezve, sok vitájuk volt az utóbbi öt évben, de ettől még nem vitathatja el Hont András szakmai kvalitásait.
Hont kegyvesztetté válása az Index információi szerint a Heti Válasz egyik, két héttel ezelőtti számában megjelent nyilatkozattal áll összefüggésben. A hetilap az erzsébetvárosi fideszes csatározásokról írt hosszadalmas cikket. Az írás Garabits Károlynak, a párt kerületi alelnökének gyors előremenetelét boncolgatta, illetve előéletét mutatta be. Garabitsról egyébként az Index is írt. Megválasztása után nem sokkal nyilvánosságra hoztuk azt a levelet, amelyet néhány hónnappal a Fideszhez való csatlakozása előtt írt Szili Katalin házelnöknek, elpanaszolva, hiába próbál belépni a pártba, tagfelvételéi kérelmére egyszerűen nem reagál a helyi szocialista szervezet.
A menő vállalkozó Garabits egyébként 1994-96 között az MSZP frakció képviselőjeként dolgozott a kerületi képviselő-testületben, ám mint a HVG-nek adott interjújában elmondta, többek között azért távozott, mert nem övé lett egy neki ígért felügyelő-bizottsági elnöki poszt. Garabitsot szcientológus kapcsolatokkal is megvádolták. A kerületi ingatlankezelő egykori fizikai dolgozója ma tucatnyi cég tulajdonosa, amelyek ingatlanokkal foglalkoznak, illetve vendéglátóipari egységeket és játékgépeket üzemeltetnek. Az említett Heti Válasz cikkben Garabits azt sejtette, a személye elleni támadások mögött Hont András állhat. A lap megkérdezte a VII. kerületi Fidesz volt elnökét a vádakról, aki válasz gyanánt burkoltan a Fidesz-elnök vezetési gyakorlatát bírálta.
Elfelejtett dakota közmondás
"Kihagynám a megtisztelő lehetőséget, hogy Garabits Károlyról értekezzem. Szívesebben beszélek Arisztotelészről, aki szerint míg a királyságot hűséges emberek őrzik, addig a türannosz elsősorban barátai iránt bizalmatlan, és a hitványakat, a hízelgőket kedveli. Nem érdekelnek a konkrét személyek, sokkal inkább a mechanizmus izgat. Ha teljesen kikapcsoljuk a demokráciát, és helyette mindent egy központból akarunk eldönteni, akkor szükségszerűen a befolyással üzérkedők jutnak szerephez.
Ami pedig a Fideszért való tevékenykedést illeti, bár nem vagyok híve az efféle kitárulkozásoknak, a fölpiszkált düh egy személyes történetet mondat el velem. 2002-ben daganatot találtak a szemgödrömben, de saját felelősségemre elhagytam a kórházat, gondolván, Rockenbauer Zoltán kampányfőnökeként szükség lehet rám. Mások eközben szocialista barátaiknak szerveztek korteshadjáratot" - mondta a Heti Válasznak a politikus.
Hont András visszahívásunkra úgy reagált: "van egy, a helyzetre illő dakota közmondás, de az most nem jut eszembe."