Vizitdíj, árpádsávok és vasútsirató a Parlamentben

2007.03.05. 12:44
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tartja magát új szokásához, és most sem beszél napirend előtt. Helyette a kormány nevében – most először – Molnár Lajos egészségügyi miniszter szólal fel „Miért akarnak az emberek reformok az egészségügyben?” címmel. Soltész Miklós (KDNP) A hatalom szeretete nem a szeretet hatalma címmel, Szabados Ákos (MSZP) az illegális hulladéklerakók sorsáról érdeklődik. Herényi Károly (MDF) a kisebb, hatékonyabb állam kialakításának mikéntjéről, Kuncze Gábor (SZDSZ) a demokráciáról beszél, Navracsics Tibor (Fidesz) „Háború vagy béke”címmel szólal fel.


    Fotók: Barakonyi Szabolcs
  • A képviselők - az interpellációs időszak után - a kábítószerügyi, valamint a fogyasztóvédelmi eseti bizottság létrehozásáról döntenek. A kábítószerügyi eseti bizottság feladatai között szerepel a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottsággal, illetve az abban résztvevő tárcákkal és intézményekkel, valamint a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumokkal való együttműködés és a kábítószerügyi civil szervezetekkel való kapcsolattartás.

    A fogyasztóvédelemmel foglalkozó eseti bizottság feladata lesz többek között a törvényi szabályozás áttekintése. A bizottság emellett fórumot teremt civil és hatósági véleményeknek, és a testület javaslatokat fogalmazhat meg az állampolgárok tájékoztatásának elősegítésére.

    (MTI)

  • Megkezdte munkáját hétfőn a kínai parlament idei ülésszaka, amelyen mintegy 3 ezer képviselő vesz részt. Az idei tanácskozás mottója: a harmonikus, az egyenlőtlenségektől mentesebb társadalom felépítése.

    Média a kínai parlamentben
    Média a kínai parlamentben

    A pekingi Népek Palotájában a nemzeti himnusz elhangzása után Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kormányfő üdvözölte a küldötteket, majd a tavalyi esztendő értékelése után kijelölte az idei év célkitűzéseit.

    Az ülésszak a tervek szerint március 16-ig tart. Várhatóan több törvénytervezetet elfogadnak. Közülük a leginkább várt törvények egyike a magántulajdont szabályozza majd, míg egy másik bizonyos pénzügyi kiváltságokat fog biztosítani a külföldi társaságoknak.

  • Mandur László (a házelnök helyettese) a nőket köszönti, bár még csak március 5-e van. Az egyik frakció bonbonnal kedveskedett a hölgyeknek.
  • A kormány nevében Molnár Lajos egészségügyi miniszter beszélt arról, hogy felmérések szerint az emberek többsége támogatja a reformokat, igaz, nem minden egyeset. A miniszter szerint még a vizitdíj megítélése is javult. Végső célként a hálapénz megszüntetését és a méltó körülményeket nevezte meg.
  • Molnár besöpörte az első nyíltszíni tapsot, amikor a kórházi dolgozóknak köszönte meg türelmüket. Az egészségügyi miniszter kijelentette: egyértelmű a szabályozás, hogy a munka közben balesetet szenvedett dolgozók vizitdíját a munkáltatónak kell megfizetnie. (A hétvégén az Egis gyógyszergyár oltásán sérülést szenvedett tűzoltóknak ki kellett fizetniük a háromszáz forintot.)


  • Az MDF-es Csáky András visszafogottságot kért a minisztertől, és Molnár szemére vetette az egises tűzoltók esetét. A politikus szerint ez nem a kórház, hanem a törvény hibája volt.
  • A szocialista frakció egy bonbon felíratú édességgel kedveskedett a parlament hölgy tagjainak a közelgő nőnap alkalmából. A gépezetbe ugyanakkor hiba csúszott, mert a figyelmességből Molnár Lajos liberális egészségügyi miniszternek is jutott.
  • Nem a László Kórház látta el azokat a tűzoltókat, akik még pénteken, az Egis gyógyszergyárban keletkezett tűz oltása során sérültek meg - közölte a kórház betegfelvételi osztályának vezetője. A tűzoltóktól valójában a Szent István Kórházban szedték be a vizitdíjat, közli a Népszabadság. A kórház főigazgatója elnézést kér a tűzoltóktól, és ígéretet tesz arra, hogy a beszedett vizitdíjat visszautalják a sérülteknek. A főorvos szerint kollégája rosszul ítélte meg a helyzetet, amikor a mentés során megsérült tűzoltók ellátásáért vizitdíjat kért.
  • Kökény Mihály örült annak, hogy Molnár szót kért. Az MSZP-s politikus – volt egészségügyi miniszter – szerint kerülni kell a túlbuzgóságot. Ha valami nem világos, akkor szerinte a beteg javára kell dönteni. A gyógyszerárak bejelentett csökkentése reményei szerint elhallgattatja a vészmadarakat.
  • Mikola István azt hallotta ki Molnár beszédéből, hogy a miniszter a távozását készíti elő. A másik volt egészségügyi miniszter szerint reform nincs, csak a lakossággal szembemenő önkényes akaratról, és megint Molnár szemére vetette az egises tűzoltók esetét, valamint azt, hogy a benzinkutaknál is lehet gyógyszert kapni.


  • Soltész Miklós (KDNP) szerint nem igaz, hogy a vizitdíj a vártnál is zökkenő mentesebben lett bevezetve. Soltész azt is bírálta, hogy a szülőkkel kifizettetik a kórházi ágydíjat. Soltész szerint ez nem reform, hanem megszorítás, az emberek megsarcolása.


  • Kuncze Gábor „ócska, populista szövegnek” nevezte az ellenzéki felszólalásokat. Az emberek szerinte reformokat akartak. Fájlalta, hogy ellenzéki alternatívák, javaslatok nincsenek, csak „hablatyok” vannak. Az egises túzoltók esetét az SZDSZ elnöke is szóba hozta, de szerinte a politika túldimenzionálta az esetet.
  • „A hatalom szeretete nem a szeretet hatalma” – ez volt Soltész Miklós (KDNP) előadásának címe. A politikus arra emlékezett, hogy tavaly március 15-én a múzeum lépcsőjén kommandósok álltak, és akkor még senki sem értette, hogy miért van erre szükség. Néhány nappal után terrorfenyegetést jelentettek be a kampány kellős közepén. Soltész szerint megdöbbentő, hogy egy szakrális rendezvényen is megjelent ugyanez a fenyegetés. Illés Lajos zenész temetésén a rendőrség az egész eseményt végigfilmezte, illetve rabomobillal végig kísérte. Petrétei József igazságügyi minisztertől két hete nem kapott érdemi választ.
  • Petrétei József miniszter szerint a szeretet hatalma jelentkezik akkor is, amikor a hatalom megvédi az alkotmányos rendet és benne a polgárait is. A miniszter szerint Soltésznak az is baja, ha történik intézkedés, az is, ha nem.


  • Szabados Ákos (MSZP) az illegális hulladéklerakók sorsáról érdeklődött. A politikus szerint a települési önkormányzat és a kormányzat is léphet az ügyben. Hosszas bevezető után rátér mondandója lényegére: egy Béga utcai ingatlanra, ahol aszfaltdarabok felolvasztását végzik. A hivatal sürgetése ellenére sincs semmilyen lépés.
  • Kovács Kálmán államtitkár megköszönte, hogy beszéljenek közös ügyükről, a környezetvédelemről. A politikus bejelentette, hogy még ma elindul újra a zöldkommandó. Az EU-t viszont megelőzzük abban, hogy az illegális hulladékelhagyás nálunk már büntetendő. Az említett törvény megoldást jelenthet a Béga utcában is.
  • „Kisebb, hatékonyabb államot – de hogyan?” – kérdezte az MDF-es Herényi Károly, aki egyetért azzal a kormányzati céllal, hogy kisebb legyen az állam, de a fűnyíróelvet nem tartja célszerűnek. Herényi a kamarák megerősítését kérte. Szerinte a törvényi háttér, valamint a kormányzati kommunikáció nem megfelelő ezen a téren. Herényi a kérdésben partnerséget ajánlott.


  • Petrétei József igazságügyi miniszter szerint az állam növelni akarja a közfeladatokat ellátó szervezetek számát, hatáskörét. A kamarák helyzetéről elmondta: a kormány a kamarákra a továbbiakban is számít, de felveti, hogy a kényszertagság nem feltétlenül és nem az összes kamaránál indokolt.
  • Kuncze Gábor „Orbán Viktor médiahaknijáról” és a nyomában dübörgő „papagájkommandóról” beszélt, miközben a fideszesek fölhördülését bégetésnek nevezte. Az SZDSZ elnöke Orbánt bukott politikusnak nevezte. Kuncze szerint az ellenzék úgy gondolja, hogy addig kell ismételni a választásokat, amíg nem Orbán Viktor jön ki győztesként. Kuncze fájlalja, hogy a Fidesznek nincs programja, illetve csak a Budapest minisztérium, a 300 százalékos gyermektelenségi adó, vagy az iskolákban bevezetendő körmös.


  • A fideszes Navracsics Tibor – még mindig napirend előtt – egy nagy taps kérésével kívánt Kuncze Gábornak boldog nyugdíjaséveket, utalva a közelgő SZDSZ-es elnökválasztásra. Navracsics a múlt heti Times-interjú miatt arra kérte Gyurcsány Ferencet, hogy nézzen a szemébe. Navracsics azt kérte Gyurcsánytól, hogy válaszoljon: antiszemitának tartja-e őt. (Gyurcsány mereven nézett, de nem válaszolt, nem bólintott.) A fideszes frakcióvezető visszautasította Gyurcsány vádjait, különösen azért, mert egy angol napilapnak nyilatkozott, miközben az olvasóknak nincs módjuk utánajárni az igazságnak. Navracsics kérte a kormányfőt, hogy határolódjon el az antiszemita vicceket mondó Zuschlag Jánostól. Navracsics emlékeztette a miniszterelnököt arra, hogy a Szemlőhegyi úti miniszterelnöki rezidencia egykor zsidó család háza volt.


  • Gyurcsány Ferenc válaszában (az ellenzék most nem vonult ki) emlékeztetett arra, hogy 1992-ben a Fidesz is úgy gondolta, hogy az árpádsávos zászló antiszemita. (1992. október 23-án fütyülték ki Göncz Árpád akkor köztársasági elnököt a Kossuth téren.) A miniszterelnök szerint a Fidesz elmossa a különbséget a tisztességes jobbközép konzervatív és a soviniszta pártok közötti különbséget. Gyurcsány szerint soha nem védte meg a zsidókat és a cigányokat a Fidesz. A miniszterelnök az ország szégyenének nevezett „egy hetilapot”, ami radikális antiszemita eszméket terjeszt, és aminek a Fidesz menlevelet adott. (Gyurcsány a Demokratára gondolt – a szerk.) A miniszterelnököt régen tapsolta meg ennyire saját pártja, mint most.


    Fotók: Barakonyi Szabolcs
  • A miniszterelnök igen indulatos felszólalásának szünetében olyan ideges lett, hogy bár nem beszélt, úgy remegett a szája, mintha felindultan kiabálna.
  • A vasúti mellékvonalak bezárása ellen tiltakozott Kóka János gazdasági miniszterhez címzett interpellációjában Fónagy János. Fónagy szerint a ráfizetéssel működő, helyenként tíznél kevesebb utas által használt szárnyvonalak bezárásával értékes munkahelyek szűntek meg, egyben szűkültek a közösségi közlekedés lehetőségeit, egyben nehezítették a vidékiek történelmileg is hátrányos helyzetét.

    Kóka válaszában nagyrabecsüléséről biztosította Fónagyot, majd közölte, hogy a mellékvonalakat már a Fidesz kormányzása alatt be kellett volna zárni, majd egy 1999-es kormányrendeletet idézett, ami 1000 kilométernyi szárnyvonal felszámolását kezdeményezte. Példaként felhozta azt is, hogy a rendszerváltás óta családonként hatszázezer forintba került a veszteséges MÁV fenntartása. Fónagy ojrópaunyózott és nem fogadta el a választ, a parlament igen.

  • Firtl Mátyás KDNP-s képviselő szerint irreális feltételeket szabtak a kis és közepes vállalkozások európai uniós támogatásaihoz. Kóka válaszában lefideszesezte, majd lefideszkádéenpésezte a háborgó képviselőt, majd megkérte, hogy döntse el, milyen néven kíván Orbán Viktor mögé állni. A kérdésre válaszolva azt mondta, nem irreális feltételeket teremtettek, csak ragaszkodtak hozzá, hogy az EU-s támogatások a sikeres vállalkozások további fejlődését segítsék elő. Kóka pro és kontra is a Széchenyi-tervvel érvelt, mondván annak is a nyereségnövelés volt a feltétele, de mert nem volt elég szigorú, sok, azóta megbukott vállalkozásra is pazarolták a forrásokat. Firtl Mátyás nem fogadta el a választ, de a szocialista többség keze ettől nem remegett meg, így a parlament igen.
  • A legfőbb ügyészt interpellálta a móri ügy váratlan fordulatai miatt Herényi Károly. Kifogásolta, hogy az ügyészség hallgat. "Nem tartja szükségesnek, hogy az ügyészség felelősségének kiderítésére vizsgálatot indítsanak?" - kérdezte. Kovács Tamás legfőbb ügyész válaszában kifejtette, hogy Mór ügyében egy embert jogerősen elítéltek, a másik bírósági tárgyalása folyik, az ügyészség pedig csak a vádemelésig adhat tájékoztatást. Időközben kiderült, hogy valószínűleg nem ők a tettesek, de ez ügyben meg azért nem nyilatkozhatnak, mert az veszélyeztetné a nyomozást. Ha pedig bebizonyosodik a tévedés, akkor vizsgálatot indítanak. Herényi nem fogadta el a választ, mert Mór fokozottan érdekli a nyilvánosságot. Az országgyűlés viszont elsöprő többséggel elfogadta a választ.
  • Az elmúlt percekben több hozzászólás érkezett a vasutat felügyelő gazdasági miniszterhez. Summázva: miért lehetetlenítik el X-ben a vasútat? (X: Dunántúl, Alföld, a képviselő választókörzetétől függően) Kóka János válaszában mindenkinek elmondja, nincs más hátra, mint előre.
  • A tapasztalatokat egybegyűjtve tervezik a változtatásokat az Egészségügyi Minisztériumban. "A miniszteri biztos szorgalmasan gyűjti a szakma észrevételeit" - mondta Horváth Ágnes, az egészségügyi minisztérium államtitkára arra a felvetésre, hogy a hétvégén emberéleteket mentő tűzoltók sérülését egy kórházban csak vizitdíj befizetése után voltak hajlandók ellátni.
  • Nem lehet fokozni, most egymást interpellálják a szocialisták. Tóth Gyula az akadálymentesítésről kérdezett. A munkaügyi tárca államtitkára, Csizmár Gábor válaszolt, és képzeljék, Tóth annyira aktuális volt, hogy Csizmár elmondhatta, éppen holnap módosítják a (98. évi XXVI-os) törvényt. Viszont választ Török Zsolt mondott. Valami olyasmit, hogy a neveléstámogatás miatt a kormányra büszke, és lesz még családbarát és gyerekbarát kormány is.
  • Tállai András fideszes képviselő Hejőpapiról tett említést, ami szerintünk Magyarország legeslegeslegviccesebb településneve.