A végső harca készülnek a kollégisták
További Belföld cikkek
- Vadmacskát engedtek vissza a természetbe Budakeszin
- „Dohányzott, alkoholt és szereket is fogyasztott a terhességek alatt, de nem tehettem semmit”
- Kizuhant egy 13 éves fiú egy III. kerületi gyermekotthon második emeletéről
- Emberekre is veszélyes fertőzéssel kell felvenniük a harcot a magyar gazdáknak
- Letartóztatásban marad az amerikai nő meggyilkolásával gyanúsított férfi
A különböző egyetemek hallgatói önkormányzatait tömörítő listából kiderül, a Pécsi Tudományegyetem hallgatói vállalták a tízezer darab plakát és ötvenezer szórólap előállítását, amelyeket ma kezdtek el terjeszteni az ország felsőoktatási intézményeiben. Ezt az információt kérdésünkre a HÖOK elnöke, Barthel-Rúzsa Zsolt is megerősítette. Június 3-ára különkocsikat kértek a MÁV-tól, és tárgyalásokat folytatnak különvonatokról is a vidéki tüntetők számára.
Az OM kompromisszumot ajánlott
Tekintse meg képeinket! |
A most érvényes rendszer szerint a kollégiumi alapdíj a mindenkori hallgatói normatíva 5 százaléka, azaz jelenleg 4550 forint, ezt a százalékos küszöböt a terv szerint a tárca a szolgáltatástól függően a normatíva 7-12 százalékára emelné. Ezzel egy időben növelnék a lakhatási és kollégiumi támogatás összegét.
A HÖOK múlt héten nyilvánosságra hozott követelései közül csak az egyik érinti a kollégiumi díjak kérdését. A másik három követelés a felsőoktatási reformról, az értékálló hallgatói támogatásokról és a felsőoktatási intézmények egyszeri gazdasági konszolidációjáról szól.
|
Csöndes várakozásban töltik napjaikat és elsősorban vizsgáikra koncentrálnak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészkarának tanulói, mondta az Indexnek az ottani hallgatói érdekképviselet alelnöke, Ács Arnold Bence, aki ötszázra tippelte a csütörtöki tüntetésen részt vevő pázmányosok számát. A diákok arra készülnek, hogy a kar vezetésétől pót vizsganapot kérjenek június 3-ára, a tüntetés tervezett időpontjára. A pázmányosok helyzete azért érdekes, mert az ő kollégiumaik tulajdonosa és működtetője a katolikus egyház, és eddig is jóval többet fizettek a szállásért, mint az állami intézmények tanulói. Ennek ellenére a Pázmány diákjai is aktív résztvevői a megmozdulásnak, amit a HÖK-alelnök azzal indokolt, hogy "az egyház sem szent", tehát valószínű, hogy az általános kollégumidíj-emelések után ők is többet kérnének.
Barthel-Rúzsa Zsolt azzal magyarázta az ügyben nem igazán érintett Pázmány-diákok aktivitását, hogy a kollégiumi díj emelése már tényleg az "utolsó csepp volt" a felsőoktatásban tanulók számára. Barthel-Rúzsa elmondta, mostanában ismeretlenek is meg szokták állítani az utcán, hogy megtudják, mikor lesz a tüntetés. Az Index kérdésére a HÖOK-elnök újfent visszautasította, hogy politikai színezete lenne akciójuknak, hiszen - mint mondta - "nem minden hallgató jobbos, aki támogatja az ügyet". Hozzátette, ha politikához kötődne a megmozdulás, nem kezdeményeztek volna tárgyalásokat a minisztériummal, hanem azonnal a tettek mezejére léptek volna.
Kolűr lokál
A tízemeletes panelházcsoport kívülről a szocializmus idején is ugyanígy nézett ki: szürke betonfal, erkély nincs, viszont vannak nagy ablakok és beton pingpongasztal a zsebkendőnyi kertben. A belső felújítás azonban elkerülhetetlen volt, s ezt '97-ben önerőből állta a kollégium.
Az iskolától függ a díj mértéke
Az épületben három intézmény diákjai laknak, akik különböző összegű kollégiumi havidíjat fizetnek - mondta Gál-Esztegár Zádor, a kollégium igazgatója. A Műegyetemre járók ötezerötszáz, az ELTE-sek hatezerötszáz forintot fizetnek, a Bánki Donát Műszaki Főiskolára járóknak nyolcezer forint a havidíjuk. A kollégiumi díj összege két részből áll: az alapdíj a normatíva 5 százaléka, ehhez járul az intézményenként különböző fejlesztési hozzájárulás; a pénzt a tanulók az egyetemen fizetik be, s ebből kapja meg később a kollégium a jussát. A Tétényiben a szállás tényleges havi költsége egyébként tizenegyezer forint.
A szobák az ezer férőhelyes kollégiumban három-négy ágyasak, csaknem minden ajtón kint díszeleg a "köszönjük, nem kérünk takarítást" felirat, és a szobák valóban rendesek, bár a kis alapterület miatt rendkívül zsúfoltak. Sokan számítógépet, mikrohullámú sütőt, tévét visznek a szobákba; tehetik, hiszen lopás ritkán történik, igaz, a konyhában hagyott teflonoknak gyakran lába kél, és üres a közös hűtő is, mert a belerakott élelmiszerek negyed órán belül el szoktak tűnni. Az ágyak és a szekrények száma megfelelő, de ezek mellett nem igazán jut hely a tanuláshoz igencsak szükséges íróasztaloknak. Általában két asztal van, az egyiket evésre, a másikat tanulásra használják a szobák lakói. Minden folyosó végén dohányzórészleg és tévészoba található, ez utóbbi inkább emlékeztet egy sivár börtöncellára.
Klikk a képre! |
A tizedik emeleten lakó műegyetemisták különösen sokat szenvednek a zsúfoltság miatt, mert makettjeik, műszaki rajzaik elkészítéséhez nagy asztalokra lenne szükségük. Az Index munkatársainak két hallgató mutatta meg a szobáját, mindkettőjük számára újdonság volt, hogy emelnék a kollégiumi díjat: "Dehát akkor a minőség is javul, nem?" - kommentálta egyikük a hírt, a másik fiatalember pedig így fogalmazott: "Ha emelnék a díjat, elmennénk tüntetni, mégiscsak gépészek vagyunk!"