Útelágazáshoz érkezett az MSZP
További Belföld cikkek
- Tisza Párt: amíg ez meg nem történik, addig nem döntünk a főpolgármester-helyettesekről
- Autót, pálinkát és még egy grillsütőt loptak, de nem jutottak messzire a gyöngyösi betörők
- Elbúcsúztatták Révész Zsuzsát
- Villamos elé hajtott egy Mercedes Szegeden
- Napokig küzdött a túlélésért egy túrázó a Bükkben
"Akinek a halálhírét..."
Akinek a halálhírét keltik, az nagyon sokáig él - reagált Medgyessy Péter az esetleges leváltásáról szóló hírre. "Én csak meg tudom köszönni, hogy segítenek és szurkolnak nekem abban, hogy egyébként teljes energiám teljében még további biztatást adjanak ahhoz, hogy harcoljak azért az igazért, amit én igaznak tartok" - tette hozzá a kormányfő, megjegyezve: ennél többet nem ér ez az ügy.
Az MSZP-vezetés kritikusabb szereplői viszont nem tartják lehetetlennek a miniszterelnök-cserét, amely szerintük nagyobb esélyt jelentene a szocialistáknak a következő országgyűlési választásokon. A kényes kérdésről azonban még a Medgyessy mellett teljes mellszélességgel kiállók sem kívántak névvel nyilatkozni, hivatalosan pedig kacsának minősítették a Magyar Hírlap információját.
Súlytalanság állapotában
A kritikusok közül sokan egyre "önjáróbbnak" tartják Medgyessy Péter kormányfőt. Az Indexnek több forrás azt mondta, hogy a szocialista pártnak gyakorlatilag már alig van befolyása a kormányfőre. Kovács László pártelnök ugyanis éppen maga volt az, aki "súlytalanná tette" a pártot a kormányban, miután bejelentette, hogy nem kíván a pártelnöki tisztségért indulni a legközelebbi tisztújító kongresszuson. Kovács így főnökére, Medgyessy Péterre van utalva, aki "kénye-kedve szerint" elmozdíthatja a külügyi tárca éléről, és dönthet esetleges EU-biztosi kinevezéséről.A párt vezetői közül ráadásul alig akad olyan, aki ne lenne egyben a kormánynak is a tagja, így "kiszolgáltatva" Medgyessy Péternek. (Az elnökség 15 tagja közül 11-en töltenek be pozíciót a kormányban.) Ezért fordulhatott elő, hogy a kormány ellenében a párt megerősítését szinte kizárólag a nem kormánytag szocialisták: Szili Katalin elnök-helyettes és Jánosi György választmányi elnök szorgalmazták. "Ma nincs senki, aki az asztalra csaphatna a kormányfővel szemben" - jellemezte a helyzetet az Indexnek egy szocialista elnökségi tag.
Egyszerre igazodhat
|
Kacsa - reagált a miniszterelnökkel kapcsolatos találgatásokra Nyakó István. Az MSZP szóvivője az Indexnek utalva az esetleges miniszterelnök-buktatásra úgy nyilatkozott: nincs ilyen forgatókönyv, és nem is készül sem titkos sem semmilyen más. "Az MSZP ebben a pillanatban Európai Parlamenti választásokra készül gőzerővel" - hangsúlyozta a politikus. "Alapszabályunk szerint legközelebb 2005. év elején a párt tisztújító kongresszusával kapcsolatban kerülhet elő az a kérdés, a 2006-os választásokon ki fémjelzi miniszterelnök-jelöltként a Magyar Szocialista Pártot" - mondta végül.
Már így járt Horn is
Az Index által megkérdezett szocialisták a választmányi elnökhöz hasonlóan azt bizonygatták, hogy nem lesz miniszterelnök-váltás. Szerintük a ciklus közepén általában felmerül a kormányfő eseteleges távozása, így volt ez 1996-ban, Horn Gyula esetében is. Informátoraink úgy vélték, hogy a miniszterelnök-jelölés kérdése 2006 előtt nem vetődik fel. Egyes vélekedések szerint azért merült fel éppen most a kormányfőbuktatás kérdése, mert Medgyessy Péter meglepő közjogi ötleteivel tematizálni kezdte a közbeszédet, ami a szocialistáknak az elmúlt másfél évben nem, vagy csak nagyon ritkán sikerült. Forrásaink szerint egyébként semmilyen pártfórumon nem merült fel, hogy kormányfőt kellene cserélni, de a parlamenti frakció sem foglalkozott a kérdéssel.Horn Gyula volt kormányfő az MTI érdeklődésére közölte: nincs tudomása arról, hogy léteznek-e olyanok az MSZP-ben, akik le akarják váltani a miniszterelnököt. "Miért nem adják az illetők, akik ilyen véleményt vallanak, a nevüket. Ha nem adja a nevét akkor hallgasson (...) ebből lehet csinálni egy kis manipulációt" - kommentálta a Magyar Hírlap információját a politikus.
Veszi a kalapját
|
A Fideszben is gondolkodnak rajta
Az MSZP drasztikus népszerűségvesztése nem csak a szocialistákat, hanem az ellenzéket is gondolkodóba ejtette. Az Index információi szerint a Fidesz képviselőcsoportjában és pártvezetésében is felmerült, hogy nagyobbik kormánypárt végső esetben a miniszterelnök cseréjével próbálja megállítani a negatív folyamatokat. Az ellenzéki vélekedés szerint azonban már Medgyessy Péter menesztése sem befolyásolhatná jelentősen az EP-választás kimenetelét, legfeljebb a 2006-os országgyűlési választásokra javíthatná komolyan a szocialisták megítélését. Révész Máriusz, Orbán Viktor kabinetfőnöke szerint a Fidesznek ugyan nincs szerepe az esetleges kormányfőváltásba elindításában, ám az ellenzék számára sem irreális feltételezés, hogy a ciklus vége előtt bekövetkezik. Révész elmondta, hogy Medgyessy évértékelője után jelzéseket kaptak arról, hogy a kormánypárti és a liberális értelmiség is csalódással fogadta annak tartalmát. A fideszes politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy kormányfői felszólalás a gazdaság szereplői sem mutatott kiutat a következő időszakra.Az üzletemberek keze
Az Indexnek név nélkül nyilatkozó szocialisták közül néhányan a Fidesz képviselőjével egybehangzó véleményen voltak a gazdaság befolyásos szereplőit illetően. Szerintük az MSZP-t támogató üzletemberek nagy része már "levette kezét Medgyessy Péterről". Kétségtelen, hogy az elmúlt hónapokban a top 100 között szereplő ismert vállalkozók közül többen nyíltan kritikus hangot ütöttek meg a kormány politikáját elemezve. Korábban az Indexnek nyilatkozó, de névtelenséget kérő "baloldali tőkések" szintén a kormány gazdaságpolitikai tehetetlenségét okolták, és azt ígérték, hogy az MSZP mellett egy polgári körszerű szervezet keretében hozzák nyilvánosságra nézeteiket. Az egyik MSZP elnökségi tag szerint nem lenne szabad kormányszinten sem megfeledkezni a gazdasági szféra prominenseinek "társadalomra gyakorolt hatásáról".
|