További Belföld cikkek
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
- Négyes karambol történt az M5-ös autópályán
- Magyar Péter miatt zárhatták le a Vas vármegyei gyermekotthonokat is
Akik már vészesen lemaradtak, nem tudnak felzárkózni, azoknak a közmunka lehetőségét teremti meg a kormány - kicsit a szocialista rendszert idézve - jegyezte meg. Ugyancsak a szegényebb rétegek helyzetét javítja majd az az intézkedés, amelyet a kormányfő szerint a Parlament ősszel fogad el, vagyis az, hogy a minimálbér összegét 40 ezer forintra emelik.
A miniszterelnök kiemelte, hogy 1994 és 1998 között a nyugdíjak 5-8 százalékot veszítettek reálértékükből. A jelenlegi kormány két év alatt a legalacsonyabb nyugdíjasok esetében ezt a csökkenést már visszapótolta, négy év alatt pedig minden érintett hasonló intézkedéseket érzékelhet.
Ugyancsak szólt a politikus az egészségügyi ellátórendszer, valamint a társadalombiztosítás átalakításáról. 2001-ben a kórházi ellátórendszert reformálják meg (a háziorvosi praxis idei változtatásait a későbbiekben minden bizonnyal még korrigálják majd), 2002-től pedig az egész rendszer átfogó reformjára kerülhet sor.
Ma kisebb a korrupció
A kormányfő kijelentette, szerinte jelenleg kisebb a korrupció Magyarországon |
Az ehhez kapcsolódó, az autópályaépítésre vonatkozó, a közbeszerzést hiányoló riporteri kérdésre elmondta: "Magyarországon még sohasem építettek közbeszerzési eljárással autópályát." Őt egyébként nem érdeklik a részletek, az a lényeg, hogy a sztrádák olcsón, gyorsan épüljenek, és magyarok építsék lehetőleg az utakat. (Persze ez utóbbi szempont nem mehet az olcsóság rovására - derült ki szavaiból.)
Nemzeti-vita: nem is értem, nem is tudnám követni...
A Nemzeti Színházról elmondta: "Nem ismerem a részleteket. Talán nem is kell ismernem." A kormányfő bevallotta: a kormányzás során a legfőbb tapasztalata, hogy szabad kezet kell adnia munkatársainak az ügyek intézésében. Bizalma egyébként teljes Schwajda Györgyben, az Új Nemzeti kormánybiztosában.
A Nemzetire kiírt pályázat nyertese, a kormánybiztos és a szakamai szervezetek közötti vitáról annyit mondott: "nem is értem, nem is tudnám követni"
Voltunk mi is ellenzékben
Orbán Viktor nem számol azzal, hogy 2002-ben újból ellenzéki pozícióban találja magát - derült ki az interjúból. A miniszterelnök szeretné befejezni a megkezdett munkát, és erre lát is esélyt. "A világ végezetéig" nem maradhat persze hatalmon egy koalíció - tette hozzá, "előbb-utóbb ez be fog következni".
Ugyanakkor megjegyezte: "Voltunk mi is ellenzékben, nem a legpuhább kenyér". Szerinte a jelenlegi kormány tiszteletben tartotta az alkotmányosságot és az alapvető emberi jogokat - az ellenzékkel való viszonyban is. Példaként felhozta, hogy míg 1990 után a kormányokat 15-16 esetben marasztalta el alkotmánysértés miatt az Alkotmánybíróság, addig az ő kabinetjét csak kétszer (a büntetőeljárás és a közjegyzők szabályozásában meghozott döntések miatt).
A MIÉP-ről
Orbán Viktor többszöri rákérdezés után sem mondta ki, hogy nem lenne hajlandó egy esetleges - sajátos - 2002-es választási eredmény nyomán a MIÉP-re támaszkodva kormányt alakítani. Hozzátette azonban: nem kívánja bővíteni a jelenlegi koalíciót, s nem lát esélyt arra, hogy a kérdésben említett politikai konstelláció előálljon, és szerinte ezzel nem is kéne foglalkozni. Az elemzők szerinte majd ezzel kapcsolatban sok mindent leírnak majd, de ezt "a papír el fogja bírni".
A médiatörvény kapcsán annyit mondott, hogy nem lát esélyt a megegyezésre az ellenzékkel. Orbán Viktor szerint a nyugati bírálatok nem jogosak, hiszen azokban az országokban, amelyek diplomatái kifogásolják az itthoni médiaviszonoykat, a törvények még nagyobb lehetőséget adnak a kormányoknak arra, hogy beleszóljanak a közszolgálati médiák tevékenységébe.
A gázárak
|
Orbán hangsúlyozta: egyes családok összes kiadásának 30-40 százalékát teszik ki már most is a téli fűtési szezonban a gázszámlák kifizetése. Egy 30-40 százalékos drágulás tehát rendkívül nehéz helyzetbe hozná őket, amit a kormány nem engedhet meg, ezért hagytak jóvá csak 12 százalékos júliusi emelést, ami éves szinten hat százaléknak felel meg.
Ám ezt nemcsak a Mol esetében alkalmazzák - folytatta a politikus -, hanem a közlekedési vállalatokra és a gyógyszergyártókra is hasonló intézkedések vonatkoztak korábban.
A kormány látja a gázüzlet nehézségeit, ezért ajánlotta fel a Molnak az üzletág átvételét. Orbán úgy vélte: a Mol egy jó vállalat, amelynek menedzsmentje kiválóan dolgozott, és a társaság továbbra is térségünk egyik meghatározó cégcsoportja maradhat. Szerinte más országokban még drasztikusabban beavatkozik egyébként a kabinet, ha egyetlen vállalat létezik egy adott piacon.