Néma felállással kezdődik a parlament mai plenáris ülése, mivel a múlt héten kedden, hosszan tartó súlyos betegségben elhunyt Szántó János képviselő, Bicske szocialista polgármestere. A néhai képviselő asztalán virághalommal emlékeznek a politikusra.
Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának utolsó napján Veres János dicsőítette a javuló pénzügyi helyzetet, az élénkülő gazdaságot. A hiány az évi 5,2 százalékkal csökkent, no meg voltak strukturális reformok is. A kereskedelmi mérleg egészen remek volt, 330 millió eurós többletet produkált, míg tavalyi év első négy hónapjában az export-import egyenleg még mínusz 307 millió volt.
Jövőre pedig még jobb lesz, azaz nem kerül az ország, legalábbis a pénzügyminiszter szerint, így a hozzá nem értő Orbán Viktor ne beszéljen adóságátütemezésről. Ugyanis ennek belengetése nagyon komoly következményekkel járhat, magyarázta Veres, oda veszhet a befektetői bizalom.
Varga Mihály már megint meglepődött Veresen, hisz pont a pénzügyminiszter küldte zuhanó pályára a magyar gazdaságot, épp ezért csendben kellene mardnia az egynesúly témában. (Ne hazudj, kommentáltak hangosan a szocialisták.) 2007 végén ennek köszönhetően például a szlovák gazdaság tizennyolcszor gyorsabban növekedett, mint a magyar.
Az MDF frakcióvezetője nem vitatatta, hogy a konvergencia-program végrehajtása során szépen lecsiszolta a kormány a költségvetési hiányt. No de az ország versenyképességéért semmit nem tett, kárhoztatta a kabinetet Herényi Károly, például nem segített a közép- és kisvállalkozásoknak.
Ja, és Herényi szerint semmi érdemi reform nem történt, amit az egészségügyben megpróbáltak keresztül verni, az egy bóhózat.
A szocialista Szabó Lajos szerint nem kellene itt Szlovákiával példálozni, ahol jövőre valóban euróval fizetnek. No de akkor az Orbán-kormány itthon miért nem hajtotta végre a posztmeciari korszak szlovák reformjait. És mindenki vegye tudomásul, hogy Magyarország jó irányba megy, csak ezt még sokan nem látják.
A következő napirend előtti felszólalásban Navracsics Tibor a Gyurcsány-kormány első két évét vesézte ki. És egyetért a miniszterelnök korábbi megállapításával miszerint "ilyen fejlesztési programja Magyarországnak nem volt".
És tényleg, 2006-ban szinte csak Libanonban volt magasabb a költségvetési hiány, mint Magyarországon, de csak azért, mert háborúba keveredett Izraellel, és megállíthatatlan lett az eladósodottság.
2007-ben és 2008-ban hazánk Európa-rekorder volt a költségvetési hiány versenyszámában, és az idei 4, 2 százalékos hiány is duplája a lengyelekének és a csehekének. A magyar gazdaság viszont negyedennyira se nő (negyedéves adat: 1,1 százalék), mint az említett két országé. És ami a miniszterelnök kedvenc témáját illeti, mondta Navracsics, a nyugdíjasok a beígért 14. havi járadék helyett 2007-ben négy százalékos reálérték-csökkenést kaptak.
Gyurcsány Ferenc reagált Navracsicsra, és azt vizionálta, hogy a válság apostolainak (értsd: Fidesz) nem lesz igazuk, no de a növekedés apostolainak (lásd: kormányerők) ígéretei beteljesülnek. Már ha a következő két évben sikerül felpörgetni a piacot.
Hoffmann Rózsa a kereszténydemokratáktól az egyházi iskolák finanszírozásának gyakorlatát ostorozza. Az Állami Számvevőszék megállapítására hivatkozott, miszerint a felekezeti oktatási intézmények járandósága kevesebb 2,7 milliárd forinttal, mint ahogy a vatikáni szerződés alapján számolni kellene. A képviselő szerint Lenin szelleme munkál itt, miszerint harcolni kell a vallás ellen.
Hiller István riposztjában arról beszélt, hogy az egyházi tanodák a "normál iskolákhoz" képest több közpénzt kapnak, hisz diákjaik után kiegészítő normatíva jár. Így rendelkezik a vatikáni szerződés, mondta Hiller, de csak általanosságban, azt a kontraktus nem részletzi, miként kell pontosan számolni a kiegészítő normatívát.
A több mint tíz éves szerződést egyébként a Fidesz kabinet is elláthatta volna technikai kiegészítéssel, de majd most az oktatási rendszer kormányrendeletben dolgozza ki július 30.-áig a kalkuláció pontos módját. Ami pedig a jelenlegi helyzetet illeti, mondta Hiller, ma egy közoktatási diák után 519 ezer forintos éves normatíva jár, míg az egyházi tanulmányokat folytatók fejpénze 552 ezer forint.
Kettős látásmód árnyékolja be az országot, mondta Lendvai Ildikó. Egy felmérés szerint a családok 15 százaléka látja úgy, hogy nem él meg jövedelméből, 85 százaléka a familiáknak viszont úgy érzi, hogy elboldogul a keresetéből. Ám ha ezektől a familiáktól azt kérdezték, magyarázta az MSZP frakcióvezetője, miként vélekednek más családok megélhetéséről, akkor azt becsülik, hogy 66 százalék nem jön ki a befolyó pénzekből. Azaz Lendvai szerint senki nem a reális helyzetből indul ki. Az a politikai erő, amelyik pedig gerjeszti ezt a hangulatot, egyszerűne lélekgyilkos. (Ez a Fidesz lenne.)
Az együttműködés szükségességét hangoztatta Fodor Gábor napirend előtt annak kapcsán, hogy őt választották az SZDSZ új elnökévé szombaton. Felidézte, a rendszerváltás utáni első években keményen küzdöttek a parlamentben, mégis tiszteletben tartották egymást, volt párbeszéd. Fodor büszke arra, hogy pártja részt vett az ellenzéki kerekasztal munkájában, emlékeztetett arra is, hogy kormány és ellenzék tudott együttműködni a kétharmados törvények elfogadásában, módosításában.
Szerinte újra erre van szükség. A legfontosabb feladatnak az alkotmányos rend megszilrádítását nevezte. Sokan azt mondják, kell egy új alkotmány, de alapvetően ez mégis rendben van, vélte a politikus. Az SZDSZ mindig a leghatározottabban az alkotmányos rend védője lesz, hangoztatta. A másik fontos a gazdasági növekedése emelése.
A közteherviselés átalakítása szolgálja ezt. Ma kevesen fizetnek sok adót, nem ezért küzdöttek a rendszerváltók, húzta alá.
A párt- és kampányfinanszírozás rendbetétele, képviselők költségtérítésének rendezése az ügynökügy lezárása, sorolta a sarokpontokat Fodor Gábor, aki jó pihenélst kívánt képviselőtársainak a nyárra és jó együttműködést szeptembertől. Fodort a parlamenti patkó minden szegletéből megtapsoltak.
Az SZDSZ-es Gegesy Ferenc arról kérdezte a közlekedési minisztérium államtitkárát, mit tud tenni annak érdekében, hogy a ferencvárosi lakosok éjszakai nyugalmát ne zavarják meg a nagy zajjal le- és felszálló repülőgépek.
Puch László közölte: azonnali megoldást nem tud ígérni, de olyan lépéseket tesznek, amelyek 2009-ben már éreztetik hatásukat.
Az SZDSZ-es politikus nem fogadta el választ, így szavazás következett, amelynek eredménye 180 igen és 180 nem voks lett, így az elnöklő de Harrach Péter nem szavazata döntött.