Sugárzó anyaggal feketéztek a magyar határnál
A magyar-szlovák-ukrán hármas határ közelében nukleáris anyaggal kereskedő orgazdákat fogtak el. A szlovák oldalon két, a magyar oldalon egy gyanúsítottat tartóztattak le. A szlovák rendőrség becslése szerint legalább egymillió dollárt ér az az egy kilogramm sugárzó anyag, amit feltehetően el akartak adni.
Martin Korch, a szlovák rendőrség szóvivője a BBC-nek azt mondta, hogy a két ország hatóságai már hónapok óta nyomoztak az ügyben. Azt nem árulta el, hogy mióta álltak megfigyelés alatt a gyanúsítottak és hogy honnan szerezték és kiknek próbálták eladni az anyagot.
A CNN az AP hírügynökségre hivatkozva azt írja, hogy az akcióban részt vett a magyar rendőrség is. A radiokatív anyag dúsított urán, értesült a CTK cseh hírügynökség meg nem erősített forrásból. A dúsított urán atomerőművek üzemanyagaként és atomfegyverekhez is felhasználható a dúsítás fokától függően.
A szlovák rendőrség szóvivője nem kommentálta a cseh értesülést, annyit közölt, hogy szakértők vizsgálják a veszélyes anyagot.
A CNN arra emlékeztet, hogy Kelet-Európa az egyik lehetséges forrása az úgynevezett "piszkos bombák" készítéséhez szükséges anyagoknak. Ezek nem atomfegyverek, de hagyományos robbanószerrel felrobbantva súlyos radioaktív szennyezést lehet velük okozni nagy területen, komoly pánikot keltve a lakosságban.
2003-ban a csehországi Brnóban két szlovák állampolgárt tartóztattak le, akik 715 ezer dollárért akartak alacsony dúsítottságú uránt eladni titkosügynököknek.
A Nemzetközi Atomenergiaügynökség (NAÜ) figyelemmel kíséri a mostani ügyet, mondta Melissa Fleming, a szervezet szóvivője. A NAÜ augusztusi jelentése szerint 2006-ban több mint 250 bejelentés érkezett ellopott vagy elveszett radioaktív anyagról világszerte, kétszer annyi mint 2002-ben.
Az Országos Rendőr Főkapitányság, a Nemzeti Nyomozó Iroda és a Szlovák Rendőrség közös sajtótájékoztatón számol be csütörtökön kettőkor a történtekről.