További Külföld cikkek
- A világ negyedik legnépesebb állama klubtagságot kapott Kína és Oroszország mellett
- Hónapokra az űrben rekedtek, mégsem érzik magukat elveszettnek a NASA asztronautái
- Bűnösnek vallotta magát egy jakuzavezér nukleáris anyagok csempészésében
- Ausztria megkezdheti felkészülését első szélsőjobboldali kancellárjára
- Saját húga vádolta meg szexuális erőszakkal az OpenAI vezetőjét
Két hónapja hallgat
Attila sejk elnöki külsőségek között |
A segélyek szétosztásáról a MIK, hivatalos iraki kormányszerv hiányában, a Független Iraki Kormány nevű állítólagos ellenzéki szervezettel, illetve annak elnökével állapodott meg. A szervezet elnökéről, Szemir Szabih Kelil al-Dulaimi sejkről, vagy ahogy Bolek Zoltán, a MIK elnöke ismeri, Al-Dulaimi Attiláról már több mint két hónapja semmi hír.
Szigetvári ellenzéki
"Attila sejk" kétes figura. A tárgyalásait olykor fegyverével nyomatékosító önjelölt népvezér egy mátyásföldi villából "irányította a Huszein elleni lázadást." A csoport nevében még Irak berlini követségének elfoglalását is magára vállalta.
Dulaimi, mint most kiderült, hivatalosan szigetvári lakos. Karrierje csúcspontján állítólag Huszein tanácsadója volt. A rezsimmel történt szakítása után csak az mentette meg életét, hogy apja a diktátor elitalakulatának, a Köztársasági Gárdának volt magas rangú tisztje. Legalábbis ezt állította egy évvel ezelőtti interjújában a sejk.
"Nem tűnhet el"
Dulaimi édesapja a gyógyszerszállítmány eltűnésében is szerepet kapott. Ő volt az, aki hivatalosan átvette az ötven tonnányi segélyszállítmányt, amit azóta is hiába várnak az iraki kórházakban - mondta el Bolek az Index kérdésére.
A MIK elnöke mindezek ellenére még bízik abban, hogy a szállítmány meglesz. "Ötven tonna gyógyszer nem tűnhet el csak úgy. Vagy még mindig a raktárban van, vagy továbvitték, de annak nyoma kell hogy legyen" - nyilatkozta az Indexnek.
Dulaimivel azért kötöttek - hangsúlyozottan korrekt, pecséttel is hitelesített - szerződést, mert valahogy biztosítani kellett a szállítmány útját. Irakban "mindenki fegyverrel jár", még a Vörös Kereszt és a Vörös Félhold szállítmányai sincsenek biztonságban. "Csak egy klán védhet meg egy szállítmányt" - mondta Bolek.
Miniszterelnököt láttak benne
Dulaimit barátja, Eduardo Rózsa Flores, a sejk egykori sajtótitkára mutatta be neki. (Flores szintén pórul járt az elnökkel, Dulaimi másfél évi munkabérét "felejtette el" kifizetni eltűnése előtt.) A MIK elnöke "a sajtóból" úgy tudta, Dulaimi akár miniszterelnök is lehet majd Irakban. "Nem én csináltam miniszterelnököt ebből az emberből, hanem a sajtó" - mondja.
Vádaskodni azonban nem akar, mint mondja, Dulaimi a sajtót is becsapta. Pedig Bolek még azt is leellenőrizte, hogy a Dulaimi család valóban az egyik legbefolyásosabb szunnita klán. Akkor még nem sejtette, hogy a Dulaimi elterjedt családnév, Magyarországon is él például még egy. Igaz, ő síita az ország déli részéből. "Olyan ez, mint a Kovács" - magyarázza.
A Dulaimi család is bosszút állhat
|
A legrosszabbul talán akkor járhat Attila sejk, ha a történet eljut a Dulaimi-klánhoz is - vélte Bolek. Ha csak imposztor, a befolyásos család valószínűleg mindent megtesz majd neve "megtisztításáért", és ez nem sok jót sejtett.
Bolek október 4-én indul Irakba új segélyszállítmányával, amit most már a magyar hadseregre bízott. Kint meg megpróbálja felderíteni a szállítmány sorsát. "Az is lehet, hogy megvan, és már eljutott a kórházakba" - mondja töretlen optimizmussal. Ez egyébként szerinte "igazából Dulaimi érdeke", akivel "majd a jóisten számol el".