Az EU "teljes mértékben alábecsülte", hogy milyen mértékű kivándorlás várható Romániából az ország uniós csatlakozása után, mondta az olasz kormányfő a szerdai Financial Timesnak. Roman Podi szerint senki nem számíthatott, és senki nem is számított ilyen mértékű kiáramlásra.
Arra a kérdésre, hogy Románia január 1-jei EU-csatlakozása után hány román érkezett Olaszországba, Prodi azt mondta, hogy ezt "senki nem tudja", de "túlzottnak" nevezte az olasz belügyminiszter, Giuliano Amato által korábban említett 500 ezres számot.
Nemrégiben egy 47 éves olasz asszony brutális gyilkosság áldozatává vált, és a bűncselekmény kapcsán egy román állampolgár ellen emeltek vádat. A közfelháborodás hatására az olasz kormány rendeletben hatalmazta fel a helyi hatóságokat a közbiztonságra veszélyesnek tartott EU-állampolgárok kitoloncolására.
Az olasz miniszterelnök ugyanakkor kiállt az EU-állampolgárok szabad mozgásának elve mellett, de "nem megfelelőnek" nevezte az erről szóló a 2004-ben - az ő EU-bizottsági elnöksége idején - kidolgozott uniós direktívát.
Prodi szeretné, ha az Európai Unió közös szabályokat fogadna el a hazatelepítés hatékonyabbá tételéről, és jobban együttműködne az állampolgárok mozgásából eredő "összes mellékhatás" kezelésében. Prodi szerint az EU-bővítés hatásai a vártnál is kedvezőbbek. Megismételte azt a többször hangoztatott véleményét, hogy a bővítés "az egyetlen módja a demokrácia exportjának".
Nagy-Britannia felkészült a románokra
A brit lap idézte Walter Veltronit, Róma polgármesterét, aki azt mondta: az év első hét hónapjában nemi erőszak, lopás és emberölés miatt letartóztatottak 75 százaléka román volt.
Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot, lemondva a csatlakozási szerződésben biztosított átmeneti időszakról.
A brit kormány annak idején évente 5-13 ezer tartós kelet-európai letelepülővel számolt, de a hivatalos adatok szerint már az első két évben több mint 600 ezren érkeztek; kétharmaduk lengyel.
London a román és a bolgár munkavállalókkal szemben már nem alkalmazza a nyitott ajtó politikáját, a két ország állampolgárainak nagy-britanniai foglalkoztatására szigorú korlátozások vannak érvényben.