Kevesebb pénzt ad Európa II. Erzsébetnek

2008.06.03. 11:00
Csökkentik a nagybirtokok uniós támogatását, az egyik legnagyobb vesztes a brit királyi család lehet. Nem járnak jól a közép-európai termelőszövetkezetek sem, bár nekik még van négy évük az átállásra. Szerbiában félig-meddig megtörtént az, amiért Brüsszel hónapok óta könyörgött: győztek a nyugatosok, csak nem eléggé. A francia halászok olcsóbb benzint követelnek, az európai pénzügyminiszterek nem engednek. Budapest valószínűleg EU intézményt kap az Infoparkba. Áttekintjük, hogy mi történt májusban az EU-val.

A szerbek meghallgatták Brüsszel imáit

Az EU mindent megtett, hogy ne a radikálisok nyerjenek a szerb parlamenti választáson. Ingyenes vízumot adtak a lakosságnak és a háborús bűnösök rejtegetése ellenére együttműködési szerződést írtak alá a belgrádi kormánnyal. A választásokat megnyerték a nyugatos demokraták, ám még egyáltalán nem biztos, hogy első helyük kormányzásra a kormányzáshoz elég lesz.

A kérdés, hogy néhai Milosevics pártja kivel köt szövetséget, és most az EU annak szurkol, hogy a mérleg nem túl vonzó nyelve mellettük, illetve szerbiai barátaik felé billenjen. Az EU fő célja azonban teljesült, nincs a választások után közvetlen háborús veszély a Balkánon. A radikálisok vezére most már csak azzal fenyegetőzik, hogy ha Koszovó és Albánia egyesül, akkor megindulnak a szerb katonák. Az egyesülés viszont most egyáltalán nincs napirenden.

Közben kudarc is érte az EU-t a térségben. Június közepén kellene átvennie az EU-nak a koszovói rendészeti feladatokat az ENSZ-től, ez azonban a szerbek és Oroszország ellenállása miatt biztosan elmarad. A 2000 fős Eulex-nek nevezett európai erőnek alig tizede érkezett meg június elejére Koszovóba, és úgy tűnik, hogy az ENSZ csapatai maradnak inkább.

A lengyelek nyomulnak

A koszovói EU-s katonai akció ugyan elmaradt, de egyre több jel utal arra, hogy a közös védelmi politika tovább erősödhet. Lengyelország teljes jogú tagja lett az Eurocorps nevű katonai szövetségnek, amely ugyan nem EU-s intézmény, de csak uniós tagjai vannak (a lengyeleken kívül Franciaország, Németország, Spanyolország, Belgium és Luxemburg). A lengyelek 3000 katonával állnak az Eurocorps rendelkezésére. A szövetség a NATO és az ENSZ bevetéseit hivatott segíteni. Lengyelország viszonylag jelentős, 400 fős alakulattal vesz részt az EU csádi missziójában is, és már korábban jelezték, hogy támogatják a franciák erősebb katonai együttműködésre felszólító uniós javaslatát. Májusban a német hadügyminiszter is arról beszélt, hogy 2009-től erősíteni kéne a katonai együttműködést a tagállamok között.

Miközben Brüsszel újra a francia kormány kezére csapott a Mediterrán Uniónak nevezett szervezkedés miatt, Lengyelország és Svédország is külön klubot indított EU-n kívüli országoknak. A főként volt szovjet tagköztársaságokat tömörítő új szervezet egy újabb példája annak, hogy a közös külpolitikát megkerülve a legérdekeltebbek kezükbe vennék az intézményes kapcsolattartást a szomszédos érdekszférával. Ezt a bizottság nem szereti, a franciáknak máris jelezte, hogy az észak-afrikai térséget bevonó Mediterrán Unió politikai felügyeletét a brüsszeli központból kívánják ellátni.

Budapest intézményt kap

Az EU-nak nincs minden intézménye Brüsszelben, így a hamarosan megnyíló tudományos kutatásokkal foglalkozó intézménye sem az unió központjában lesz. Úgy volt, hogy a pályázó városok közül (Wroclaw, Bécs-Pozsony közösen, Barcelona egyik külvárosa és Budapest pályázott) már májusban kiválasztják a győztest. Hivatalos végeredményt nem hirdettek, de a szűkített szempontrendszer egyértelműen Budapestre illik. Csupán a Wroclawval pályázó lengyelek nem adták még áldásukat Budapestre, de a tanács júniusi csúcstalálkozóján várhatóan Budapestet hirdetik győztesnek. Ez lesz az első uniós szerv, ami Magyarországra költözik. A környéken Bécsnek és Varsónak van egy-egy uniós intézménye.

A litvánok feladták a vétót

Másfél év huza-vona után a tagállamok megállapodtak, hogy megkezdik a tárgyalásokat Oroszországgal az Új Partnerség és Együttműködés nevű szerződésről, ami a két fél viszonyát hívatott szabályozni. Miután tavasszal a lengyelek is engedtek, Litvánia egyedül vétózta az elmúlt két hónapban a tárgyalás megkezdését. A vilniusi kormány végül meghajlott a többi tagállam nyomása alatt, de jelezték, bármikor újra vétót emelnek, ha úgy érzik, hogy az oroszok zsarolni kezdik őket az energiahordozókkal.

Nincs B-terv, ha az ír nép ellenáll

Júniusban szavaz Írország a lisszaboni reformszerződésről. A tagállamok sorra ratifikálják az EU jövőjét alapjaiban meghatározó és lényegében az alkotmányt helyettesítő szerződést, májusban éppen a német képviselők adták rá áldásukat. Csak Írországban tartanak róla népszavazást, és az esélyek nem eléggé jók. Az igennel és nemmel szavazni akarók aránya között egyre csökken a különbség. A májusi felmérések szerint 41 százalék az igen-pártiak, és 33 százalék a nemet akarók aránya, és nagyon sok a bizonytalan.

Brüsszelben nincs terv arra az esetre, ha az ír szavazók elkaszálják az egész szervezet jövőjét biztosító szerződést. Az egész EU válságba juthat, ha ejteni kell a nehezen kialkudott szerződést. Charlie McCreery ír EU-biztos szomorúan nyilatkozta, hogy szerinte a 4,2 millió ír választóból jó ha 250-en olvasták, és maximum 25-en értik a szerződés szövegét, mégis döntenek a hatalmas jelentőségű megállapodásról.

Az EU működését már most lassítja az ír alkotmánynak az a kitétele, hogy a nagy nemzetközi szerződéseket meg kell a néppel szavaztatni. Most ugyanis nem mer sem a bizottság, sem a tanács nagy horderejű ügyekben dönteni, nehogy az ír euroszkeptikusok valami hibát találjanak benne, és felhasználják a kampányukban. Ha minden jól megy, és az írek igent mondanak, akkor ősszel törvénykezési dömping várható. Ha az írek nemet mondanak, akkor azt hosszú évekig nem heveri ki az unió, és a nagy egységesülési folyamat lassú téblábolásba fulladhat.

A lisszaboni szerződés jelentőségét mutatja, hogy idén Angela Merkel német kancellár kapta a Károly-díjat, ami minden évben az európai egységért legtöbbet tevő személynek jár. (Két magyar díjazott is volt már, Horn Gyula 1990-ben, Konrád György 2001-ben kapta meg a kitüntetést.) Azért Merkelt választották, mert rengeteget tett, hogy az alkotmány bukása után a lisszaboni szerződéssel kárpótolhassa magát Európa. A díjátadón Nicolas Sarkozy francia elnök méltatta a német kormányfőt.

Megvan az új agrárszabály

A bizottság bemutatta az agrártámogatásokról írt health-check-nek nevezett jelentését. Ez volt május talán legfontosabb EU-s dokumentuma, akkor is, ha egy nehezen érthető, és ezért a sajtóban rendre alulkezelt ügyről van szó. A munka évek óta folyt.

Az EU agrártámogatásokra fordítja költségvetése közel felét, így a pénzelosztás szabályainak változtatása az egyik legfontosabb uniós kérdés. (A mezőgazdaság az egyetlen terület, amit teljesen kivettek a tagállamok nemzeti hatásköréből, és így csak közös pénzből finanszírozzák, ezért juthat neki ekkora szelet a közös büdzséből.)

A jelentés reagált a növekvő élelmiszerárakra. Az elmúlt évtizedben túltermelési válsággal küzdött az unió, de a most ismét piacképesek lehetnek az agrártermékek. Ezért megszűnik a kötelező területpihentetés, vagyis kevesebb föld marad parlagon. 2015-ig fokozatosan megszüntetik a tejkvótát, ezentúl mindenki annyit fej Európában, amennyit csak akar.

Jelenleg két fő típusa van az EU-s agrárártámogatások elosztásának: a SAPS (ezt használja Magyarország) és a mostani döntés szerint legkésőbb 2013-ig mindenütt bevezetendő SPS. (A magyar kormány már jövőre átállna, de több érdekképviseleti szervezet is kéri, hogy inkább még várjunk néhány évet.) A SAPS esetében hektáronként fix összeget biztosít a gazdálkodóknak. Tavaly például minden megművelt hektár után a magyar parasztok kaptak 105 eurót.

Az SPS viszont egy jövedelemkiegészítő támogatás, nem a föld után, hanem a gazdálkodóknak alanyi jogon jár. Az SPS-ben két mutató alapján számítják ki a támogatást mértékét: továbbra is számít a megművelt birtok mérete, de figyelembe veszik a korábbi termelési eredményeket is, vagyis azt, hogy néhány éve mennyi támogatást kapott az illető. Vagyis az is kaphat támogatást, aki most ugyan nem ültetett semmit, de két éve még aratott. A rendszernek az az értelme, hogy ne az ész nélküli bővítést finanszírozza, hanem lehetőséget adjon az átállásra.

Fontos változás még, hogy 5 százalékkal csökkentik azok támogatását, akik 5000 eurónál többet kapnak évente. A pénzt nem nyelik le, hanem egy vidékfejlesztési alapba teszik. A terv szerint hosszabb távon 13 százalékkal apasztják majd a nagy pénzeket akasztók támogatását. További 3, 6 és 9 százalékot csípnek le a 100, 200 és 300 ezer euró feletti támogatást élvezőktől. Az így fennmaradt pénzt a tagállamok környezetvédelmi beruházásokra költhetik.

A CAP-nak nevezett fenti rendszer lényege, hogy ne vigyenek el irgalmatlan összegeket az egyébként is gazdag nagybirtokosok. Nagy-Britanniában például az angol királyi család kapja a legtöbb uniós agrártámogatást, mert nekik van a legtöbb földjük. A reform ellen Magyarország hiába tiltakozott. Magyarországon az a baja, hogy itt működnek termelőszövetkezetek, amelyeknek nem azért nagy a földjük, mert egy dúsgazdag ember összevásárolta őket, hanem mert sokan közösen művelik birtokaikat egy gazdasági társaságba tömörülve. A magyar érvelés szerint kár volt őket büntetni, és az egészből majd az lesz, hogy a nagy tsz-ek papíron kisebb társaságokra darabolódnak, feleslegesen növelve a papírmunkát. Magyarország csak annyit ért el, hogy itt ráér 2012-ben bevezetni a nagybirtokokat sújtó reformot.

Másfél évre becsukhatják a bevándorlókat

Úgy tűnik, hogy sikerült megtalálni a parlament és a bizottság között a kompromisszumot, hogy mit kezdjen az unió a területére zúduló bevándorlókkal. Ha a tanács is rábólint, akkor hamarosan bevezetik a közös szabályozást. Eszerint a lebuktatott illegális bevándorlókat öt évre kitiltanák az unió területéről. Aki nem megy önként, azt hazatoloncolhatják. Ráadásul a tagállamok maximum 18 hónapra táborokban is tarthatják a bevándorlókat. Az Amnesty International szerint a rendelkezés embertelen, az uniós politikusok viszont örülnek a nehezen összehozott kompromisszumnak. Olaszország például keményebb szabályozást akart, a Berlusconi-kormány börtönbe is csukná az illegális bevándorlókat. Becslések szerint az EU-ban 8 millióan tartózkodnak engedély nélkül.

Közös büntetés

Első olvasatban a tanács, a bizottság és a parlament is elfogadta, hogy egységesítsék az EU-ban a környezetszennyezési bűncselekményeket. A közös fellépés után világos lehet, hogy melyek azok az esetek, ahol mindenütt az EU-ban büntetni kell a környezet károsítóit. A javaslatnak a zöld érveken túli jelentősége is van: ez az első eset, hogy büntetőügyben közös politika születik.

A büntetési tételek ebben az esetben is nemzeti hatáskörben maradnak, ám nagyon komoly jelentősége van annak, hogy egy újabb, eddig az EU által sosem szabályozott terület is bekerül a közösbe.

Jól szerepelt a gázlobbi

A bizottság évek óta azon dolgozik, hogy az árampiachoz hasonlóan a gázpiacot is felossza. Brüsszel azt szeretné, hogy a termelést és az elosztást ne intézhesse ugyanaz a cég. Májusban váratlanul engedékeny kompromisszummal állt elő az energiaügyi biztos. Felvetette az úgynevezett ITO-k bevezetését. Az EU-zsargonban megjelenő új mozaikszó azt jelenti, hogy a termelő és az elosztó cégnek mégiscsak lehetne ugyanaz a tulajdonosa, de külön cégként, külön vezetőséggel kell működniük.

Az ágazati szétválasztást a monopóliumok megtörése érdekében erőlteti az EU. A nagy gázvállalatok, például a francia EDF vagy a német E.on viszont mindent megtesznek, hogy megfúrják a javaslatot, és több tagállamot is megnyertek ügyüknek. Az ITO-k bevezetése látszik most kompromisszumnak, ám az még nem világos, hogy ezek a speciális leányvállalatok csak egy átmeneti ideig, vagy végleg működhetnek-e majd a gázbizniszben.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a már liberalizált áramipar lobbistái máris azt követelik, hogy amit a gázosok megkaptak, azt kapják meg ők is, mert így igazságtalanul hátrányba kerültek.

Június 6-án találkoznak a tagországok energiaügyi miniszterei, hogy eldöntsék mi legyen a gázvállalatokkal.

A franciák beengedik a magyarokat

Július elsejétől Franciaország beengedi a 2004-ben csatlakozott kelet-európai országok munkavállalóit. Így magyarok is külön engedély nélkül és korlátlanul vállalhatnak munkát az egyik legnagyobb EU-tagállamban. Az újakkal szembeni korlátozást egyre kevesebb ország tartja fenn, és már csak Németország és Ausztria ragaszkodik ahhoz, hogy 2011-ig mindenképpen fenntartsa a tilalmat.

A dánok népszavaznak a közeledésről

A dán miniszterelnök őszre népszavazást tervez, amelyek után a királyság feladathatja eddigi részleges különállását. A dánok véleményt mondhatnak az euró bevezetéséről és bizonyos jogszabályokhoz való csatlakozásról. Ha a dánok az euróra szavaznak, akkor hamarosan a régi országok közül már csak Nagy-Britannia és Svédország marad ki az eurózónából, míg az újak közül Szlovénia tavalyi, Málta és Ciprus idei csatlakozása után Szlovákia is belép 2009-ben az övezetbe.

Balhéznak a halászok

Francia halászok tüntetések sorozatával kezdtek tiltakozni a magas olajárak ellen. A drága benzin miatt csődtől tartanak, és az EU-tól várnak kompenzációt. Sarkozy francia elnök felvetette, hogy az EU engedélyezze az üzemanyag utáni adók csökkentését a tagállamoknak. Az EU-s pénzügyminiszterek májusi találkozójukon elvetették az ötletet, így marad a drága benzin és tovább tüntetnek a halászok.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Sokat segít Donald Trump és Orbán Viktor jó viszonya az amerikai–magyar kapcsolatokban

Sokat segít Donald Trump és Orbán Viktor jó viszonya az amerikai–magyar kapcsolatokban

Robert Palladino ügyvivő amerikai nagykövet szerint ez a jó politikai kapcsolat alsóbb szinteken is megjelenik a két ország között.

április 8., 20:29

  • Külföld
Összehangolt támadás történhetett hétfőn a francia börtönökkel szemben

Összehangolt támadás történhetett hétfőn a francia börtönökkel szemben

Az igazságügyi miniszter szerint nem tetszik nekik, hogy az állam felszámolná a drogbűnözést.

27 perce

  • Külföld
Uniós számvevőszék: a nem kormányzati szervezetek uniós finanszírozása túl átláthatatlan

Uniós számvevőszék: a nem kormányzati szervezetek uniós finanszírozása túl átláthatatlan

Fontos, hogy az uniós polgárok tudják, hogyan használják fel az uniós forrásokat.

április 8., 17:41

  • Címlapon
Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról

Törölték Rogán Antalt a szankciós listáról

Még soha senki nem került le erről a listáról ilyen rövid idő alatt.

1 órája

  • Külföld
Kína kijelentette, a végsőkig harcolni fog az Egyesült Államokkal szemben

Kína kijelentette, a végsőkig harcolni fog az Egyesült Államokkal szemben

Hozzátették, nem engednek a zsarolásnak.

április 8., 19:19

  • Külföld
Washington katonai parádét tervez a hadsereg évfordulójára, ami egybeesik Donald Trump születésnapjával

Washington katonai parádét tervez a hadsereg évfordulójára, ami egybeesik Donald Trump születésnapjával

Először 2018-ban vetődött fel hasonló, akkor a hadsereg túl drágának tartotta, ezért elmaradt.

április 8., 20:03

  • Külföld
Újabb izraeli csapások érték a Gázai övezetet, nyolc gyermek és öt nő halt meg

Újabb izraeli csapások érték a Gázai övezetet, nyolc gyermek és öt nő halt meg

A másfél éve tartó konfliktus már több mint 50 ezer palesztin életét követelte.

április 8., 20:13

  • Külföld
Feltörték a cseh kormányfő X-fiókját, hamis orosz támadásról posztoltak

Feltörték a cseh kormányfő X-fiókját, hamis orosz támadásról posztoltak

A bejegyzést rövid időn belül eltávolították, a rendőrség vizsgálja az esetet.

április 8., 20:06

  • Külföld
A korrupciós botránya miatt kirúgásokba kezdett a Huawei

A korrupciós botránya miatt kirúgásokba kezdett a Huawei

A gyanú szerint az óriáscég EP-képviselőket fizetett le.

április 8., 06:22

  • Címlapon
A tüntetők meg akarták támadni a Karmelitát és a Sándor-palotát – papírrepülőkkel

A tüntetők meg akarták támadni a Karmelitát és a Sándor-palotát – papírrepülőkkel

Hadházy Ákos meghívná egy kávéra Orbán Viktort szerda reggel.

5 órája

  • Külföld
Legalább 44 ember meghalt, mikor leszakadt egy dominikai szórakozóhely mennyezete

Legalább 44 ember meghalt, mikor leszakadt egy dominikai szórakozóhely mennyezete

Az esetről felvétel is készült.

április 8., 21:47

  • Címlapon
Kocsis Máté és Hidvéghi Balázs sem hagyta szó nélkül a Magyar Péterről készült mémet

Kocsis Máté és Hidvéghi Balázs sem hagyta szó nélkül a Magyar Péterről készült mémet

A Fidesz frakcióvezetője szerint a Tisza Párt elnöke sumákolhat pár hétig Weber úr kénye-kedve szerint.

2 órája

  • Címlapon
Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója

Több helyen is léket kapott a magyar ipar hajója

A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.

6 órája

  • Külföld
Éleződik a viszály, J. D. Vance leparasztozta a kínaiakat

Éleződik a viszály, J. D. Vance leparasztozta a kínaiakat

Nem sokkal később érkezett is a válasz.

április 8., 21:02

  • Külföld
Donald Trump bejelentette, hogy nukleáris tárgyalásokra készül Iránnal

Donald Trump bejelentette, hogy nukleáris tárgyalásokra készül Iránnal

Az elnök hangsúlyozta, nagyon rossz nap lesz Irán számára, ha nem születik megállapodás.

április 8., 06:55

  • Külföld
Mintegy 4 ezer méteres hamufelhőt lökött ki magából egy Fülöp-szigeteki vulkán

Mintegy 4 ezer méteres hamufelhőt lökött ki magából egy Fülöp-szigeteki vulkán

A lávafolyások kockázata is jelentősen megnövekedett.

április 8., 09:40

  • Külföld
Leállt a szíve a villámcsapás után, elárulta, mit látott a túloldalon

Leállt a szíve a villámcsapás után, elárulta, mit látott a túloldalon

Dannion Brinkley nem mindennapi történetet osztott meg.

április 8., 12:57

  • Külföld
Tulipánok ezreit ajándékozta Madridnak Katalin Amália orániai hercegnő

Tulipánok ezreit ajándékozta Madridnak Katalin Amália orániai hercegnő

A háláját fejezte ki ezzel a gesztussal.

április 8., 07:22

  • Külföld
Kiderült, mikor lehet új elnöke Dél-Koreának

Kiderült, mikor lehet új elnöke Dél-Koreának

A poszt megüresedésétől számított hatvan napon belül kell választást tartani az országban.

április 8., 11:02

  • Külföld
Megkezdődött a második reaktortartály gyártása is a paksi bővítéshez

Megkezdődött a második reaktortartály gyártása is a paksi bővítéshez

Szijjártó Péter számolt be a részletekről Londonból.

április 8., 13:15

  • Külföld
Folytatódhatnak a kitoloncolások az Egyesült Államokban

Folytatódhatnak a kitoloncolások az Egyesült Államokban

Azonban tisztességes eljárást kell biztosítani minden deportálásra várónak.

április 8., 09:02

  • Címlapon
Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Durván felkavarja a családi házak piacát a kormány döntése

Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.

13 órája

  • Külföld
Megöltek és feldaraboltak egy olasz kutatót Kolumbiában

Megöltek és feldaraboltak egy olasz kutatót Kolumbiában

Egy bőröndben találták meg maradványai egy részét.

április 8., 20:59

  • Külföld
A Palesztin Vörös Félhold állítja, hogy szándékosan lőttek az izraeliek saját mentőseikre

A Palesztin Vörös Félhold állítja, hogy szándékosan lőttek az izraeliek saját mentőseikre

Az izraeli hadsereg szerint katonáik terroristákra nyitottak tüzet.

április 8., 09:55

  • Címlapon
Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között

Mráz Ágoston Sámuel: Zárul az olló a Fidesz és a Tisza Párt között

A Nézőpont Intézet igazgatója szerint a következő év nagy feladata a mozgósítás.

5 órája