Izrael elismerte a foszfor használatát
További Külföld cikkek
-
Erdőtűz tombolt Jeruzsálem mellett, miközben a Hamász gyújtogatásra szólított fel
- Mit adhat hozzá a mesterséges intelligencia az atomfegyverek fejlesztéséhez?
- 46 év börtönbüntetésre ítélték azt a pedofil elkövetőt, aki évekig bujkált halott barátja személyazonosságával
- „Ez már színtiszta pánik” – őrült ütemben fegyverkeznek a skandináv országok
- 40 ezer, Magyarországot elhagyni vágyó meleget fogadna be Svédország
Hiába számolt be róla a nemzetközi sajtó már január elején, az izraeli külügyminisztériumszóvivője, Jigal Palmor csak most pénteken ismerte el, hogy a hadsereg fehérfoszfor-tartalmú füstbombákat vetett be Gázában. Mivel az incidenseket a szemtanúk beszámolói mellett fényképek is megörökítették, a tagadás már kezdett kínossá válni.
A foszfortartalmú füstbombákat a hadműveletek során a csapatmozgások álcázására használják: a lehulló lövedékek hevesen égő töltete sűrű, lassan oszló füstfüggönyt képez. Az égő fehérfoszfor nagyon súlyos sérüléseket okoz és mérgező, a fegyvert ezért csak harctéren, álcázásra szabad használni: élőerő ellen, pláne lakott területen tilos bevetni.
"Igen, használtunk foszfort, de nem törvényellenes módon – nyilatkozta Palmor pénteken a londoni Times-nak. – Lehetséges, hogy egyes eljárások törvénytelenek voltak, ám ezeknek a végére járunk. A hadsereg jelenleg egy konkrét esetet vizsgál."

A szóvivő feltehetőleg az észak-gázai Beit Lahijában található ENSZ-iskola január 17-i bombázására utalt. A helyszíni fényképeken palesztin mentősök láthatók, amint az épületekre hulló égő foszfordarabok elől menekülnek.
Mivel Izrael nem írta alá a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot létrehozó egyezményt, az ország ellen ott nem lehet eljárást indítani. A Genfi Konvencióhoz csatlakozott országok ügyészségein ugyanakkor bárki feljelentést tehet háborús bűncselekmények résztvevői ellen.
Teljes jogi védelemben részesülnek mind Izraelben, mind külföldön azok a katonák, akik részt vettek a gázai övezeti hadműveletekben, és ezért netán perbe fognák őket - közölte Ehud Olmert izraeli kormányfő vasárnap, a kormány heti ülése előtt.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a hét elején a palesztin területen találatot kapott ENSZ-épületek bombázásáért felelős személyek perbe fogását sürgette. Izraeli emberi jogi szervezetek pedig az ország főügyészétől követelték, hogy indítson vizsgálatot, milyen felleősség terheli a hadsereget a gázai lakosság által elszenvedett súlyos veszteségek miatt.
Az izraeli katonai cenzúra már napokkal ezelőtt megtiltotta a gázai offenzívában részt vett parancsnokok nevének közlését, nehogy háborús bűnökért perbe tudják őket fogni. Izraeli sajtóhírek szerint a hadsereg figyelmeztette vezető tisztjeit, kétszer is gondolják meg, mielőtt Európába utaznak.