További Külföld cikkek
- Eltűnt egy magyar testvérpár Skóciában
- Fosztogatás és gyújtogatás borzolja tovább a kedélyeket a tragikus Los Angeles-i tűzvészben
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
Azonosítanának minden követ
Antwerpeni konferenciáján a Nemzetközi Gyémántipari Szövetség (International Diamond Manufacturers Association) elfogadott egy tervezetet, amely szerint a jövőben minden eladott nyersgyémánthoz dokumentációt kell csatolni, ami megjelöli, az adott kő honnan származik. Ha egy országról kiderül, hogy meg nem engedett helyről származó nyersgyémántot exportál, az azonnal elveszíti gyémántipari akkreditációját.
A jövőben minden eladott nyersgyémánthoz dokumentációt kell csatolni |
A terv a csiszolási fázisban akarja elcsípni a ,,fekete gyémántokat", amikor a nyers, viszonylag olcsó kőből drága, csiszolt ékszer lesz. Ha Belgium, Izrael, India és az Egyesült Államok nagy vágó-csiszolóközpontjait rá tudnák venni, hogy azonosítatlan gyémántokat ne vásároljanak, gyakorlatilag véget lehetne vetni a vérgyémánt-kereskedelemnek. Nagyüzemi méretekben legalábbis.
A gyémántkereskedők aggódnak az image-ük miatt
A döntés mögött az áll, hogy az elhúzódó afrikai ,,gyémántháborúk" az elmúlt években nem csak a politikai-gazdasági nyomást növelték a gyémántiparon - az ENSZ gyémántembargót is vetett ki Sierra Leonéra és Angolára -, de egyes cégek az image-ük miatt is elkezdtek aggódni. Civil szervezetek elhúzódó PR-kampányt folytattak az ügyben, és számos gyémántkereskedő és -feldolgozó már attól tart, hogy a vérgyémántok forgalmazása-felhasználása hosszú távon komolyan káros lehet a cégek megítélésére és így az üzletre is.