További Külföld cikkek
-
Nagy bajban van Nicolas Sarkozy, akár hét éves börtönbüntetést is kaphat
- „Állat, kutya van az autóban?” – csak újságíró és fotós
- Tragédia Törökországban, meghalt egy olimpikon egy szállodatűzben
- Öt embert tartóztattak le Belgiumban nemi erőszak vádjával
- Már a BBC újságíróját is kitoloncolták Törökországból
![]() |
A De Beers a nyersgyémántok piacának 60-70 stázalékát birtokolja |
Londoni találkozóján a cég ismertette: 5 milliárd dollárra értékelt gyémánttartalékát is fokozatosan csökkenteni fogja. Árvédő szerepének felhagyásával és nagyértékű tartalékának fokozatos elhasználásával párhuzamosan a cég agresszív marketingkampányt indít, melynek végső célja a nyersgyémánt reális értékének fenntartása. A gyémántipar jelenlegi bevételeinek csupán 1 százalékát költi reklámcélokra, összehasonlításképp egy luxuscikkeket árusító cég általában 6-10 százalékot költ ugyanerre a célra.
Az afrikai konfliktusokat pénzelő gyéméntkereskedelem visszaszorítása céljából a De Beers felkérte ügyfeleit: kezeskedjenek az általuk megvételre felkínált nyersgyémántok eredetéért, cserébe értékes marketinginformációt kapnak.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa július 5-i határozatában megtiltotta a Sierra Leone-i lázadók ellenőrzése alatt álló területen kitermelt gyémántok adásvételét, addig, amíg az elismert kormány eredetüket igazolni nem tudja. A Foday Sankoh vezette lázadók Forradalmi Egységfrontja (RUF) - amely májusban túszul ejtette a világszervezet közel 500 békefenntartóját - Sierra Leone gyémántbányáit ellenőrzése alatt tartja, a drágakő illegális eladásából pedig a fegyverkészletét gyarapítja.
|

Franciaország javaslatára - az Irakra vonatkozó, korlátlan idejű tilalomhoz hasonló helyzetet elkerülendő - a tilalom 18 hónap múlva megszűnik, amennyiben külön döntéssel nem hosszabbítják meg.
Az angolai Unita felkelőkkel szemben is hasonló szankciókat hozott az ENSZ, ám a döntést, az afrikai államfők ,,segítsége" miatt, nem sikerült betartatni.