További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
A legfrissebb ENSZ-jelentések szerint a légszennyezés nyomában erősödő üvegházhatás akár öt és fél fokkal is megemelheti a Föld átlaghőmérsékletét a következő száz évben. A szennyező anyagok közül a széndioxid a legfontosabb.
|
Főként a fejlődő országokban növekszik a szennyezés
A DOE jelentése szerint főként a fejlődő országok energiaéhsége hajtja a növekedést, hisz az 1990 és 2020 közti pluszkibocsátás 76 százaléka innen származik majd. 2020-ra a fejlődő országok megelőzik a fejlett világot a légszennyezés terén. Ezek az adatok alátámasztják a kiotói szerződést felrúgó George W. Bush amerikai elnök panaszát, miszerint igazságtalan, hogy a protokoll főként a fejlett országokra rója a légszennyezés csökkentésének terhét.
A Nemzetközi Energiaügyi Kitekintő 2001 névre keresztelt jelentés hangsúlyozza: hiába fogná vissza a fejlett világ a széndioxid-emissziót, a harmadik világban olyan nagy mértékben terjed a fosszilis tüzelőanyagok használata, hogy összeségében még mindig jelentősen növekvő össz-szennyezéssel kellene számolni.
A növekvő népesség hajtja az energiaéhséget
A kibocsátásnövekedés oka egyébként megugró igényeinkben keresendő: 2020-ra az emberiség energiaszükséglete 59 százalékkal nő majd. Ez is főként a fejlődő országok számlájára irandó, tudatja a jelentés, hisz szoros összefüggés van az energiaigény és a népesség növekedése közt. Az ENSZ adatai szerint 2020-ra nyolcmilliárdan leszünk, vagyis kétmilliárddal többen mint ma. A fejlett világ népessége azonban, leszámítva az Egyesült Államokét, egy ideje lényegében stagnál.
forrás: Amerikai Energiaügyi Minisztérium |
Optimizmusra ad azonban okot, hogy az egész világon javul az energia felhasználásnak gazdaságossági mutatója, vagyis egyre okosabban, hatékonyabban "költjük el" az energiát. Ebben Észak-Amerika és Nyugat-Európa jár az élen - áll a DOE elemzésében.
A kőolaj és a földgáz dominál
Továbbra is a kőolaj a legfontosabb energiahordozó, és ez 2020-ban is így lesz, változatlanul: az összes energia 40 százalékát adja a fekete arany. (Mai tudásunk szerint a kőolajtartalékok még hatvan-nyolcvan évig elegendőek.) A legkomolyabb versenytárs a földgáz: 1999-ben megelőzte a szenet, ami jó hír, mert sokkal kevésbé szennyező. "Részesedése" 23-ról 28 százalékra nő az energiapiacon.
Csökken a szén- és az atomenergia szerepe, gyengécske a megújuló energia
Egyik legrégebbi energiahordozónk egyre kevésbé számít: bár éves szinten még mindig nő a felhasználása, 2020-ban az összenergiának már csak 19 százalékát adja majd, míg ma még 22 százalékát. Egyelőre növekszik a nukleáris energia szerepe is, hosszútávon viszont, úgy tűnik, nincs jövője: a jóslat szerint 2015-től visszaesik abszolútértékben, egyedül az energiahordozók közül. Már ma is a legkevésbé népszerű energiaforrásunk, 7 százalékkal járulva hozzá az összfogyasztáshoz.
forrás: Amerikai Energiaügyi Minisztérium |
Jó hírnek tűnik az is, hogy 53 százalékkal nő a megújuló energiaforrások szerepe - valójában azonban ez kevés, hisz ezzel 9 helyett csak 8 százalékát adják majd az össz-energiafogyasztásnak. Ráadásul a növekedés nagyobb része az ellentmondásoktól övezett vízerőművekből származik majd.