A város szélén laknak a New York-i szegények

2007.08.29. 16:55
Az amerikai kormány legfrissebb adatai szerint tavaly először csökkent a szegénységi küszöb alatt élők aránya az elmúlt évtizedben az Egyesült Államokban. New Yorkban a gazdagok még gazdagabbak lettek, a szegények viszont nem szegényedtek tovább.

Az Egyesült Államokban New York körzetében a legnagyobb a szakadék a gazdagok és a szegények között. A legfrissebb kormánystatisztikák szerint a keleti parti városban és vonzáskörzetében a gazdagok tavaly még gazdagabbak lettek, a szegények pedig ugyanolyan szegények maradtak, számolt be a szerdai The New York Times.

Az előző nap nyilvánosságra hozott adatok szerint az Egyesült Államokban tavaly először csökkent a szegénységi küszöb alatt élők aránya ebben az évtizedben, ugyanakkor a lakosság egyre nagyobb hányada él egészségbiztosítás nélkül, és a szegények több mint egyharmada gyerek. New York megelőzi a jövedelmi szakadék tekintetében Los Angelest, San Franciscót és a többi nagyvárost, mondta William Frey, a washingtoni Brooking Intézet elemzője.

New York körzetében a lakosság legjobban kereső egyötöde nagyjából hússzor annyit keresett, mint az alsó egyötöd. A népesség polarizálódása különösen Manhattan szigetén éles, a város szívében élők leggazdagabb egyötödének tavaly negyvenszer nagyobb jövedelme volt, mint a legszegényebb egyötödnek. Az előbbi kategóriához tartozók éves átlagjövedelme 351333 dollár volt, az alsó egyötödben ez a mutató 8855 dollárt tett ki.

A manhattani gazdagok azonban nem az ország legnagyobb jövedelmű polgárai. A Connecticut állambeli Fairfield megyében a felső egyötöd 362103 dollárt keresett átlagban, a top 5 százalék jövedelme pedig 746726 dollár volt.

A statisztikák szerint a szegénységben élő gyerekek aránya Manhattanban a 2005-ös 32,5 százalékról tavaly 27 százalékra csökkent. Bár a város vezetése büszke erre, elemzők szerint a csökkenést az magyarázza, hogy sok alacsony jövedelmű családnak a magas megélhetési költségek miatt külsőbb kerületekbe kellett költözni.