Két helyet visszacsúszott Magyarország a korrupciós listán
További Külföld cikkek
- Több ezres tüntetések követték a romániai választások eredményét
- A francia kormány teljesíti Marine Le Pen egyik fő követelését
- Bűnösnek találták a brit katonát, aki Iránnak kémkedett
- Tiltotta a Facebookról Donald Trumpot a milliárdos, mégis együtt vacsorázott vele hálaadáskor
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
Féktelen korrupció
A 146 államból 106 kapott öt pontnál kevesebbet, hatvan pedig a három pontot sem érte el, ami a Transparency International értékrendje szerint már "féktelen korrupcióra" utal. Magyarországgal megegyező pontszámot ért el Olaszország, Szlovéniát hat ponttal a 31. helyre rangsorolták, Csehországot az 51., Szlovákiát négy ponttal az 57. helyre. Ausztria a 13., Németország a 15., ami mindkét ország esetében enyhe javulást jelez a legutóbbi összesítéshez képest.
Magyarország 2002-ben a 33. volt a szervezet korrupció-leleplezési indexe, ami 4,9 volt. Ezzel az EU-tagállamok közül csak a 44. Görögországot előzte meg. Magyarország az akkor még velünk együtt szintén uniós tagjelölt Szlovénia (27.) és Észtország (29) mögött állt közvetlenül.
Finnország az örökös legtisztább
Az elmúlt évben a legjobb osztályzatot sorrendben Finnország és Dánia szerezte (9,7, illetve 9,5 ponttal), míg a harmadik helyet holtversenyben Új-Zéland és Szingapúr szerezte meg. A fejlett iparosodott államok sorában a korrupciótól kevésbé sújtott országok közé került Németország (16. hely, 7,7 pont), az Egyesült Államok (18., 7,5) és holtversenyben Franciaország, valamint Spanyolország (23., 6,9). Míg a lista alsó szakaszában, Mozambik és Algéria között kapott helyet Oroszország (86., 2,7). A lista végén 2003-ban Paraguay, Mianmar, Grúzia, Tádzsikisztán, Kamerun, Azerbajdzsán, Angola, Kenya és Indonézia áll, ahol a TI szerint mindennapos a megvesztegetés.