Magyar-német párharc a MOL Nemzetközi Kupán

2001.05.26. 14:49
Sydneyre emlékeztető, szeles időjárás fogadta a tizennégy országból érkezett kajakosokat, kenusokat a szegedi MOL Nemzetközi Kupa második napján. Az olimpiát nem csupán a kellemetlen idő, de az induló versenyzők is eszünkbe juthatták, hiszen a hazai versenyzők közül szinte mindegyik olimpikonunk rajthoz állt, és itt vannak a világ élvonalához tartozó német és ausztrál kajak-kenu társadalomból is jónéhányan.
A péntek az elő- és középfutamoké, a szombat délelőtt azonban már az 1000 méteres döntőké volt. Elsőként a női négyes egységek álltak rajtvonalhoz, köztük három magyar hajóval, amelyek közül a Dékány Kinga-Szabó Ágnes-Viski Erzsébet-Bóta Kinga fémjelezte kvartett lett a favorit, másodikként az ukránok érkeztek be, a bronzérmet pedig szintén hazai lányok vitték el, jelesül Rasztóczky Eszter, Móni Katalin, Fazekas Krisztina és Keresztes Alexandra.

Kolonics György
Remek formában van
Néhány perccel később igazi férfias küzdelem következett a kenu egyesek 1000 méteres számában: a két magyar versenyzőnek, a kétszeres olimpiai bajnok Kolonics Györgynek, és a másik Gyurinak, Kozmann Györgynek olyan kiválósággal kellett felvenni a versenyt, mint a szám olimpiai bajnokával, a német Andreas Dittmerrel. Kolo azonban saját bevallása szerint is remek formában van, ezért nem csoda, hogy végül ő ért elsőként a célba. Dobogós lett Kozmann is, neki bronzérmet akasztottak a nyakába, Dittmernek pedig - közéjük beszorulva - meg kellett elégednie a második hellyel. Egy német tudósító kolléga szerint a szél volt az oka honfitársa gyengébb szereplésének, a magyar kenusok azonban szerencsére nem a körülményekkel, hanem a versennyel voltak elfoglalva.

Érdekesen és kevésbé sikeresen alakult a kajakosok egyéni futama, ahol a három magyar induló közül az előfutamok során úgy tűnt, Storcz Botond lesz a nyerő, a számot azonban egy kevésbé ismert olasz, Jacopo Hajocchi nyerte, második lett az egyik esélyesnek tartott német Liwowski, a párosban és négyesben olimpiai bajnok Storcz pedig a harmadik helyre érkezett. Bethlenfalvi negyedik lett, Kökény Roland, aki ebben a számban indult a tavalyi olimpián, viszont csak a hatodik helyet tudta megszerezni.

Európa- és világbajnokságokon az idei évtől rendeznek női számokat 1000 méteren. A MOL Kupán igazi kajakos nagyságok mérkőztek meg ezen a távon. Rajthoz állt a két olimpiai ezüstéremmel is büszkélkedhető Kovács Katalin, valamint három Katrin: Borchert, Kiesler és a kétszeres olimpiai bajnok Wagner. Ők nem csupán keresztnevükben, hanem származásukat tekintve is megegyeznek: mindhárman németek, bár Borchert és Kiesler ausztrál színekben versenyez. Katink végül második lett, de ilyen mezőnyben ez nem ad okot sem meglepetésre, sem szomorúságra; a német-német Wagner jobb volt nála, kemény küzdelemben árán ő ért elsőként a célba.

A kenu párosok versenyében nem csupán hazai, de helyi siker is született, az első helyet ugyanis a múlt heti magyar bajnokságon is aranyérmet szerzett Fürdök Gábor-Hüttner Csaba kettős szerezte meg. A Démász-Szeged versenyzői második helyre szorították a Sydneyben ezen a távon bronzérmes német duettet, és érvényesült az egyesben megismert "szendvicsformáció", a bronzérmet ugyanis a Koncz-Jakus páros nyerte.

Kammerer Zoltán, Storcz Botond, Vereckei Ákos, Horváth Gábor
Az olimpiai kvartett kikapott

Meglepő eredmény született férfi kajakpárosok versenyében: az olimpián bronzérmes Bártfai-Veréb kettős erejéből a harmadik helyre futotta, pedig az utolsó méterekig ők vezettek. Így is magyar siker született azonban, Siebel Lajos és Bauer Márton nagy hajrában megelőzték nemcsak honfitársaikat, de a dán egységet is. A női párosokat a németeknek sikerült megnyerni, Bóta Kinga és Viski Erzsébet harmadikként érkeztek be, ami viszont igazi meglepetés volt - nem túl kellemes -, hogy világverő négyesünk, az olimpiai bajnok Kammerer Zoltán- Storcz Botond-Vereckei Ákos-Horváth Gábor fémjelezte kvartett a második helyen végzett. Üröm az örömben, hogy a bronzérem szintén magyaroké, jelesül a Siebel-Kökény-Mangel-Molnár négyesé, az első hely azonban a németeké lett.

A szombat délelőtt tehát magyar-német párharcot hozott, amely minden bizonnyal folytatódni fog a holnapi 500 és 200 méteres döntőkben is.