Kettős kosaras-diadal Pécsett

2001.11.28. 22:22
A magyar női kosárlabda válogatott Szlovénia legjobbjait fogadta Európa-bajnoki középdöntőn Pécsett. Iványiék számára kötelező volt a győzelem, hogy életben tarthassák továbbjutásról szőtt reményeiket. Ennek megfelelően magabiztos játékkal, 40 pontos különbséggel diadalmaskodott Rátgéber László együttese. A folytatásban a férfiak következtek, és a jóval esélyesebbnek tartott lengyeleket meggyőző játékkal verték 101-86 arányban.
Az ellenfél igen hullámzó teljesítményt nyújtott az eddigi csoporttalálkozókon, hiszen előbb megverték a toronymagas esélyes oroszokat, majd képesek voltak kikapni a csoport leggyengébbjének tartott finnektől. A mieinknek úgy lehet esélye továbbjutni a csoportból, ha a szlovén hölgykoszorú felett itthon, és idegenben is diadalmaskodnak.

Pécsett a Lauber Dezső sportcsarnokban fantasztikus hangulat fogadta a csapatokat, és hatalmas örömujjongással üdvözölte az első percben Károlyi triplája után a magyar vezetést. Az első negyedben végig vezetett Rátgéber László együttese, ám tíz perc után mindössze két ponttal vezetett. A második tíz percben jobban kezdett a magyar együttes, és elsősorban a ragyogó védekezésnek köszönhetően a 16. percben már 29-15 állt az eredményjelzőn.

A mérkőzésre jellemző, hogy a 20. percben 32-21-es vezetésnél -10 másodperccel a szünet előtt - Rátgéber időt kért, minek eredményeként a szünetre már 35-21-re vezettek Újváriék. A harmadik negyed a 124. válogatott mérkőzésén a nemzeti együttestől most búcsúzó Csák Magdolna duplájával indult, és harmincpontos előnnyel zárult. A záró negyedben ezt még tízzel megtoldották a magyar hölgyek, így nem érdemtelenül zúgott a vastaps a találkozó végén.

Magyarország-Szlovénia 81-41 (15-13, 20-8, 25-8, 21-12)
Pécs, Lauber Dezső sportcsarnok, 4000 néző.

Magyarország: Iványi 6, Kalmár Nagy, Károlyi 17, Csák 10, Ujvári 9 - csere: Papp 13, Hagara, Keller 7, Seres 19, Donkó.

Szlovénia: Kvaternik 3, Jocic 9, Temnik 11, Markovic 2, Gricar 3 - csere: Slak, Jurse 3, Vilfan 4, Prevodnik 4, Oblak 2.

A csoport másik mérkőzésén:
Oroszország-Finnország 82-52

A "pécsi-kosaras est" folytatásaként a férfi válogatott fogadta Európa-bajnoki középdöntőn a lengyeleket. A mieink eddig két vereséggel, míg a vendégek két győzelemmel álltak a csoportban. Varga Mátyás együttese remekül kezdett, a 7. percben már tíz ponttal is vezetett. Az első két negyedben, végig a lengyelek szaladtak az eredmény után, kétszer tíz perc elteltével azonban csak három pont volt Mészárosék előnye.

Ezt a különbséget azonban az egyre jobban belelendülő Sitku vezérletével, a harmadik harmad végére már tizenhét pontosra növelte a magyar csapat. A 32. percben aztán Báder kétpontosa után már húsz pont volt a mieink előnye. Ezt az előnyt hellyel-közzel sikerült is megtartani a találkozó végéig, sőt a kitartó szurkolók nagy örömére Fodor popntjaival a "bűvös" százas határt is sikerült átlépni. Így a magyar csapatnak megmaradt az esélye, hogy továbbléphessen csoportjából.

Magyarország - Lengyelország 101-86 (31-24, 18-22, 25-11, 27-29)

Magyarország: Sitku 20, Báder 10, Németh 27, Kálmán 16, Mészáros 13. Cserék: Gémes 8, Fodor 7.

Lengyelország: Pluta 16, Zielinski 10, Wojcik 12, Tomczyk 10, McNaull 4. Cserék: Bacik 4, Prawica 7, Korytek 13, Szczesniak, Hyzy 10.